Elias Achouri: Jeg kan ikke se ham her

FC København-profilen Elias Achouri fik sine første minutter mod Randers FC i denne sæson, og ser nu frem mod nye sejre. Alt imens er transfervinduet i fuld flor, hvilket sommetider kaster nogle bizarre rygter af sig. Det synes tuneseren også.



PARKEN (Tipsbladet): Elias Achouri er tilbage for FC København efter at have misset store dele af opstarten med en skade.

Mod Randers FC gjorde tuneseren comeback, og nu føler han sig klar til at kickstarte sæson to i FC København.

Det fortalte han til Tipsbladet og den fremmødte presse tirsdag, hvor københavnerne trænede i Parken, forud for deres europæiske opgør mod Banik Ostrava.

– Jeg har det godt efter en måned ude og spillede 25 minutter i den seneste kamp. Det var godt for mig, så nu starter min sæson, siger Elias Achouri, som har store ambitioner på egne vegne.

– Jeg vil gerne præstere mindst lige så godt som i sidste sæson, men i mit hoved har jeg også en ambition om at gøre det bedre. Sidste år blev jeg vist kåret til ligaens næstbedste spiller, så hvorfor ikke gå efter førstepladsen.

Det kræver, at Elias Achouri fortsætter med at være dominerende og sætte sine medspillere op. I sidste sæson blev det til fire scoringer og imponerende 14 Superliga-assister.

265998

Elias Achouri var en af FC Københavns største profiler i sidste sæson. Her er han i aktion i Champions League. Foto: Alamy

"Jeg kan ikke se ham her"
I en anden boldgade opstod der tidligere på sommeren et ganske kulørt rygte om Elias Achouris landsholdskammerat Hannibal Mejbri, der til dagligt spiller i Manchester United, omend han er med på yderste mandat omkring førsteholdet.

AfricaFoot skrev, at FC København havde sendt en forespørgsel afsted på Hannibal. Om det stemmer, er mere tvivlsomt, og det er da heller ikke noget Elias Achouri ser give særligt meget mening.

Han blev faktisk en smule overrasket over at høre Hannibal og FC København i samme sætning.

– Jeg ved ikke, hvor I finder de her ting, siger Elias Achouri med et smil og fortsætter.

– Men helt ærligt kan jeg ikke se ham her, for vi har så mange midtbanespillere. Så jeg kan ikke helt se, hvorfor han skulle komme hertil, siger Elias Achouri, der dog ville blive glad for at spille sammen med sin tunesiske landsholdskammerat på klubplan.

– Han er min ven og en god spiller. Når du er i en god klub, så vil du gerne have, at klubben henter gode spillere. Men jeg har slet ikke tænkt på det, for det havde jeg ikke forventet.

Elias Achouri forsikrer dog, at han står til rådighed, hvis FC København har brug for en tunesisk supervisor.

– Hvis klubben gerne vil have noget hjælp til det, så kan jeg godt gøre det, men det er ude af mine hænder, siger Elias Achouri med et smil.

21-årige Hannibal Mejbri har et enkelt år tilbage af sin kontrakt i Manchester United.

265998

Hannibal Mejbri før FA Cup-opgøret mod Wigan i sidste sæson. Foto: Alamy

Ny kontrakt til Achouri?
24-årige Elias Achouri har nogle flere år at løbe på, da han underskrev en fireårig aftale med FC København sidste sommer.

Men Tipsbladet kunne i sidste måned afsløre, at FC København allerede nu ønsker at give tuneseren en forbedret kontrakt. Det hænger selvfølgelig sammen med, at man gerne vil belønne Achouri for hans første flotte år i FCK.

Der har dog endnu ikke været nogen offentliggørelse af en forlængelse med Elias Achouri, der før tirsdagens træning kommenterede på kontraktsituationen overfor Tipsbladet og den øvrige presse.

– Fodboldverdenen er ret simpel. Hvis du spiller godt og præsterer, så er der muligheden for en ny kontrakt. Hvis du gør det mindre godt, så er muligheden ikke så stor, siger Elias Achouri, der ikke vil ud med, om han har modtaget et kontraktudspil fra FC København.

Elias Achouri leverede i alle turneringer 15 assister og fire scoringer i sidste sæson. Senere onsdag får han så mulighed for at komme på mål- eller assisttavlen i denne sæson, da han er udtaget til opgøret mod Banik Ostrava.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Philip Billing tabte kæben

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Helt på røven over Victor Froholdt

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Kasper Hjulmand-bombe på vej?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Danmark – Nordmakedonien

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Klar besked til danske debutanter

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

Nu flytter anfører til Danmark

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Kæmpe nyhed i udlandet

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Divisionsforeningen med markant udmelding

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Av, FCK! Her er de værst af alle

Klar tale: Han bør fyres nu

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

Mbappé afviser teori

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Albert Rudé er færdig i Kolding

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues