Mesterskabsspillet i Superligaen går i gang i weekenden, og der er lagt i kakkelovnen til en spændende guldkamp mellem FC Midtjylland og FC København.
Og selvom “ulvene” lige nu er fire point foran “løverne”, kan særligt to faktorer gøre, at guldet havner i København. Sådan lyder det fra ekspert Peter Sørensen i Superliga-timen på Viaplay Sport News.
Det drejer sig ikke mindst om, at der fortsat er to indbyrdes kampe mellem FC Midtjylland og FC København i vente, og at Brøndby IF tog den sjette og sidste plads i Mesterskabsspillet for snuden af Silkeborg IF.
Brøndby IF har de seneste år – vel at mærke under Jesper Sørensens ledelse – haft rigtig godt tag i FC Midtjylland. Alene i indeværende sæson har Thomas Thomasbergs mandskab tabt tre gange til de blågule.
Hvis den tendens fortsætter, er det selvsagt godt nyt for FCK.
– Hvis jeg skulle give den en overskrift, tror jeg, at de to indbyrdes kampe bliver afgørende. De point, de kommer til at sætte over styr i de øvrige, kommer til at gå nogenlunde lige op, tror jeg, siger Peter Sørensen i programmet og tilføjer:
– Neestrup skal være utrolig glad for, at Brøndby gik videre, fordi traditionelt har FC Midtjylland haft problemer med at slå Brøndby. Så allerede den første kamp bliver rigtig spændende. Om (Brøndbys nye cheftræner) Frederik Birk har forhandlet Brøndby til et hold, som Midtjylland kan slå. Og om Neestrup har forhandlet sit hold til at være et hold, der kan slå Midtjylland (efter at de vandt senest, red.)
– Hvis begge de to dele går i Neestrups favør, så bliver FCK mestre, på trods af at Midtjylland lige nu er favoritter.
Den anden faktor – om Neestrups mandskab selv kan slå FC Midtjylland – henviser selvsagt til, at FC København ikke havde slået midtjyderne i Superligaen i knap tre år, før de i slutningen af februar besejrede dem i Parken.
Se hele klippet med Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen i videoafspilleren øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
Danske klubber scorer millioner på VM
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
STORT INTERVIEW
Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
EKSKLUSIVT