Den spanske storklub FC Barcelona døjer med en stor gæld på mere end ti milliarder kroner.
Det har flere gange fået den nuværende Barcelona-ledelse med præsident Joan Laporta i spidsen til at lange ud efter forgængeren Josep Maria Bartomeus styre fra 2014 til 2020.
I et interview med avisen Mundo Deportivo afviser Bartomeu beskyldninger om, at klubben under hans styre gav for høje lønninger og betalte overpriser på transfermarkedet.
– Der var ingen dårlig ledelse, og de har ikke arvet noget skidt, siger Josep Bartomeu til avisen.
Ekspræsidenten forklarer, at lønningerne til klubbens spillere – blandt andre Lionel Messi, der nu er fortid i klubben – var nøje afstemt med klubbens indtægter.
– Lønningerne steg, men fulgte klubbens indtægter. Der var en fremragende styring af indtægterne, og vi var den første klub til at nå 1000 (millioner euro svarende til 7,5 milliarder kroner, red) i indtægter over et år.
– Hvis indtægterne øges, så stiger lønningerne også. Frem til marts 2020 var det til at styre, men så kom der en nedgang, siger Bartomeu med henvisning til coronapandemien.
Coronakrisen betød blandt andet, at FC Barcelona var tvunget til at spille kampe uden tilskuere på hjemmebanen Camp Nou med plads til omkring 100.000 tilskuere.
Bartomeu afviser dog, at Barcelona var i fare for at gå konkurs, som ifølge den nuværende Barcelona-ledelse var tilfældet i foråret.
Josep Maria Bartomeu hævder, at klubben kunne have klaret sig igennem 2020 med balance i økonomien, hvis man havde taget imod et købstilbud på stortalentet Ansu Fati.
– I sommeren 2020 fik vi et meget godt tilbud på Ansu, som ville have fået regnskabet til at hænge sammen i det år, men vi foretrak at satse på det sportslige fremfor at fikse det økonomiske.
– Vi vidste, at så snart vi fik lov til at genåbne Camp Nou for tilskuere, så ville vi igen komme op på samme indtægtsniveau som tidligere, siger Bartomeu.
Ekspræsidenten mener også, at den nuværende Barcelona-ledelse skulle have gjort mere for at have holdt på Lionel Messi.
Økonomiske regler i den spanske liga, der blandt andet indebærer et lønloft, betød, at Barcelona ikke kunne forlænge med Messi, men det kunne man måske alligevel.
Det vurderer Bartomeu, der generelt har en anden måde at opgøre økonomien på i Barcelona end den spanske liga samt den nuværende klubledelse.
– De lod Messi smutte, og det lader til at være en skidt beslutning, hvis du spørger mig, siger Bartomeu.
– Uden Messi er der mange ting, der skal ændres. Som præsident ønskede jeg ikke, at Messi skulle væk, og jeg gjorde alt for, at det ikke skete, siger ekspræsidenten.
Lionel Messi forsøgte allerede i sommeren 2020 at komme væk fra Barcelona – blandt andet på grund af et anstrengt forhold til Josep Maria Bartomeu – men det lykkedes Bartomeu at holde på superstjernen.
Messi er denne sommer skiftet til Paris Saint-Germain, efter at argentineren havde spillet hele sin karriere i Barcelona.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
Benhård besked i sommer – nu er han tæt på Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
NYHEDER
Dadason: ‘Min telefon er blown up’
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
NYHEDER
Den norske statsminister i himlen over Bodø/Glimt
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
NYHEDER
Mourinho hylder sin helt efter vanvidsscoring
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
Medie: Betaler 11 millioner kroner
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
AVIS
Ingen kontakt med AGF
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
LIVE: FCK taber i Barcelona
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
Engelsk dominans i toppen af Champions League
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
DAGENS SPILFORSLAG
Brugbar pointdeling i Herning
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
FCK færdige i Champions League
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
Færdig i dansk klub
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
EKSKLUSIVT
