Eksperter: Derfor glipper Brøndby ønskespiller

Ifølge Viaplay-eksperter kan man ikke komme udenom, at Brøndbys europæiske elimination har fået en afgørende betydning for, at Gustave Puerta næppe ender på Vestegnen.



Eliminationen mod Legia Warszawa i Conference League-kvalifikationen er på alle måde smertelig for Brøndby. 

De blå-gule skal ikke spille europæisk gruppespil i efteråret, og det samlede nederlag til polakkerne er formentlig samtidig årsagen til, at Brøndby må kigge langt efter Leverkusen-midtbanespilleren Gustavo Puerta, som Superliga-klubben har forsøgt at hente

Sådan lyder vurderingen i hvert fald fra Viaplay-ekspert Peter Sørensen efter det interview, som Carsten V. Jensen gav til Viaplay søndag, hvor Brøndbys fodbolddirektør erkendte sit kendskab til Puerta. 

– Han siger, at Brøndby er i en fødekæde, hvor der også er større klubber end dem, og at de må vente på, at andre trækker sig, eller at der er noget, der ikke løser sig, inden de kommer for tur. Og de havde formentlig haft en væsentlig bedre chance for at få en dygtig spiller fra periferien i Leverkusen, hvis de havde spillet internationalt. Jeg tror, at det betød rigtigt meget for den handel, at Brøndby ikke kunne slå Legia, siger Peter Sørensen. 

Ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen er der ingen tvivl om, at Brøndby-chefen er meget usikker på, om det lykkes at hente Puerta.  

– Ja, 100 procent, og han er blevet endnu mere usikker, efter at de er røget til Legia. For det er jo noget, som spillere på den hylde kigger efter: Om de kan komme ud at spille europæisk. Det er noget af det, de kigger allerførst på, og så kommer alt det andet bagefter. Og det kan Brøndby ikke tilbyde.

– Derfor tror jeg også, at den her handel simpelthen falder på det. Jeg tror, at han har andre muligheder, der er for gode, i andre gode ligaer, til at han vælger Brøndby i lille Danmark. Men Brøndby skal jo ud og forstærke sig. Jeg sidder jo også med den der følelse, at det jo er en høj hylde, de skal ud at hente fra. For de skal forstærkes. Det skal være en, der går ind i startelleveren.

– Jeg sidder ikke med den der følelse af, at Mads Enggård bare havde drønet ind i startopstillingen i Brøndby. Det gjorde jeg ikke. Mads Enggård ville rykke Brøndby nul procent tættere på det danske mesterskab i år, lyder det fra Kenneth Emil Petersen.  

Tipsbladet kunne i sidste uge afsløre, at også klubber som Rangers, Anderlecht, PAOK, Blackburn Rovers, diverse Bundesliga-klubber og en anden stor dansk klub har vist interesse for den 21-årige Gustavo Puerta. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.



DBU går på jagt efter fans bag banner

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

– Den her sidder dybt i sjælen

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

Dansk cykelrytter stopper karrieren

Stor bekymring inden VM

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

FCK-lejesvend med fantastisk landsholdstermin

Mike Tullberg foretrækker at sælge til denne klub

FC Barcelona med chokerende besked til stjerne

Av, Danmark! Største tab i hele verden

Han skal dømme FCK mod Brøndby på søndag

Danmark imponerer på talentliste

Lettet over at møde Danmark: ‘På papiret nemmere’

AGF-stjerne i smerter: ‘Har været et mørkt sted’

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Kæmpe omvæltning for Frank: ‘Læser ikke noget’

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Afslører Superliga-transfer med særlig klausul

Gigants sportsdirektør vild med Franculino

Dansk milliontransfer? ‘Kæmpe salgspotentiale!’

Danmark favoritter – men én ting bekymrer ekspert

EM i fare: Dansk stjerne har brækket skinnebenet

– En humørdræber

Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Millionregn over Ståle Solbakken

Udpeger dansk fejl: ‘Ser endnu mere dumt ud’

– Det er så ringe, begge dele!

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Svimlende beløb: Bournemouth jagter SL-stjerne

Lokalderby i Valencia lugter af mål

Danmark udspiller Sverige i VM-optakt

Overtidsmål sikrer Hvidovre sejr i langgaber

Dansk-makedoner advarer Danmark: Værd at huske på!

– Det er en fin lodtrækning

Lodtrækning slut: Her er Danmarks vej til VM

Vild melding: Stjerner kan ikke spille sammen

Superliga-klub ude efter Maurice Boakye

Skidt nyt: Danmark kan ende i skrækpulje

VM-playoff: Drømmelodtrækning for Danmark!

Hjulmand erkender smertefuldt hul til Bayern