Afsløring: FCK kæmper med ny Achouri-kontrakt

Elias Achouri er blevet tilbudt en ny kontrakt af FC København, som vil belønne ham for den flotte første sæson, men parterne er så langt fra hinanden, at man ikke har diskuteret, hvor lang en aftale skal være.



Tipsbladet kunne i maj afsløre, at Kevin Diks har fået tilbudt en ny aftale, men der er stadig ikke fundet fælles fodslag, som man for nylig gjorde med Rasmus Falk.

Og årets spiller i FC København er ikke den eneste stjerne, som københavnerne gerne vil have en ny kontrakt med.

Tipsbladet kan således løfte sløret for, at Superliga-klubben også gerne ser en anden stor profil i Elias Achouri på en ny og forbedret aftale, efter han havde en virkelig flot første sæson i klubben. Det sker kun et år efter, at han er kommet til klubben og altså stadig har en aftale til 2027.

Klubben mener, at han har gjort sig fortjent til en større aftale, hvorfor han er blevet tilbudt en ny kontrakt og budt indenfor ved forhandlingsbordet.

Men i øjeblikket er parterne også langt fra hinanden.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC Københavns sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, altså indledt forhandlingerne med spillerens bagland om en ny kontrakt, men det økonomiske indhold har ikke tændt tuneseren, hvorfor parterne ikke engang har nået at tale om en længde på en ny aftale.

Foto: Alamy

Og med en virkelig flot første sæson i FC København er det ikke utænkeligt, at udenlandske klubber denne sommer vil byde på ham, og ifølge Tipsbladets kilder har klubber som Southampton, Como og Besiktas et godt øje til den stærke tekniker.

Elias Achouri har i to sæsoner været en stor profil i Superligaen.

I hans første sæson i Viborg lavede han seks mål og ni oplæg, og det var medvirkende til, at FC København sidste sommer købte ham for 22,5 millioner kroner.

I Parken har han fortsat den flotte stime, hvor han blev den spiller i Danmark med flest assister.

16 gange havde Elias Achouri næstsidste fod på en scoring, og han lavede også fem mål for løverne.

Det har betydet, at FC København gerne vil forlænge den kontrakt, som først udløber om tre år, men parterne er foreløbig ikke tæt på at nå til enighed.





LIVE

TransferLIVE: FCM kan gå glip af millioner

FCK misser landsholdsspiller

Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding

Brøndby jagter ny Superliga-profil

Tonni Adamsen stjæler overskrifter

Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub

Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten



INTERVIEW

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Felix Beijmo revser FCK-mentalitet

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Bayern München på plads til Superliga-brag

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok

Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges

Randers FC – Silkeborg IF



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fra Barcelona til Parken: Lidt intimiderende

Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer

Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen

Fremlægger FC Midtjyllands salgsplan

Midt i voldsom kritik: Det kigger FCK efter

Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

FCK-exit? ‘Lad os se, hvor længe det varer’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

En vild energibombe er kommet til Superligaen

Speakman slår tilbage: ‘Det er nemt at sige’

Gaveregn over FC Midtjylland