PARKEN (Tipsbladet): Elias Achouri er tilbage for FC København efter at have misset store dele af opstarten med en skade.
Mod Randers FC gjorde tuneseren comeback, og nu føler han sig klar til at kickstarte sæson to i FC København.
Det fortalte han til Tipsbladet og den fremmødte presse tirsdag, hvor københavnerne trænede i Parken, forud for deres europæiske opgør mod Banik Ostrava.
– Jeg har det godt efter en måned ude og spillede 25 minutter i den seneste kamp. Det var godt for mig, så nu starter min sæson, siger Elias Achouri, som har store ambitioner på egne vegne.
– Jeg vil gerne præstere mindst lige så godt som i sidste sæson, men i mit hoved har jeg også en ambition om at gøre det bedre. Sidste år blev jeg vist kåret til ligaens næstbedste spiller, så hvorfor ikke gå efter førstepladsen.
Det kræver, at Elias Achouri fortsætter med at være dominerende og sætte sine medspillere op. I sidste sæson blev det til fire scoringer og imponerende 14 Superliga-assister.

"Jeg kan ikke se ham her"
I en anden boldgade opstod der tidligere på sommeren et ganske kulørt rygte om Elias Achouris landsholdskammerat Hannibal Mejbri, der til dagligt spiller i Manchester United, omend han er med på yderste mandat omkring førsteholdet.
AfricaFoot skrev, at FC København havde sendt en forespørgsel afsted på Hannibal. Om det stemmer, er mere tvivlsomt, og det er da heller ikke noget Elias Achouri ser give særligt meget mening.
Han blev faktisk en smule overrasket over at høre Hannibal og FC København i samme sætning.
– Jeg ved ikke, hvor I finder de her ting, siger Elias Achouri med et smil og fortsætter.
– Men helt ærligt kan jeg ikke se ham her, for vi har så mange midtbanespillere. Så jeg kan ikke helt se, hvorfor han skulle komme hertil, siger Elias Achouri, der dog ville blive glad for at spille sammen med sin tunesiske landsholdskammerat på klubplan.
– Han er min ven og en god spiller. Når du er i en god klub, så vil du gerne have, at klubben henter gode spillere. Men jeg har slet ikke tænkt på det, for det havde jeg ikke forventet.
Elias Achouri forsikrer dog, at han står til rådighed, hvis FC København har brug for en tunesisk supervisor.
– Hvis klubben gerne vil have noget hjælp til det, så kan jeg godt gøre det, men det er ude af mine hænder, siger Elias Achouri med et smil.
21-årige Hannibal Mejbri har et enkelt år tilbage af sin kontrakt i Manchester United.

Ny kontrakt til Achouri?
24-årige Elias Achouri har nogle flere år at løbe på, da han underskrev en fireårig aftale med FC København sidste sommer.
Men Tipsbladet kunne i sidste måned afsløre, at FC København allerede nu ønsker at give tuneseren en forbedret kontrakt. Det hænger selvfølgelig sammen med, at man gerne vil belønne Achouri for hans første flotte år i FCK.
Der har dog endnu ikke været nogen offentliggørelse af en forlængelse med Elias Achouri, der før tirsdagens træning kommenterede på kontraktsituationen overfor Tipsbladet og den øvrige presse.
– Fodboldverdenen er ret simpel. Hvis du spiller godt og præsterer, så er der muligheden for en ny kontrakt. Hvis du gør det mindre godt, så er muligheden ikke så stor, siger Elias Achouri, der ikke vil ud med, om han har modtaget et kontraktudspil fra FC København.
Elias Achouri leverede i alle turneringer 15 assister og fire scoringer i sidste sæson. Senere onsdag får han så mulighed for at komme på mål- eller assisttavlen i denne sæson, da han er udtaget til opgøret mod Banik Ostrava.
LIVE
TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk
TOPNYHED
Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte
TRANSFER
Transferopfordring: Hent Jonas Wind
TRANSFER
Fatter intet af Brøndby-bombe
TOPNYHED
Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby
NYHEDER
Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’
NYHEDER
Trist: Marios Oikonomou er død
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
INTERVIEW
Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’
MEDIE
Bekræfter kæmpebud
FANKLUBBEN
Næste sæson skal vi i Europa
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
TRANSFER
Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort
TRANSFERPLANEN
Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind
Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?
Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Overraskende skifte lurer
Næsten 900 anholdt efter PSG-fejring
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
TOPNYHED
Brøndby-boss jubler over Patrick Mortensen
EKSKLUSIVT
– Neestrup kan blive næste landstræner
TOPNYHED
Superliga-stjerne inviteret med på landsholdet
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
INTERVIEW
Revser AGF-fans efter transfer: ‘Under al kritik’
TRANSFERPLANEN
Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
BIZART