Egentlig har FC København-angriberen Jonas Wind alderen til at være U21-landsholdsspiller. Men efter præstationerne i sine første A-landskampe for Kasper Hjulmands tropper bør det være slut med U21-bold for ham.
Det mener både Discovery Networks’ fodboldekspert Mikkel Bischoff og forfatter og fodboldekspert Asker Hedegaard Boye.
– Hvis jeg var landstræner, så ville jeg sige, at ham spillede jeg med. Han er fast mand. Og så må Kasper Dolberg bevise, hvis han skal have den plads igen, siger Asker Hedegaard Boye, der for et år siden udgav fodboldbogen “Spillets forvandling”.
Den holdning deler den tidligere fodboldspiller Mikkel Bischoff, som kommenterer landsholdets kampe for Discovery Networks.
Efter et kort indhop i testkampen mod Færøerne i oktober, hans præstation efter pauseindhop mod Sverige i sidste uge og ikke mindst indsatsen i onsdagens Nations League-kamp mod Belgien er Bischoff ikke i tvivl.
– Det er lige præcis den spiller, det danske landshold har brug for. Jeg synes, at med den præstation, han leverede (mod Belgien, red.), brænder han sig direkte ind som førstevalg foran Dolberg, siger han.
– Han har hele pakken bortset fra fart i benene. Og hvis du har fart andre steder på banen, betyder det ikke så meget, at Wind ikke har det, fordi han er så intelligent i sit spil.
– Hvis han får den rigtige rolle, er han som skræddersyet til den måde, Hjulmand gerne vil spille fodbold på.
Yussuf Poulsen og Martin Braithwaite har ikke fundet storspillet frem på kanterne under Hjulmand indtil videre, og Dolberg har heller ikke for alvor formået at vise sine evner i de seneste landskampe.
Her er Wind et friskt og kærkomment pust, mener Hedegaard Boye.
– Jeg savner mere uforudsigelighed og kreativitet i den offensive del, og der synes jeg, at en som Jonas Wind kan bidrage til det, siger han.
Wind har i halvandet år imponeret for FCK, men kampen mod Belgien fejede al tvivl om talentet af vejen.
– Han har en god førsteberøring, er god til at dække bolden og være intelligent i sin måde at bevæge sig rundt på banen, siger Mikkel Bischoff.
– Det er den ultimative blåstempling af hans talent, at han kan bære det ind på et højere niveau, og det ser fuldstændig ubesværet ud. Det er der ikke mange, som kan.
Wind scorede målet til 1-1 i nederlaget mod Belgien, mens han mod Sverige i sidste uge scorede 1-0-målet i sejren på 2-0.
Mod Færøerne og Island kom han sent ind i anden halvleg ved begge lejligheder.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Stort medie fremhæver dansker
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
OPTAKT
OB – FC København
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
Supercomputer spår FCM-nedtur
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
HELT VILDT
Husker du Paul Onuachu? Oplever kæmpe succes
OPTAKT
Manchester United – Aston Villa
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Farzam: En gave for FC København
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
NYHEDER
Ekspert i svime over FC Midtjylland
MEDIE
Trods stor konflikt er der nu godt Braithwaite-nyt
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
NYHEDER
Frimann uenig – Det er en tendens
NYHEDER
FCK-boss melder klar målsætning ud
INTERVIEW
Brøndby i transfer-kovending?
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
TOPNYHED
Kasper Schmeichel melder afbud til landsholdet
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
TIPSBLADETS DOM
Han lukker munden på tvivlerne med voldsomt spil
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
Tullberg fremhæver: Han var nøglen til 2. halvleg
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
MEDIE
Vild bonus til ny Wolfsburg-boss
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
Randers ødelægger vanvittig Fredericia-stime
OPTAKT
Real Madrid – Elche
FANKLUBBEN
Transferjubel: Han har været en kæmpe gevinst!
NYHEDER
CV vil ikke sige det: ‘Skal man passe på med!’
INTERVIEW
Cooper ‘overrasket’ over Schmedes-beslutning
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
OPTAKT
FC Fredericia – Randers FC
OPTAKT
