PARKEN (Tipsbladet): Elias Achouri er tilbage for FC København efter at have misset store dele af opstarten med en skade.
Mod Randers FC gjorde tuneseren comeback, og nu føler han sig klar til at kickstarte sæson to i FC København.
Det fortalte han til Tipsbladet og den fremmødte presse tirsdag, hvor københavnerne trænede i Parken, forud for deres europæiske opgør mod Banik Ostrava.
– Jeg har det godt efter en måned ude og spillede 25 minutter i den seneste kamp. Det var godt for mig, så nu starter min sæson, siger Elias Achouri, som har store ambitioner på egne vegne.
– Jeg vil gerne præstere mindst lige så godt som i sidste sæson, men i mit hoved har jeg også en ambition om at gøre det bedre. Sidste år blev jeg vist kåret til ligaens næstbedste spiller, så hvorfor ikke gå efter førstepladsen.
Det kræver, at Elias Achouri fortsætter med at være dominerende og sætte sine medspillere op. I sidste sæson blev det til fire scoringer og imponerende 14 Superliga-assister.

"Jeg kan ikke se ham her"
I en anden boldgade opstod der tidligere på sommeren et ganske kulørt rygte om Elias Achouris landsholdskammerat Hannibal Mejbri, der til dagligt spiller i Manchester United, omend han er med på yderste mandat omkring førsteholdet.
AfricaFoot skrev, at FC København havde sendt en forespørgsel afsted på Hannibal. Om det stemmer, er mere tvivlsomt, og det er da heller ikke noget Elias Achouri ser give særligt meget mening.
Han blev faktisk en smule overrasket over at høre Hannibal og FC København i samme sætning.
– Jeg ved ikke, hvor I finder de her ting, siger Elias Achouri med et smil og fortsætter.
– Men helt ærligt kan jeg ikke se ham her, for vi har så mange midtbanespillere. Så jeg kan ikke helt se, hvorfor han skulle komme hertil, siger Elias Achouri, der dog ville blive glad for at spille sammen med sin tunesiske landsholdskammerat på klubplan.
– Han er min ven og en god spiller. Når du er i en god klub, så vil du gerne have, at klubben henter gode spillere. Men jeg har slet ikke tænkt på det, for det havde jeg ikke forventet.
Elias Achouri forsikrer dog, at han står til rådighed, hvis FC København har brug for en tunesisk supervisor.
– Hvis klubben gerne vil have noget hjælp til det, så kan jeg godt gøre det, men det er ude af mine hænder, siger Elias Achouri med et smil.
21-årige Hannibal Mejbri har et enkelt år tilbage af sin kontrakt i Manchester United.

Ny kontrakt til Achouri?
24-årige Elias Achouri har nogle flere år at løbe på, da han underskrev en fireårig aftale med FC København sidste sommer.
Men Tipsbladet kunne i sidste måned afsløre, at FC København allerede nu ønsker at give tuneseren en forbedret kontrakt. Det hænger selvfølgelig sammen med, at man gerne vil belønne Achouri for hans første flotte år i FCK.
Der har dog endnu ikke været nogen offentliggørelse af en forlængelse med Elias Achouri, der før tirsdagens træning kommenterede på kontraktsituationen overfor Tipsbladet og den øvrige presse.
– Fodboldverdenen er ret simpel. Hvis du spiller godt og præsterer, så er der muligheden for en ny kontrakt. Hvis du gør det mindre godt, så er muligheden ikke så stor, siger Elias Achouri, der ikke vil ud med, om han har modtaget et kontraktudspil fra FC København.
Elias Achouri leverede i alle turneringer 15 assister og fire scoringer i sidste sæson. Senere onsdag får han så mulighed for at komme på mål- eller assisttavlen i denne sæson, da han er udtaget til opgøret mod Banik Ostrava.
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
Kæmpekøb retur til FC København?
Oddset styrtdykker
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Ståle Solbakken overvejede at sige op
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TOPNYHED