Eksperter: Derfor glipper Brøndby ønskespiller

Ifølge Viaplay-eksperter kan man ikke komme udenom, at Brøndbys europæiske elimination har fået en afgørende betydning for, at Gustave Puerta næppe ender på Vestegnen.



Eliminationen mod Legia Warszawa i Conference League-kvalifikationen er på alle måde smertelig for Brøndby. 

De blå-gule skal ikke spille europæisk gruppespil i efteråret, og det samlede nederlag til polakkerne er formentlig samtidig årsagen til, at Brøndby må kigge langt efter Leverkusen-midtbanespilleren Gustavo Puerta, som Superliga-klubben har forsøgt at hente

Sådan lyder vurderingen i hvert fald fra Viaplay-ekspert Peter Sørensen efter det interview, som Carsten V. Jensen gav til Viaplay søndag, hvor Brøndbys fodbolddirektør erkendte sit kendskab til Puerta. 

– Han siger, at Brøndby er i en fødekæde, hvor der også er større klubber end dem, og at de må vente på, at andre trækker sig, eller at der er noget, der ikke løser sig, inden de kommer for tur. Og de havde formentlig haft en væsentlig bedre chance for at få en dygtig spiller fra periferien i Leverkusen, hvis de havde spillet internationalt. Jeg tror, at det betød rigtigt meget for den handel, at Brøndby ikke kunne slå Legia, siger Peter Sørensen. 

Ifølge Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen er der ingen tvivl om, at Brøndby-chefen er meget usikker på, om det lykkes at hente Puerta.  

– Ja, 100 procent, og han er blevet endnu mere usikker, efter at de er røget til Legia. For det er jo noget, som spillere på den hylde kigger efter: Om de kan komme ud at spille europæisk. Det er noget af det, de kigger allerførst på, og så kommer alt det andet bagefter. Og det kan Brøndby ikke tilbyde.

– Derfor tror jeg også, at den her handel simpelthen falder på det. Jeg tror, at han har andre muligheder, der er for gode, i andre gode ligaer, til at han vælger Brøndby i lille Danmark. Men Brøndby skal jo ud og forstærke sig. Jeg sidder jo også med den der følelse, at det jo er en høj hylde, de skal ud at hente fra. For de skal forstærkes. Det skal være en, der går ind i startelleveren.

– Jeg sidder ikke med den der følelse af, at Mads Enggård bare havde drønet ind i startopstillingen i Brøndby. Det gjorde jeg ikke. Mads Enggård ville rykke Brøndby nul procent tættere på det danske mesterskab i år, lyder det fra Kenneth Emil Petersen.  

Tipsbladet kunne i sidste uge afsløre, at også klubber som Rangers, Anderlecht, PAOK, Blackburn Rovers, diverse Bundesliga-klubber og en anden stor dansk klub har vist interesse for den 21-årige Gustavo Puerta. 

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

Skal du have det sidste nye fra transfer-verdenen. Så tjek Tipsbladets store liveblog.







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

Superliga-premiere aflyst

Fælder bekymrende dom efter chok

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

AGF – OB

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Superliga-profil skadet



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

FC Midtjylland – FC København

– Priserne er eksploderet

Brøndby IF – Randers FC

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen

Brian Riemer på plads til topkamp

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Spændende OB-nyhed

7 år i udlandet – vender hjem til Danmark

Medier fælder hård dom

Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer

Silkeborg IF – Viborg FF

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Ramt af pointstraf

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

‘De går amok!’

Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården

‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler

De vil have Martin Braithwaite

Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub