Egentlig har FC København-angriberen Jonas Wind alderen til at være U21-landsholdsspiller. Men efter præstationerne i sine første A-landskampe for Kasper Hjulmands tropper bør det være slut med U21-bold for ham.
Det mener både Discovery Networks’ fodboldekspert Mikkel Bischoff og forfatter og fodboldekspert Asker Hedegaard Boye.
– Hvis jeg var landstræner, så ville jeg sige, at ham spillede jeg med. Han er fast mand. Og så må Kasper Dolberg bevise, hvis han skal have den plads igen, siger Asker Hedegaard Boye, der for et år siden udgav fodboldbogen “Spillets forvandling”.
Den holdning deler den tidligere fodboldspiller Mikkel Bischoff, som kommenterer landsholdets kampe for Discovery Networks.
Efter et kort indhop i testkampen mod Færøerne i oktober, hans præstation efter pauseindhop mod Sverige i sidste uge og ikke mindst indsatsen i onsdagens Nations League-kamp mod Belgien er Bischoff ikke i tvivl.
– Det er lige præcis den spiller, det danske landshold har brug for. Jeg synes, at med den præstation, han leverede (mod Belgien, red.), brænder han sig direkte ind som førstevalg foran Dolberg, siger han.
– Han har hele pakken bortset fra fart i benene. Og hvis du har fart andre steder på banen, betyder det ikke så meget, at Wind ikke har det, fordi han er så intelligent i sit spil.
– Hvis han får den rigtige rolle, er han som skræddersyet til den måde, Hjulmand gerne vil spille fodbold på.
Yussuf Poulsen og Martin Braithwaite har ikke fundet storspillet frem på kanterne under Hjulmand indtil videre, og Dolberg har heller ikke for alvor formået at vise sine evner i de seneste landskampe.
Her er Wind et friskt og kærkomment pust, mener Hedegaard Boye.
– Jeg savner mere uforudsigelighed og kreativitet i den offensive del, og der synes jeg, at en som Jonas Wind kan bidrage til det, siger han.
Wind har i halvandet år imponeret for FCK, men kampen mod Belgien fejede al tvivl om talentet af vejen.
– Han har en god førsteberøring, er god til at dække bolden og være intelligent i sin måde at bevæge sig rundt på banen, siger Mikkel Bischoff.
– Det er den ultimative blåstempling af hans talent, at han kan bære det ind på et højere niveau, og det ser fuldstændig ubesværet ud. Det er der ikke mange, som kan.
Wind scorede målet til 1-1 i nederlaget mod Belgien, mens han mod Sverige i sidste uge scorede 1-0-målet i sejren på 2-0.
Mod Færøerne og Island kom han sent ind i anden halvleg ved begge lejligheder.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Dansk klub får dispensation
– Er der virkelig brug for ham i truppen?
Måbende Tottenham-spiller afviser historie
STORT INTERVIEW
Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer
MEDIE
Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner
MEDIE
Skal denne angriber nu til Superligaen?
TOPNYHED
Nu forklarer Noah Nartey
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’
Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?
MEDIE
Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham
Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning
LIGE NU
Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
Forarget: – Der er ingen, der er gode!
Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen
INTERVIEW
Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen
Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er din landsholdstrup, Riemer!
MEDIE
Sammenligner Damsgaard med Iniesta
AVIS
Interessant afsløring
HELT VILDT
Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!
MEDIE
Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste
Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind
NYHEDER
Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade
Riemer om profil: ‘Han er helt klar’
Superliga-ekspert revser ny Brøndby-spiller
FANKLUBBEN
Det er vildt, overraskende og fuldt fortjent!
INTERVIEW
Enorme Superliga-talenter udtaget
HELT VILDT
Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
HELT VILDT
Ikke sket i 591 kampe på Brøndby Stadion
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Få nu lavet det system om!
NYHEDER
Overraskende U21-trupudtagelse
TOPNYHED
Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!
STORT INTERVIEW
Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!
NYHEDER
Troels Bech slår fast: Glem det!
Kevin Diks skriver historie
INTERVIEW
‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’
– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick
HELT VILDT
Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!
Manchester City – Real Madrid
NYHEDER
Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’
EKSKLUSIVT
– Ikke for debutanter!
OPTAKT
Chelsea – Paris Saint-Germain
INTERVIEW
Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’
NYHEDER
Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 23. runde
NYHEDER
Iran forhandler med FIFA om VM-kampe
NYHEDER
Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’
NYHEDER
Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe
DAGENS SPILFORSLAG
Hjulmand graver sig ned i London
LIGE NU
