Eliminationen mod Legia Warszawa i Conference League-kvalifikationen er på alle måde smertelig for Brøndby.
De blå-gule skal ikke spille europæisk gruppespil i efteråret, og det samlede nederlag til polakkerne er formentlig samtidig årsagen til, at Brøndby må kigge langt efter Leverkusen-midtbanespilleren Gustavo Puerta, som Superliga-klubben har forsøgt at hente.
Sådan lyder vurderingen i hvert fald fra Viaplay-ekspert Peter Sørensen efter det interview, som Carsten V. Jensen gav til Viaplay søndag, hvor Brøndbys fodbolddirektør erkendte sit kendskab til Puerta.
– Han siger, at Brøndby er i en fødekæde, hvor der også er større klubber end dem, og at de må vente på, at andre trækker sig, eller at der er noget, der ikke løser sig, inden de kommer for tur. Og de havde formentlig haft en væsentlig bedre chance for at få en dygtig spiller fra periferien i Leverkusen, hvis de havde spillet internationalt. Jeg tror, at det betød rigtigt meget for den handel, at Brøndby ikke kunne slå Legia, siger Peter Sørensen.
Ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen er der ingen tvivl om, at Brøndby-chefen er meget usikker på, om det lykkes at hente Puerta.
– Ja, 100 procent, og han er blevet endnu mere usikker, efter at de er røget til Legia. For det er jo noget, som spillere på den hylde kigger efter: Om de kan komme ud at spille europæisk. Det er noget af det, de kigger allerførst på, og så kommer alt det andet bagefter. Og det kan Brøndby ikke tilbyde.
– Derfor tror jeg også, at den her handel simpelthen falder på det. Jeg tror, at han har andre muligheder, der er for gode, i andre gode ligaer, til at han vælger Brøndby i lille Danmark. Men Brøndby skal jo ud og forstærke sig. Jeg sidder jo også med den der følelse, at det jo er en høj hylde, de skal ud at hente fra. For de skal forstærkes. Det skal være en, der går ind i startelleveren.
– Jeg sidder ikke med den der følelse af, at Mads Enggård bare havde drønet ind i startopstillingen i Brøndby. Det gjorde jeg ikke. Mads Enggård ville rykke Brøndby nul procent tættere på det danske mesterskab i år, lyder det fra Kenneth Emil Petersen.
Tipsbladet kunne i sidste uge afsløre, at også klubber som Rangers, Anderlecht, PAOK, Blackburn Rovers, diverse Bundesliga-klubber og en anden stor dansk klub har vist interesse for den 21-årige Gustavo Puerta.
Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.
Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
MEDIE
Superliga-premiere aflyst
EKSKLUSIVT
Fælder bekymrende dom efter chok
TOPNYHED
Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber
EKSKLUSIVT
Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’
EKSKLUSIVT
Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen
‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent
Victor Nelsson topper statistikker i Serie A
OPTAKT
AGF – OB
EKSKLUSIVT
Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub
NYHEDER
Superliga-profil skadet
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
TOPNYHED
– Priserne er eksploderet
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
TRANSFER
Skal smadre transferrekord for FCK-spiller
TOPNYHED
Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’
Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
MEDIE
Brian Riemer på plads til topkamp
NYHEDER
Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
NYHEDER
Medier fælder hård dom
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud
NYHEDER
Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’
TRANSFER
126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene
FANKLUBBEN
‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
DAGENS SPILFORSLAG
Hurtig franskmand kan drille Rønnow
FANKLUBBEN
Transfers: Man har fået ilt til hjernen
Ramt af pointstraf
NYHEDER
Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
HELT VILDT
‘De går amok!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
EKSKLUSIVT