Egentlig har FC København-angriberen Jonas Wind alderen til at være U21-landsholdsspiller. Men efter præstationerne i sine første A-landskampe for Kasper Hjulmands tropper bør det være slut med U21-bold for ham.
Det mener både Discovery Networks’ fodboldekspert Mikkel Bischoff og forfatter og fodboldekspert Asker Hedegaard Boye.
– Hvis jeg var landstræner, så ville jeg sige, at ham spillede jeg med. Han er fast mand. Og så må Kasper Dolberg bevise, hvis han skal have den plads igen, siger Asker Hedegaard Boye, der for et år siden udgav fodboldbogen “Spillets forvandling”.
Den holdning deler den tidligere fodboldspiller Mikkel Bischoff, som kommenterer landsholdets kampe for Discovery Networks.
Efter et kort indhop i testkampen mod Færøerne i oktober, hans præstation efter pauseindhop mod Sverige i sidste uge og ikke mindst indsatsen i onsdagens Nations League-kamp mod Belgien er Bischoff ikke i tvivl.
– Det er lige præcis den spiller, det danske landshold har brug for. Jeg synes, at med den præstation, han leverede (mod Belgien, red.), brænder han sig direkte ind som førstevalg foran Dolberg, siger han.
– Han har hele pakken bortset fra fart i benene. Og hvis du har fart andre steder på banen, betyder det ikke så meget, at Wind ikke har det, fordi han er så intelligent i sit spil.
– Hvis han får den rigtige rolle, er han som skræddersyet til den måde, Hjulmand gerne vil spille fodbold på.
Yussuf Poulsen og Martin Braithwaite har ikke fundet storspillet frem på kanterne under Hjulmand indtil videre, og Dolberg har heller ikke for alvor formået at vise sine evner i de seneste landskampe.
Her er Wind et friskt og kærkomment pust, mener Hedegaard Boye.
– Jeg savner mere uforudsigelighed og kreativitet i den offensive del, og der synes jeg, at en som Jonas Wind kan bidrage til det, siger han.
Wind har i halvandet år imponeret for FCK, men kampen mod Belgien fejede al tvivl om talentet af vejen.
– Han har en god førsteberøring, er god til at dække bolden og være intelligent i sin måde at bevæge sig rundt på banen, siger Mikkel Bischoff.
– Det er den ultimative blåstempling af hans talent, at han kan bære det ind på et højere niveau, og det ser fuldstændig ubesværet ud. Det er der ikke mange, som kan.
Wind scorede målet til 1-1 i nederlaget mod Belgien, mens han mod Sverige i sidste uge scorede 1-0-målet i sejren på 2-0.
Mod Færøerne og Island kom han sent ind i anden halvleg ved begge lejligheder.
/ritzau/
NYHEDER
Serie A aflyser omstridt kampflytning
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
AVIS
De vil have Anton Gaaei – her er prisen
TRANSFER
Kæmpe kærlighedserklæring til Danmark
TOPNYHED
I svime over Yussuf Poulsen: ‘Alle bliver stille’
NYHEDER
Sune Smith-Nielsen forlænger med nøgleansat i FCK
TRANSFER
Guld i 1. division: 10 oplagte Superliga-emner
HELT VILDT
Højlund blæser alle bagover: Årets transfer!
Dansk landsholdsstjerne slået bevidstløs
TOPNYHED
Peter Schmeichel fælder dom over Patrick Dorgu
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
MEDIE
Genfødt! Medier helt vilde med Biereth
MEDIE
Fælder dom over Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Tidligere AGF-angriber vil tilbage til Danmark
NYHEDER
Bendtner har to gange sagt nej til Isaksen
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Han vil selv, så køb ham da, ‘CV’!
NYHEDER
Mads Junker: ‘Det er katastrofalt’
TRANSFER
FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud
MEDIE
Frustreret Premier League-dansker vil væk
EKSKLUSIVT
Martin Retov afslører svinere fra Michael Laudrup
TOPNYHED
Morten Bruun om dansk klub: Ingen gider se dem
Kasper Hjulmand tager forrygende skalp
Helt vildt: 60 millioner kroner mere
EKSKLUSIVT
FC Barcelona melder ud til Tipsbladet
TRANSFER
Efter FC København-køb: Henter fem spillere
Medier roser ‘afgørende’ Dorgu: Hans bedste kamp!
I svime over Oscar Schwartau
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: En guldfugl – er I klar, FCK?
AVIS
Intet aftryk!
EKSKLUSIVT
– De tilbød tre-fire gange mere end FCK
TOPNYHED
Danskfødt stopper har megasucces i Schalke 04
NYHEDER
Dansk træner lander job i portugisisk klub
TRANSFER
Liverpool ‘meget interesseret’ i Superliga-stjerne
Vil straffe spillere med julekilo på sidebenene
Vild stime – men afviser guldsnak
DAGENS SPILFORSLAG
Tricky Trees tryller i Hytten
NYHEDER
Drømmestart: Marokko vinder efter saksespark
NYHEDER
Amorim: Vi var det bedste hold
NYHEDER
Her dominerer FCK-profiler Superligaen
MEDIE
Rejser vild transferspekulation
NYHEDER
De er herbstmeister
NYHEDER
Vilde Villa nedlagde Manchester United
Barcelona rykker fra
Brian Riemer: ‘En ulykkelig situation’
Her vil Asien kopiere Europa
NYHEDER
