Eksperter: Derfor glipper Brøndby ønskespiller

Ifølge Viaplay-eksperter kan man ikke komme udenom, at Brøndbys europæiske elimination har fået en afgørende betydning for, at Gustave Puerta næppe ender på Vestegnen.



Eliminationen mod Legia Warszawa i Conference League-kvalifikationen er på alle måde smertelig for Brøndby. 

De blå-gule skal ikke spille europæisk gruppespil i efteråret, og det samlede nederlag til polakkerne er formentlig samtidig årsagen til, at Brøndby må kigge langt efter Leverkusen-midtbanespilleren Gustavo Puerta, som Superliga-klubben har forsøgt at hente

Sådan lyder vurderingen i hvert fald fra Viaplay-ekspert Peter Sørensen efter det interview, som Carsten V. Jensen gav til Viaplay søndag, hvor Brøndbys fodbolddirektør erkendte sit kendskab til Puerta. 

– Han siger, at Brøndby er i en fødekæde, hvor der også er større klubber end dem, og at de må vente på, at andre trækker sig, eller at der er noget, der ikke løser sig, inden de kommer for tur. Og de havde formentlig haft en væsentlig bedre chance for at få en dygtig spiller fra periferien i Leverkusen, hvis de havde spillet internationalt. Jeg tror, at det betød rigtigt meget for den handel, at Brøndby ikke kunne slå Legia, siger Peter Sørensen. 

Ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen er der ingen tvivl om, at Brøndby-chefen er meget usikker på, om det lykkes at hente Puerta.  

– Ja, 100 procent, og han er blevet endnu mere usikker, efter at de er røget til Legia. For det er jo noget, som spillere på den hylde kigger efter: Om de kan komme ud at spille europæisk. Det er noget af det, de kigger allerførst på, og så kommer alt det andet bagefter. Og det kan Brøndby ikke tilbyde.

– Derfor tror jeg også, at den her handel simpelthen falder på det. Jeg tror, at han har andre muligheder, der er for gode, i andre gode ligaer, til at han vælger Brøndby i lille Danmark. Men Brøndby skal jo ud og forstærke sig. Jeg sidder jo også med den der følelse, at det jo er en høj hylde, de skal ud at hente fra. For de skal forstærkes. Det skal være en, der går ind i startelleveren.

– Jeg sidder ikke med den der følelse af, at Mads Enggård bare havde drønet ind i startopstillingen i Brøndby. Det gjorde jeg ikke. Mads Enggård ville rykke Brøndby nul procent tættere på det danske mesterskab i år, lyder det fra Kenneth Emil Petersen.  

Tipsbladet kunne i sidste uge afsløre, at også klubber som Rangers, Anderlecht, PAOK, Blackburn Rovers, diverse Bundesliga-klubber og en anden stor dansk klub har vist interesse for den 21-årige Gustavo Puerta. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





LIVE

TransferLIVE: Udtaler sig om dyr Superliga-spiller

Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

AGF var klar med rekordbeløb

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Danskerklub fyrer træneren



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

Bekymrende melding om Andreas Cornelius

Rygtet til Superligaen – er dette den vilde pris? 



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Liverpool forhandler med hollandsk stopper

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Brøndby forsøgte – nu koster han 430 millioner

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

Froholdt med klar transfermelding

Afsløring: SL-bud på Saman Jalaei – her er prisen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Championship-topklub lurer på dyr dansker

Tidligere AGF-træner tager til Israel

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

– En sindssygt fed følelse

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

David Moyes griner over gult kort for jubel

Semenyo scorer igen mod Spurs

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Liverpool tager storsejr

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

FCK-profil holder VM-drøm i live

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’