Ekspert udpeger to faktorer: Så bliver FCK mestre

Peter Sørensen peger på to ting, der kan hjælpe FC København med at vinde guld.



Mesterskabsspillet i Superligaen går i gang i weekenden, og der er lagt i kakkelovnen til en spændende guldkamp mellem FC Midtjylland og FC København. 

Og selvom “ulvene” lige nu er fire point foran “løverne”, kan særligt to faktorer gøre, at guldet havner i København. Sådan lyder det fra ekspert Peter Sørensen i Superliga-timen på Viaplay Sport News. 

Det drejer sig ikke mindst om, at der fortsat er to indbyrdes kampe mellem FC Midtjylland og FC København i vente, og at Brøndby IF tog den sjette og sidste plads i Mesterskabsspillet for snuden af Silkeborg IF.

Brøndby IF har de seneste år – vel at mærke under Jesper Sørensens ledelse – haft rigtig godt tag i FC Midtjylland. Alene i indeværende sæson har Thomas Thomasbergs mandskab tabt tre gange til de blågule. 

Hvis den tendens fortsætter, er det selvsagt godt nyt for FCK. 

– Hvis jeg skulle give den en overskrift, tror jeg, at de to indbyrdes kampe bliver afgørende. De point, de kommer til at sætte over styr i de øvrige, kommer til at gå nogenlunde lige op, tror jeg, siger Peter Sørensen i programmet og tilføjer:

– Neestrup skal være utrolig glad for, at Brøndby gik videre, fordi traditionelt har FC Midtjylland haft problemer med at slå Brøndby. Så allerede den første kamp bliver rigtig spændende. Om (Brøndbys nye cheftræner) Frederik Birk har forhandlet Brøndby til et hold, som Midtjylland kan slå. Og om Neestrup har forhandlet sit hold til at være et hold, der kan slå Midtjylland (efter at de vandt senest, red.)

– Hvis begge de to dele går i Neestrups favør, så bliver FCK mestre, på trods af at Midtjylland lige nu er favoritter. 

Den anden faktor – om Neestrups mandskab selv kan slå FC Midtjylland – henviser selvsagt til, at FC København ikke havde slået midtjyderne i Superligaen i knap tre år, før de i slutningen af februar besejrede dem i Parken.  

Se hele klippet med Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen i videoafspilleren øverst i artiklen.  





LIVE

TransferLIVE: Liverpool afviser bud

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Forgyldt – det tjener Beckham under VM

Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans 

Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Jürgen Klopp sviner Van der Vaart

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper

Argentina – Østrig

Sunderland jagter dansk guldfugl

Frankrig – Irak

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning

Sender opfordring til Superliga-træner

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

FC Midtjylland sælger midtbanespiller

I dialog med Steve Cooper

Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Norge – Senegal

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Thomas Frank med interessant Danmark-melding 

Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen

Jordan – Algeriet