Eksperter: Derfor glipper Brøndby ønskespiller

Ifølge Viaplay-eksperter kan man ikke komme udenom, at Brøndbys europæiske elimination har fået en afgørende betydning for, at Gustave Puerta næppe ender på Vestegnen.



Eliminationen mod Legia Warszawa i Conference League-kvalifikationen er på alle måde smertelig for Brøndby. 

De blå-gule skal ikke spille europæisk gruppespil i efteråret, og det samlede nederlag til polakkerne er formentlig samtidig årsagen til, at Brøndby må kigge langt efter Leverkusen-midtbanespilleren Gustavo Puerta, som Superliga-klubben har forsøgt at hente

Sådan lyder vurderingen i hvert fald fra Viaplay-ekspert Peter Sørensen efter det interview, som Carsten V. Jensen gav til Viaplay søndag, hvor Brøndbys fodbolddirektør erkendte sit kendskab til Puerta. 

– Han siger, at Brøndby er i en fødekæde, hvor der også er større klubber end dem, og at de må vente på, at andre trækker sig, eller at der er noget, der ikke løser sig, inden de kommer for tur. Og de havde formentlig haft en væsentlig bedre chance for at få en dygtig spiller fra periferien i Leverkusen, hvis de havde spillet internationalt. Jeg tror, at det betød rigtigt meget for den handel, at Brøndby ikke kunne slå Legia, siger Peter Sørensen. 

Ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen er der ingen tvivl om, at Brøndby-chefen er meget usikker på, om det lykkes at hente Puerta.  

– Ja, 100 procent, og han er blevet endnu mere usikker, efter at de er røget til Legia. For det er jo noget, som spillere på den hylde kigger efter: Om de kan komme ud at spille europæisk. Det er noget af det, de kigger allerførst på, og så kommer alt det andet bagefter. Og det kan Brøndby ikke tilbyde.

– Derfor tror jeg også, at den her handel simpelthen falder på det. Jeg tror, at han har andre muligheder, der er for gode, i andre gode ligaer, til at han vælger Brøndby i lille Danmark. Men Brøndby skal jo ud og forstærke sig. Jeg sidder jo også med den der følelse, at det jo er en høj hylde, de skal ud at hente fra. For de skal forstærkes. Det skal være en, der går ind i startelleveren.

– Jeg sidder ikke med den der følelse af, at Mads Enggård bare havde drønet ind i startopstillingen i Brøndby. Det gjorde jeg ikke. Mads Enggård ville rykke Brøndby nul procent tættere på det danske mesterskab i år, lyder det fra Kenneth Emil Petersen.  

Tipsbladet kunne i sidste uge afsløre, at også klubber som Rangers, Anderlecht, PAOK, Blackburn Rovers, diverse Bundesliga-klubber og en anden stor dansk klub har vist interesse for den 21-årige Gustavo Puerta. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.





Afsløring: Enighed – skifter til Superligaen




LIVE

VM-LIVE: Er det Norges startopstilling?

Usbekistan – Colombia

Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’

Afviser: Han er IKKE på vej til Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland skriver med toptalent 

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Afsløring: Kolding IF henter Tobias Elnegaard



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Klar transfermelding

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

– Det er overraskende, siger ekspert om FCK

Afslører: Her gik det galt for Thomas Frank

Denne klub drømmer om Højbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Deadline overskredet: FC København melder ud

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

VM-chok: Kæmpe brag kan vente i 1/16-finale



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Tidl. DBU-boss: Uefa-penge havner i gale hænder

Historisk påsætning undrer dommerekspert

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Frankrig – Senegal

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Her er Tunesiens nye VM-træner

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Irak – Norge

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen

Argentina – Algeriet

Ghana – Panama



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig