Mesterskabsspillet i Superligaen går i gang i weekenden, og der er lagt i kakkelovnen til en spændende guldkamp mellem FC Midtjylland og FC København.
Og selvom “ulvene” lige nu er fire point foran “løverne”, kan særligt to faktorer gøre, at guldet havner i København. Sådan lyder det fra ekspert Peter Sørensen i Superliga-timen på Viaplay Sport News.
Det drejer sig ikke mindst om, at der fortsat er to indbyrdes kampe mellem FC Midtjylland og FC København i vente, og at Brøndby IF tog den sjette og sidste plads i Mesterskabsspillet for snuden af Silkeborg IF.
Brøndby IF har de seneste år – vel at mærke under Jesper Sørensens ledelse – haft rigtig godt tag i FC Midtjylland. Alene i indeværende sæson har Thomas Thomasbergs mandskab tabt tre gange til de blågule.
Hvis den tendens fortsætter, er det selvsagt godt nyt for FCK.
– Hvis jeg skulle give den en overskrift, tror jeg, at de to indbyrdes kampe bliver afgørende. De point, de kommer til at sætte over styr i de øvrige, kommer til at gå nogenlunde lige op, tror jeg, siger Peter Sørensen i programmet og tilføjer:
– Neestrup skal være utrolig glad for, at Brøndby gik videre, fordi traditionelt har FC Midtjylland haft problemer med at slå Brøndby. Så allerede den første kamp bliver rigtig spændende. Om (Brøndbys nye cheftræner) Frederik Birk har forhandlet Brøndby til et hold, som Midtjylland kan slå. Og om Neestrup har forhandlet sit hold til at være et hold, der kan slå Midtjylland (efter at de vandt senest, red.)
– Hvis begge de to dele går i Neestrups favør, så bliver FCK mestre, på trods af at Midtjylland lige nu er favoritter.
Den anden faktor – om Neestrups mandskab selv kan slå FC Midtjylland – henviser selvsagt til, at FC København ikke havde slået midtjyderne i Superligaen i knap tre år, før de i slutningen af februar besejrede dem i Parken.
Se hele klippet med Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen i videoafspilleren øverst i artiklen.
LIVE
TransferLIVE: Thomasberg jagter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
Danske klubber scorer millioner på VM
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Ekspert: Formentlig Eriksens sidste kamp
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED