Brøndby IF’s aftale med hovedsponsoren Booztlet udløber efter denne sæson, og dermed er Superliga-klubben på jagt efter en ny sponsor, som er klar til at kaste et stort millionbeløb efter projektet på Vestegnen.
Og det er ikke noget godt tidspunkt, fastslår Reinholdt Schultz over for Ekstra Bladet. Han er direktør i Mannov, som er eksperter i kommunikation og markedsføring.
Det er selvsagt Brøndbys udfordringer i baglandet, hvor en stor gruppe fans er i oprør mod klubben efter Global Football Holdings indtog, som kan være en hæmsko i sponsorjagten.
– Brøndbys brand er i sandhed udfordret i de her tider. Brøndby har altid handlet om frivillighed og et stort fællesskab. Men der er lige nu et opgør med hele værdisættet, og derfor er Brøndby som sportsbrand lige nu udfordret og mindre attraktivt, siger Reinholdt Schultz til avisen.
Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen er på linje med Reinholdt Schultz. Han mener, at det er “elendig timing” for Brøndby at skulle på jagt efter en ny hovedsponsor netop nu.
– Det kan jo være, at det er fuldstændig tilfældigt, og at den hidtidige hovedsponsor bare vil noget andet med marketingbudgettet. Men selv hvis det forholder sig sådan, er det jo ikke den tanke, der slår 99 procent af læserne af nyheden som det sandsynlige, siger Troels Bager Thøgersen og fortsætter:
– Det sætter en fed streg under, at spliden i Brøndby er alvorlig. Hvis alt er fryd og gammen, og man er super-attraktiv som fodboldklub, når vi ikke hen til to uger før sæsonafslutningen, før en hovedsponsor finder ud af, at aftalen med udløb lige straks bare skal have lov til at løbe ud,
– Hvis tingene gik godt, præsenterede man som klub en ny og attraktiv aftale, i stedet for at man nu står uden en hovedsponsor i næste sæson,
– Hvis der kommer en ny hovedsponsor i næste uge, der betaler kassen, så er det helt fint. Men lige nu kommer udløbet til at sætte fokus på det skrækkeligt dårlige forhold mellem dele af fansene på den ene side og klubben og en anden del af fansene på den anden side,
– Tilbage står igen, som jeg har sagt flere gange på det seneste: Hvad er planen fra de nye hovedaktionærer helt præcist? Hvordan bliver det godt i Brøndby på og ikke mindst uden for banen? Igen, det kan være, man internt mener, at man har fortalt resten af verden det ned i mindste detalje, men det er bare ikke det indtryk, man får som modtager,
Online-forretningen Booztlet har været hovedsponsor i Brøndby IF siden starten af 2021, hvor virksomhedens logo afløste Arbejdernes Landsbank på den gule trøje.
LEANDERS DOM Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
UEFA med ny stor FC København-straf
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!
MEDIE
Choktransfer?
NYHEDER
Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!
NYHEDER
I svime over Højlund
Vild udtalelse om Nathan Trott
HELT VILDT
Dansk reporter afslører: ‘Utroligt efterspil’
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
NYHEDER
Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
TRANSFER
Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn
CHEFENS DOM
Det er jo vanvittigt ringe, FC København!
Færdig i Brøndbys bestyrelse
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
NYHEDER
Galatasaray tager vild sejr mod Juventus
– Humøret er rigtig dårligt lige nu
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt
Real Madrid raser efter anklager om racisme
DAGENS SPILFORSLAG
Inter fryser i Nordnorge
NYHEDER
Superliga-stortalenter topper international liste
NYHEDER
Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr
Farzam: De kan sælges for over 100 millioner
OPTAKT
Celtic – Stuttgart
‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’
NYHEDER
