Flere storklubber har succes med at ansætte tidligere klublegender som cheftrænere.
De bedste eksempler i nyere tid er Zinedine Zidane i Real Madrid og Pep Guardiola i Barcelona, mens Chelsea, Manchester United og Arsenal har ansat henholdsvis Frank Lampard, Ole Gunnar Solskjær og Mikel Arteta.
Juventus, der indleder Serie A-sæsonen søndag, satser på sin tidligere storspiller Andrea Pirlo, som uden trænererfaring overtager sædet efter fyrede Maurizio Sarri.
Morten Bruun, der er ekspert hos Discovery, har lagt mærke til tendensen i moderne topfodbold.
– Man ansætter en fortælling om den klub, hvor den person har spillet en meget stor rolle som spiller. Og alt andet lige er det et signal, som alle, der holder med den klub, kan lide.
– Der er ingen i Juventus, der vil tænke om personen Andrea Pirlo, at det var godt nok vanvittigt at ansætte ham, siger Morten Bruun.
Alligevel er ansættelsen af Pirlo, som blot nåede ni dage som træner for Juventus’ U23-hold, mere vovet end nogle af de øvrige legender, som blev cheftrænere med mere erfaring.
– Juventus gambler på selve trænerdelen. Om Pirlo er en god træner, ved vi ikke noget om. Umiddelbart er det den største gambling af de her personer, siger Morten Bruun.
Han peger på, at der er forskel på at have været ansat en uge som U23-træner og på Zidane og Guardiola, som trods alt havde trænet et B-hold i henholdsvis Real Madrid og Barcelona.
Tålmodigheden med Pirlo vil derfor være større, vurderer Morten Bruun.
– Jeg tror, at snoren er markant længere. Der vil være større tålmodighed med Pirlo. Hvem er lige den første fan, der skal pifte af ham?
– Hvis man er en dygtig leder og har en bred trænerstab, behøver man måske ikke så meget faglighed. Hvis ellers man har personlighed til at brænde igennem over for spillere og offentlighed, siger Morten Bruun.
Han prøvede noget tilsvarende i sin karriere, da han uden erfaring blev ansat som træner i Silkeborg, hvor han spillede i årene 1988-2001.
Han mærkede forskellen fra sin legendestatus i Silkeborg til en anderledes uropræget trænertid i Sønderjyske.
– Jeg har haft to trænerjob, og i det ene følte jeg nærmest, at jeg havde ubegrænset kredit. I det andet følte jeg, at jeg havde meget begrænset kredit.
– Jeg var i hvert fald ikke nogen klublegende i Sønderjyske. Jeg følte ubetinget, at jeg havde langt større kredit i spillertruppen i Silkeborg.
– Du kender kommandovejene i klubben, og du ved, hvem du skal gå til i bestyrelsen, hvis du skal have ændret nogle ting. Du ved også, hvem du ikke skal gå til, husker Bruun.
Jens Bangsbo, der tidligere har været assistenttræner i Juventus og i dag er teknisk træner på deltid i Atalanta, vurderer, at Pirlo bliver respekteret i omklædningsrummet i Juventus
– Han er en ung træner, som ikke har nogen som helst erfaring, og derfor vil alle bakke op omkring ham.
– Han vil ikke få udfordringer med spillere, der kunne finde på at skeje ud, for systemet i Juventus er, at man indordner sig.
– Han kan få udfordringer, hvis det ikke fungerer, så vil man kunne stille spørgsmål ved hans trænerevner. Men han vil ikke have problemer med at styre gruppen, vurderer Bangsbo.
I sine mange år i italiensk fodbold har Bangsbo flere gang mødt og talt med Pirlo.
– Han er en ekstremt venlig person, meget vellidt i de omgivelser, han er i. Han optræder altid eksemplarisk, som han også gjorde på fodboldbanen, siger Bangsbo.
Ifølge idrætsprofessoren ved alle i Juventus, at det er et eksperiment, man er gået ind i med Pirlo.
Derfor vil han blive støttet ekstra meget af rutinerede og tidligere holdkammerater som Gianluigi Buffon, Leonardo Bonucci og Giorgio Chiellini.
– Han har nogle erfarne rotter i sine gamle medspillere i Buffon, Bonucci og Chiellini, og de har styr på omklædningsrummet og vil hjælpe og støtte Pirlo hele vejen igennem.
– Men hvis resultaterne ikke kommer, så vil man skulle handle på det på et tidspunkt, siger Bangsbo.
Juventus åbner sin Serie A-sæson hjemme mod Sampdoria søndag aften klokken 20.45.
/ritzau/
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
NYHEDER
Første gang nogensinde for Eriksen
EKSKLUSIVT
Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren
NYHEDER
Stort medie langer ud efter Jens Stage
Her er FCM’s vej til Europa League-finalen
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
TOPNYHED
Skrækkeligt af Dominik Sarapata
HELT VILDT
Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord
INTERVIEW
Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’
HELT VILDT
Froholdt-video trækker overskrifter
EKSKLUSIVT
Ekspert: De rykker op i Superligaen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
NYHEDER
Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’
INTERVIEW
Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen
INTERVIEW
– Det er en frustration for os alle
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation
MEDIE
Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr
Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland
Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal
Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson
HELT VILDT
Vild melding: City kan få fratrukket 60 point
NYHEDER
Superliga-dommer erkender kæmpe fejl
Lyngby på jagt efter uventede spillersalg
NYHEDER
Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’
NYHEDER
Kontant melding fra ny Spurs-boss
NYHEDER
Peger på FCK: ‘Det er pinligt’
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
‘Han er tilgivet’
NYHEDER
Dansker i centrum for drama: ‘En skandale!’
‘Jeg hadede verden’
TRANSFER
Henter 16-årig i FC København
NYHEDER
Celtic vrager Kasper Schmeichel
NYHEDER
Stor overraskelse til FCM-træning
Officielt: Victor Lind i rekordhandel
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Brøndby
AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’
TRANSFER
Bekræfter kæmpe Brøndby-bud
FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby
MEDIE
Skandale: Eliteserien-spillere anholdt
FANKLUBBEN
Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!
EKSKLUSIVT
FC Nordsjælland reagerer på afvisning
NYHEDER
Her er FC Midtjyllands modstander i Europa League
Legender tager afsked med Sepp Piontek
Dommerekspert om FCN-sag: Så er det en skandale
HELT VILDT
Ikke i tvivl: ‘Ville være brutalt!’
NYHEDER
Dem kan FCM trække i Europa League
DAGENS SPILFORSLAG
Augsburg kan tæve Gedebukke
NYHEDER
FCM-profil – Riemer har ikke ringet
