FC København kan formentlig snart præsentere Jordan Larsson som ny mand i den hvide trøje.
Ifølge B.T. lejer de danske mestre 25-årige Larsson i Schalke 04 for resten af indeværende sæson, og FC København har i tillæg sikret sig en købsoption, som "løverne" kan gøre brug af, hvis svenskeren imponerer det kommende halve år.
Og kommer Jordan Larsson så til at imponere? Det tvivler Nicolai Lisberg, der er freelancejournalist og redaktør på Bundesliga-mediet Bulibold, stærkt på.
– Mit bedste bud fra distancen er – desværre for FCK – at det bliver et af de der indkøb, der har været så mange af på de offensive pladser. Jeg har svært ved at se, at den udgave af Jordan Larsson, vi har set i et halvt år i Schalke, vil kunne gøre en forskel i FCK, siger Lisberg til Tipsbladet og fortsætter:
– Vi taler om en spiller, der ikke har kunnet tilspille sig en fast plads på det absolutte bundhold i Bundesligaen, og som inden FCK var meldt på vej til Fortuna Düsseldorf i den næstbedste række. Måske er FCK et bedre match, men der skal godt nok ske noget af et spring, før jeg kan se, at han bliver en profil i FCK.
FC København kan til gengæld se frem til at få en spiller, som gode, gamle Morten Olsen ville kalde "polyvalent". Jordan Larsson har mest spillet på kanten og som forreste angriber.
– Og så kan man endda tilføje, at han også kan spille som 8'er. Det begyndte Schalke at arbejde med i vinterpausen, og han har fået et par kampe på den position. Der blev talt om, at det var hans mulighed for et gennembrud i Schalke. Så Larsson kan i virkeligheden dække alle positioner fra midten og frem.
– Hvor er han så bedst henne? Man kan argumentere for, at han ikke har været god nogen steder i Schalke, men jeg ville nok foretrække ham som kantspiller qua hans fart og udfordringer en mod en. Det er der, han har sine styrker.
– I forhold til hans målfarlighed kan det godt være, at der lige nu sidder en masse FCK-fans og kigger hans højdepunkter igennem på YouTube, men der kan ikke være ret mange fra tiden i Schalke. Han har slet ikke scoret og har ikke været særlig god.
– Han er blevet kaldt et decideret flop i Tyskland. Da der i januar opstod rygter om, at Schalke var klar til at sende ham videre, var det som nævnt Fortuna Düsseldorf i den næstbedste række, som gerne ville have ham, men de mente, han var for dyr. Når medierne dækkede den sag, brugte de begrebet ”Schalke-flop”, lyder det fra Nicolai Lisberg.
Nicolai Lisberg understreger, at det bestemt er sandsynligt, at Jordan Larsson vil have mere succes på et toneangivende mandskab som FC København end et kronisk groggy Schalke-hold, men der er under alle omstændigheder facetter i spillet, han skal forbedre.
– På banen er han i Tyskland blevet kritiseret meget for, at han ikke er nærkampsstærk nok og i det hele taget ikke går nok ind i de fysiske kampe. Det har været alt for let for hans modstandere at sætte ham ud af spillet, siger han.
25-årige Jordan Larsson er søn af den svenske legende Henrik Larsson, og det har heller ikke gjort tingene nemmere for den formodede kommende FCK-spiller.
– Han lider lidt under, at hans far var så god, som han var. Allerede da han var 16 år, begyndte man at tale om en forbindelse til Barcelona og flere af ”Henkes” tidligere klubber. Nogle gange bliver spillere med sådanne familiebånd skreget op til noget, de ikke kan bære, og det har været tilfældet med Jordan Larsson, slutter Nicolai Lisberg.
Jordan Larsson har foruden Schalke 04 repræsenteret Spartak Moskva, NEC Nijmegen, Helsingborgs IF, AIK og IFK Norrköping.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: Yoram Zague skal væk fra PSG
EKSKLUSIVT
– Det er meget svært for Nørgaard
MEDIE
Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller
Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg
TIPSBLADET SPECIAL
Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby
MEDIE
Stjerne rasende på Frank – vil væk nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson
TOPNYHED
Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK
FC København tjente millioner tirsdag aften
NYHEDER
Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’
TOPNYHED
Brøndby-transfer glippet
TOPNYHED
Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson
EKSKLUSIVT
Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte
NYHEDER
Store ord om Roony Bardghji
INTERVIEW
Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen
TRANSFER
Angriber meldes tæt på
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Ben Godfrey: Derfor skifter jeg til Brøndby
TOPNYHED
Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.
Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid
NYHEDER
Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje
MEDIE
Ruben Amorim på vej til ny storklub?
AVIS
Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken
MEDIE
Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller
NYHEDER
Straffes efter hård aktion mod Gidsel
EKSKLUSIVT
Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’
NYHEDER
Elver kørt direkte på hospitalet under kamp
HELT VILDT
Kommer til AGF efter monstersæson
EKSKLUSIVT
OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen
NYHEDER
Højlund roser FC Københavns fans
TOPNYHED
Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’
NYHEDER
Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede
NYHEDER
Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’
NYHEDER
TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’
TOPNYHED
Brøndby præsenterer stor profil
KARAKTERER
Kæmpe drama i Parken: Det må du aldrig gøre igen!
EKSKLUSIVT
Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte
Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København lejer Amir Richardson
Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje
NYHEDER
På røven over dansker: ‘Fra Lada til Lamborghini’
Thomas Delaney så ikke store dele af anden halvleg
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame & Mourinho i skyttegravskrig
NYHEDER
Tv-klip gør dansk stjerne sur: ‘Jeg er færdig’
NYHEDER
Vigtig oprejsning for Thomas Frank mod Dortmund
NYHEDER
FCK’s 10 mand slider sig til point mod Napoli
TOPNYHED
Reagerer på katastrofalt rødt kort
TIPSBLADETS DOM
– Et gigantisk problem for Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Osman Addo
TOPNYHED