Eksperter: Derfor glipper Brøndby ønskespiller

Ifølge Viaplay-eksperter kan man ikke komme udenom, at Brøndbys europæiske elimination har fået en afgørende betydning for, at Gustave Puerta næppe ender på Vestegnen.



Eliminationen mod Legia Warszawa i Conference League-kvalifikationen er på alle måde smertelig for Brøndby. 

De blå-gule skal ikke spille europæisk gruppespil i efteråret, og det samlede nederlag til polakkerne er formentlig samtidig årsagen til, at Brøndby må kigge langt efter Leverkusen-midtbanespilleren Gustavo Puerta, som Superliga-klubben har forsøgt at hente

Sådan lyder vurderingen i hvert fald fra Viaplay-ekspert Peter Sørensen efter det interview, som Carsten V. Jensen gav til Viaplay søndag, hvor Brøndbys fodbolddirektør erkendte sit kendskab til Puerta. 

– Han siger, at Brøndby er i en fødekæde, hvor der også er større klubber end dem, og at de må vente på, at andre trækker sig, eller at der er noget, der ikke løser sig, inden de kommer for tur. Og de havde formentlig haft en væsentlig bedre chance for at få en dygtig spiller fra periferien i Leverkusen, hvis de havde spillet internationalt. Jeg tror, at det betød rigtigt meget for den handel, at Brøndby ikke kunne slå Legia, siger Peter Sørensen. 

Ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen er der ingen tvivl om, at Brøndby-chefen er meget usikker på, om det lykkes at hente Puerta.  

– Ja, 100 procent, og han er blevet endnu mere usikker, efter at de er røget til Legia. For det er jo noget, som spillere på den hylde kigger efter: Om de kan komme ud at spille europæisk. Det er noget af det, de kigger allerførst på, og så kommer alt det andet bagefter. Og det kan Brøndby ikke tilbyde.

– Derfor tror jeg også, at den her handel simpelthen falder på det. Jeg tror, at han har andre muligheder, der er for gode, i andre gode ligaer, til at han vælger Brøndby i lille Danmark. Men Brøndby skal jo ud og forstærke sig. Jeg sidder jo også med den der følelse, at det jo er en høj hylde, de skal ud at hente fra. For de skal forstærkes. Det skal være en, der går ind i startelleveren.

– Jeg sidder ikke med den der følelse af, at Mads Enggård bare havde drønet ind i startopstillingen i Brøndby. Det gjorde jeg ikke. Mads Enggård ville rykke Brøndby nul procent tættere på det danske mesterskab i år, lyder det fra Kenneth Emil Petersen.  

Tipsbladet kunne i sidste uge afsløre, at også klubber som Rangers, Anderlecht, PAOK, Blackburn Rovers, diverse Bundesliga-klubber og en anden stor dansk klub har vist interesse for den 21-årige Gustavo Puerta. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Klar tale: Han bør fyres nu

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Rystede eksperter slår alarm om Larsson

– Er der 120 millioner i klubkassen?

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

LIVE: Her er Lucas Andersens nye klub



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

– Presset er på Danmark!

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Alexander Lind blæst bagover

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Viser målform før vigtig landskamp

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Dansker drillet af Mourinho

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Transfers: ‘Ham sælger Brøndby for over 100 mio.’

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Har FCK eller Brøndby smidt dig et kald?

Krisen er blevet til en katastrofe?

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

The Gunners deprimerer The Blues

Kun to har gjort det dårligere

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Stiktosset – her er Delaneys svar

FC København-krisen fortsætter

Ekspert i chok: Jordan Larsson rødglødende

Tumult inden AGF-BIF: Politiet massivt til stede

Delaney kalder “skandale” – ikke sket i 14 år

Sådan starter Brøndby og AGF i stort brag