Eksperter: Derfor er AGF-defensiven så solid

Per Frimann forklarer AGF's defensive succes.



Siden Superliga-genstarten i februar har AGF set utrolig stabile ud i defensiven, og det har været svært for modstanderne at banke kuglen forbi målmand Jesper Hansen.

AGF har i de seneste syv Superliga-kampe kun indkasseret tre mål, og det ser ud til at 3-5-2-formationen, som cheftræner Uwe Rösler er kommet med, passer spillerne godt.

I Viaplay-studiet før AGF´s kamp mod Brøndby IF søndag forklarer eksperterne Per Frimann og Martin Jørgensen, hvorfor Yann Aurel Bisseck og co. har været så solide nede bagved.

– De har været rigtig stærke. Der er en klar struktur og en klar rollefordeling. Alle arbejder benhårdt for at komme under bolden – for at komme tilbage og stå rigtigt, når modstanderne vinder spillet, siger Frimann. De har været rigtig gode til den del. Kampe, der ligger på vippen, falder til AGF’s fordel, netop fordi de har struktur i spillet.

De to eksperter er imponeret over, at Rösler har formået at implementere 3-5-2-formationen så godt, for det fungerede ikke, da David Nielsen stod i spidsen for mandskabet.

AGF-cheftræneren har på det seneste brugt Tobias Mølgaard som stopper, og ifølge Frimann har den tidligere Vejle Boldklub-spiller vist et højt niveau.

– Jeg synes også, man må fremhæve Mølgaards kvaliteter, både på bolden og i duellerne. Vi kender ham som en spiller, der vil frem på banen, men hans individuelle kvaliteter, også defensivt, er gode. Det er også en af de ting, der gør det her system til en succes for Rösler; at spillerne individuelt klarer skærene.

– Mølgaard er en lille åbenbaring i den her sæson. Hvem havde forventet det? at han skulle være en af de bedste forsvarsspillere lige nu.

Vi skal tilbage til november sidste år for at finde AGF's seneste nederlag i Superligaen.

Du kan høre hele eksperternes analyse i videoen øverst i artiklen.





LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

De overvejer Christian Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

Thomas Frank scorer sommerjob

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

AGF er mestre – her er deres vej i Europa



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’