Elias Achouri: Jeg kan ikke se ham her

FC København-profilen Elias Achouri fik sine første minutter mod Randers FC i denne sæson, og ser nu frem mod nye sejre. Alt imens er transfervinduet i fuld flor, hvilket sommetider kaster nogle bizarre rygter af sig. Det synes tuneseren også.



PARKEN (Tipsbladet): Elias Achouri er tilbage for FC København efter at have misset store dele af opstarten med en skade.

Mod Randers FC gjorde tuneseren comeback, og nu føler han sig klar til at kickstarte sæson to i FC København.

Det fortalte han til Tipsbladet og den fremmødte presse tirsdag, hvor københavnerne trænede i Parken, forud for deres europæiske opgør mod Banik Ostrava.

– Jeg har det godt efter en måned ude og spillede 25 minutter i den seneste kamp. Det var godt for mig, så nu starter min sæson, siger Elias Achouri, som har store ambitioner på egne vegne.

– Jeg vil gerne præstere mindst lige så godt som i sidste sæson, men i mit hoved har jeg også en ambition om at gøre det bedre. Sidste år blev jeg vist kåret til ligaens næstbedste spiller, så hvorfor ikke gå efter førstepladsen.

Det kræver, at Elias Achouri fortsætter med at være dominerende og sætte sine medspillere op. I sidste sæson blev det til fire scoringer og imponerende 14 Superliga-assister.

265998

Elias Achouri var en af FC Københavns største profiler i sidste sæson. Her er han i aktion i Champions League. Foto: Alamy

"Jeg kan ikke se ham her"
I en anden boldgade opstod der tidligere på sommeren et ganske kulørt rygte om Elias Achouris landsholdskammerat Hannibal Mejbri, der til dagligt spiller i Manchester United, omend han er med på yderste mandat omkring førsteholdet.

AfricaFoot skrev, at FC København havde sendt en forespørgsel afsted på Hannibal. Om det stemmer, er mere tvivlsomt, og det er da heller ikke noget Elias Achouri ser give særligt meget mening.

Han blev faktisk en smule overrasket over at høre Hannibal og FC København i samme sætning.

– Jeg ved ikke, hvor I finder de her ting, siger Elias Achouri med et smil og fortsætter.

– Men helt ærligt kan jeg ikke se ham her, for vi har så mange midtbanespillere. Så jeg kan ikke helt se, hvorfor han skulle komme hertil, siger Elias Achouri, der dog ville blive glad for at spille sammen med sin tunesiske landsholdskammerat på klubplan.

– Han er min ven og en god spiller. Når du er i en god klub, så vil du gerne have, at klubben henter gode spillere. Men jeg har slet ikke tænkt på det, for det havde jeg ikke forventet.

Elias Achouri forsikrer dog, at han står til rådighed, hvis FC København har brug for en tunesisk supervisor.

– Hvis klubben gerne vil have noget hjælp til det, så kan jeg godt gøre det, men det er ude af mine hænder, siger Elias Achouri med et smil.

21-årige Hannibal Mejbri har et enkelt år tilbage af sin kontrakt i Manchester United.

265998

Hannibal Mejbri før FA Cup-opgøret mod Wigan i sidste sæson. Foto: Alamy

Ny kontrakt til Achouri?
24-årige Elias Achouri har nogle flere år at løbe på, da han underskrev en fireårig aftale med FC København sidste sommer.

Men Tipsbladet kunne i sidste måned afsløre, at FC København allerede nu ønsker at give tuneseren en forbedret kontrakt. Det hænger selvfølgelig sammen med, at man gerne vil belønne Achouri for hans første flotte år i FCK.

Der har dog endnu ikke været nogen offentliggørelse af en forlængelse med Elias Achouri, der før tirsdagens træning kommenterede på kontraktsituationen overfor Tipsbladet og den øvrige presse.

– Fodboldverdenen er ret simpel. Hvis du spiller godt og præsterer, så er der muligheden for en ny kontrakt. Hvis du gør det mindre godt, så er muligheden ikke så stor, siger Elias Achouri, der ikke vil ud med, om han har modtaget et kontraktudspil fra FC København.

Elias Achouri leverede i alle turneringer 15 assister og fire scoringer i sidste sæson. Senere onsdag får han så mulighed for at komme på mål- eller assisttavlen i denne sæson, da han er udtaget til opgøret mod Banik Ostrava.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Viaplay-boss langer ud efter AGF

AGF og OB var enige om at spille søndag



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Hylder Manchester United-stjerne

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Han kan blive den næste store profil!



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

FCK forventer kæmpe overskud i 2026



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

‘Han skulle nok have holdt sin kæft’

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Brøndby IF – Randers FC



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Fælder bekymrende dom efter chok

Stor mystik om Patrick Pentz

Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Tror på overraskelse i startopstilling

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Officielt: Her spilles AGF-OB

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Superliga-profil skadet

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

– Priserne er eksploderet

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene