OB er tæt på top-6.
Men spørger man klubbens træner Alexander Zorniger, er den øverste halvdel ikke nødvendigvis det mest attraktive, som situationen er lige nu. Det sagde han til Viaplay inden weekendens kamp mod Vejle.
– Hvis jeg kunne vælge mellem at være heldig med top-6 i år, heldig med top-6 næste år, uheldig ottendeplads i år eller næste år en fortjent plads i top-6, hvad tror du så, jeg vælger? Jeg er her for også at skabe noget, der er stabilt.
– Hvad er top-6 i øvrigt? Du møder FCK og Aarhus igen. Det er mere eller mindre ikke så meget værd. Hvis du vil skabe noget, skal du gå efter top-3. Det er medaljer og Europa, sagde Alexander Zorniger inden kampen mod Vejle.
Han understregede, at OB ikke har stabiliteten til at jagte en af de øverste tre pladser lige nu, ligesom han understregede, han ikke ønskede at være respektløs, for han ved også, hvor meget det hele betyder for Odense.
En udtalelse, der har vakt undren hos fodboldekspert Peter Sørensen i Viaplay-studiet.
– Hvad er noget værd? Hvis det kan være ligegyldigt, om man bliver nummer ni eller fire, kan alting jo være ligegyldigt. Det, synes jeg, er en underlig retorik.
– OB bør jo sørge for, de i det mindste bliver nummer seks og befinder sig i det selskab, de bør været i, med den klub de er, for den by de kommer fra og det materiale, som de har. Det mener jeg, og det bør træneren selvfølgelig også tage på sig det ansvar, uanset om han har fået et par sølvmedaljer med Brøndby eller ej. Fordi det ville være det, der ville være den helt naturlige målsætning for en klub som OB.
Fynboerne indtager lige nu syvendepladsen i Superligaen med 23 point. Det er samme antal som Viborg, der indtager sjettepladsen – viborgenserne har dog en bedre målscore.
Der er fem kampe tilbage grundspillet.
EKSKLUSIVT Thelander holder døren åben efter stærk sæson
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Monsterbud på vej
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
NYHEDER
Iran må kun opholde sig i USA på VM-kampdage
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE