Ekspert udpeger to faktorer: Så bliver FCK mestre

Peter Sørensen peger på to ting, der kan hjælpe FC København med at vinde guld.



Mesterskabsspillet i Superligaen går i gang i weekenden, og der er lagt i kakkelovnen til en spændende guldkamp mellem FC Midtjylland og FC København. 

Og selvom “ulvene” lige nu er fire point foran “løverne”, kan særligt to faktorer gøre, at guldet havner i København. Sådan lyder det fra ekspert Peter Sørensen i Superliga-timen på Viaplay Sport News. 

Det drejer sig ikke mindst om, at der fortsat er to indbyrdes kampe mellem FC Midtjylland og FC København i vente, og at Brøndby IF tog den sjette og sidste plads i Mesterskabsspillet for snuden af Silkeborg IF.

Brøndby IF har de seneste år – vel at mærke under Jesper Sørensens ledelse – haft rigtig godt tag i FC Midtjylland. Alene i indeværende sæson har Thomas Thomasbergs mandskab tabt tre gange til de blågule. 

Hvis den tendens fortsætter, er det selvsagt godt nyt for FCK. 

– Hvis jeg skulle give den en overskrift, tror jeg, at de to indbyrdes kampe bliver afgørende. De point, de kommer til at sætte over styr i de øvrige, kommer til at gå nogenlunde lige op, tror jeg, siger Peter Sørensen i programmet og tilføjer:

– Neestrup skal være utrolig glad for, at Brøndby gik videre, fordi traditionelt har FC Midtjylland haft problemer med at slå Brøndby. Så allerede den første kamp bliver rigtig spændende. Om (Brøndbys nye cheftræner) Frederik Birk har forhandlet Brøndby til et hold, som Midtjylland kan slå. Og om Neestrup har forhandlet sit hold til at være et hold, der kan slå Midtjylland (efter at de vandt senest, red.)

– Hvis begge de to dele går i Neestrups favør, så bliver FCK mestre, på trods af at Midtjylland lige nu er favoritter. 

Den anden faktor – om Neestrups mandskab selv kan slå FC Midtjylland – henviser selvsagt til, at FC København ikke havde slået midtjyderne i Superligaen i knap tre år, før de i slutningen af februar besejrede dem i Parken.  

Se hele klippet med Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen i videoafspilleren øverst i artiklen.  





LIVE

TransferLIVE: AaB henter ny angriber i Japan

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Forhandler om Albert Grønbæk

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

I svime over Froholdt – får ny hæder



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

Efterspørgslen på norske VM-rejser skuffer

Derfor kommer han IKKE til FC København

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

FCM-profil drømmer om Manchester City

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Jonas Wind og Jesper Lindstrøm færdige i Wolfsburg

Peter Møller: ‘En af de største i historien’



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

De kan være færdige i Brøndby