Ekspert udpeger to faktorer: Så bliver FCK mestre

Peter Sørensen peger på to ting, der kan hjælpe FC København med at vinde guld.



Mesterskabsspillet i Superligaen går i gang i weekenden, og der er lagt i kakkelovnen til en spændende guldkamp mellem FC Midtjylland og FC København. 

Og selvom “ulvene” lige nu er fire point foran “løverne”, kan særligt to faktorer gøre, at guldet havner i København. Sådan lyder det fra ekspert Peter Sørensen i Superliga-timen på Viaplay Sport News. 

Det drejer sig ikke mindst om, at der fortsat er to indbyrdes kampe mellem FC Midtjylland og FC København i vente, og at Brøndby IF tog den sjette og sidste plads i Mesterskabsspillet for snuden af Silkeborg IF.

Brøndby IF har de seneste år – vel at mærke under Jesper Sørensens ledelse – haft rigtig godt tag i FC Midtjylland. Alene i indeværende sæson har Thomas Thomasbergs mandskab tabt tre gange til de blågule. 

Hvis den tendens fortsætter, er det selvsagt godt nyt for FCK. 

– Hvis jeg skulle give den en overskrift, tror jeg, at de to indbyrdes kampe bliver afgørende. De point, de kommer til at sætte over styr i de øvrige, kommer til at gå nogenlunde lige op, tror jeg, siger Peter Sørensen i programmet og tilføjer:

– Neestrup skal være utrolig glad for, at Brøndby gik videre, fordi traditionelt har FC Midtjylland haft problemer med at slå Brøndby. Så allerede den første kamp bliver rigtig spændende. Om (Brøndbys nye cheftræner) Frederik Birk har forhandlet Brøndby til et hold, som Midtjylland kan slå. Og om Neestrup har forhandlet sit hold til at være et hold, der kan slå Midtjylland (efter at de vandt senest, red.)

– Hvis begge de to dele går i Neestrups favør, så bliver FCK mestre, på trods af at Midtjylland lige nu er favoritter. 

Den anden faktor – om Neestrups mandskab selv kan slå FC Midtjylland – henviser selvsagt til, at FC København ikke havde slået midtjyderne i Superligaen i knap tre år, før de i slutningen af februar besejrede dem i Parken.  

Se hele klippet med Peter Sørensen og Kenneth Emil Petersen i videoafspilleren øverst i artiklen.  





Her er FCK’s modstander i Europa Playoff




LIVE

LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Hold nu kæft, hvor er han god!

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Teaser for ny AGF-aftale

Lewandowski forlader FC Barcelona

Dansk stortalents værdi eksploderer

Salah sender særlig besked

I dialog – stor klub vil have denne dansker



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub

Osula sender West Ham tæt på nedrykning

AGF forhører sig om legendes nevø – men…

‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr

Så er det officielt

Her er FC Nordsjællands vej i Europa

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

AGF sluttede af med et brag



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’

– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med