Elias Achouri: Jeg kan ikke se ham her

FC København-profilen Elias Achouri fik sine første minutter mod Randers FC i denne sæson, og ser nu frem mod nye sejre. Alt imens er transfervinduet i fuld flor, hvilket sommetider kaster nogle bizarre rygter af sig. Det synes tuneseren også.



PARKEN (Tipsbladet): Elias Achouri er tilbage for FC København efter at have misset store dele af opstarten med en skade.

Mod Randers FC gjorde tuneseren comeback, og nu føler han sig klar til at kickstarte sæson to i FC København.

Det fortalte han til Tipsbladet og den fremmødte presse tirsdag, hvor københavnerne trænede i Parken, forud for deres europæiske opgør mod Banik Ostrava.

– Jeg har det godt efter en måned ude og spillede 25 minutter i den seneste kamp. Det var godt for mig, så nu starter min sæson, siger Elias Achouri, som har store ambitioner på egne vegne.

– Jeg vil gerne præstere mindst lige så godt som i sidste sæson, men i mit hoved har jeg også en ambition om at gøre det bedre. Sidste år blev jeg vist kåret til ligaens næstbedste spiller, så hvorfor ikke gå efter førstepladsen.

Det kræver, at Elias Achouri fortsætter med at være dominerende og sætte sine medspillere op. I sidste sæson blev det til fire scoringer og imponerende 14 Superliga-assister.

265998

Elias Achouri var en af FC Københavns største profiler i sidste sæson. Her er han i aktion i Champions League. Foto: Alamy

"Jeg kan ikke se ham her"
I en anden boldgade opstod der tidligere på sommeren et ganske kulørt rygte om Elias Achouris landsholdskammerat Hannibal Mejbri, der til dagligt spiller i Manchester United, omend han er med på yderste mandat omkring førsteholdet.

AfricaFoot skrev, at FC København havde sendt en forespørgsel afsted på Hannibal. Om det stemmer, er mere tvivlsomt, og det er da heller ikke noget Elias Achouri ser give særligt meget mening.

Han blev faktisk en smule overrasket over at høre Hannibal og FC København i samme sætning.

– Jeg ved ikke, hvor I finder de her ting, siger Elias Achouri med et smil og fortsætter.

– Men helt ærligt kan jeg ikke se ham her, for vi har så mange midtbanespillere. Så jeg kan ikke helt se, hvorfor han skulle komme hertil, siger Elias Achouri, der dog ville blive glad for at spille sammen med sin tunesiske landsholdskammerat på klubplan.

– Han er min ven og en god spiller. Når du er i en god klub, så vil du gerne have, at klubben henter gode spillere. Men jeg har slet ikke tænkt på det, for det havde jeg ikke forventet.

Elias Achouri forsikrer dog, at han står til rådighed, hvis FC København har brug for en tunesisk supervisor.

– Hvis klubben gerne vil have noget hjælp til det, så kan jeg godt gøre det, men det er ude af mine hænder, siger Elias Achouri med et smil.

21-årige Hannibal Mejbri har et enkelt år tilbage af sin kontrakt i Manchester United.

265998

Hannibal Mejbri før FA Cup-opgøret mod Wigan i sidste sæson. Foto: Alamy

Ny kontrakt til Achouri?
24-årige Elias Achouri har nogle flere år at løbe på, da han underskrev en fireårig aftale med FC København sidste sommer.

Men Tipsbladet kunne i sidste måned afsløre, at FC København allerede nu ønsker at give tuneseren en forbedret kontrakt. Det hænger selvfølgelig sammen med, at man gerne vil belønne Achouri for hans første flotte år i FCK.

Der har dog endnu ikke været nogen offentliggørelse af en forlængelse med Elias Achouri, der før tirsdagens træning kommenterede på kontraktsituationen overfor Tipsbladet og den øvrige presse.

– Fodboldverdenen er ret simpel. Hvis du spiller godt og præsterer, så er der muligheden for en ny kontrakt. Hvis du gør det mindre godt, så er muligheden ikke så stor, siger Elias Achouri, der ikke vil ud med, om han har modtaget et kontraktudspil fra FC København.

Elias Achouri leverede i alle turneringer 15 assister og fire scoringer i sidste sæson. Senere onsdag får han så mulighed for at komme på mål- eller assisttavlen i denne sæson, da han er udtaget til opgøret mod Banik Ostrava.





LIVE

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Stor mystik om Patrick Pentz

AGF – OB

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Tæt på en falliterklæring, FCK

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Han er på vej væk fra AGF

Per Frimann hylder Brøndby

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Infantino vil have Rusland tilbage i varmen

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Afviser kæmpebud

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!

Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu

Forlader AGF – lægetjek booket

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

TransferLIVE: FCK bekræfter transfer

Premier League skrev transferhistorie

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub

Afsløring: Norsk klub i dialog om Hillerød-spiller

Superliga-klub afviste kæmpebud: ‘Nemt!’

‘Kriminelt ikke at gå efter Jens Berthel Askou’

Disse to kan fortsat forlade Brøndby IF

Londonderby med mål

Afsløring: AC Horsens fyrer rost assistenttræner

– En ret stor implicit kritik af Schmedes og GFH

Afsløring: Ny angriber på plads kort før deadline

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer