Ekspert: Tre grunde til tilskuerboom i Superligaen

Superligaen oplever for tiden en stor stigning af fans til kampene, og noget af det kan de takke landsholdet for – men ikke alene derfor, fortæller professor.



Der er nok nogle, der har bemærket, at der har været en stor udvikling i tilskuerantallet til Superliga-kampene efter Covid-19. Professor ved Institut for Sociologi, Miljø- og Erhvervsøkonomi, Oliver Schnittka, er der tre grunde til stigningen.

Det fortæller han om i et interview med Århus Stiftstidende.

Den første grund er ifølge ham, hvordan landsholdet har klaret sig. Ved det seneste EM nåede man helt til semifinalen, og der var ligeledes både en god kvalifikation til turneringen, ligesom der har været det til det kommende VM.

– Den anden årsag er den nye Superliga-struktur. Hvor det førhen var en klassisk liga, har alle holdene nu noget at vinde eller tabe i hele sæsonen. Især i midten af ligaen, hvor sæsonen måske før var afgjort efter to tredjedele af sæsonen. Især i Aarhus er der i øjeblikket usikkerhed om, hvorvidt man går i top seks eller de nederste seks, siger han og fortsætter:

– Og den tredje årsag er, at vi nu er efter corona. Vi havde to hele sæsoner, hvor folk ikke kunne gøre brug af deres sæsonkort, og der er en lyst for fansene til at komme tilbage til stadion. Fansene har savnet det. Det er heller ikke noget, der kun gør sig gældende i Superligaen, for det kan man se i mange andre ligaer, lyder det fra Schnittka.

Han fortæller desuden med sammenligning til det danske landshold, at tilskuertallene i den kvindelige Bundesliga også er steget markant efter, at det tyske kvindelandshold kom til finalen ved EM, hvor de tabte til England.

Alle nuværende Superliga-klubber er gået frem i tilskuertal sammenlignet med deres seneste Superliga-sæson før corona.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

TransferLIVE: FCM henter spiller i Dortmund

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

‘Det er et større problem for os’

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Bekræfter jagt på FCK-stjerne



LIVE

VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Norge overhaler Danmark på verdensranglisten

Jess Thorup på vej til denne klub

Hylder FC København og Brøndby

‘Kæmpe cadeau til AGF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FC København i intense transferforhandlinger

FCK-spiller har revet skulderen af led

AC Milan vil hente Man Utd-profil

Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens

Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Tager Superliga-klub stor beslutning?