Ellegaard om AaB-tilbud: Virkede nok lidt arrogant

Kevin Stuhr Ellegaard troede først, at han var en del af en joke, da AaB kom med et tilbud om et kort comeback til fodbolden.



AaB har til deres sidste kamp af sæsonen fået hevet Kevin Stuhr Ellegaard ud af fodbold-pensionen og med på holdet, når de skal en tur til Parken. Det skyldes, at den sædvanlige reservekeeper Theo Sander ikke kan være med grundet U17 EM.

Selv troede den 38-årige Ellegaard, at han var blevet udsat for, at der blev lavet sjov med ham. Det fortæller han i et interview med Nordjyske.

– Jeg troede, det var en joke af en art. Jeg troede, det var et nyt fodboldprogram. Min første tanke var, at jeg var for gammel til at hoppe på den her, så i de første minutter af samtalen virkede jeg nok lidt arrogant. Sådan lidt: Ja ja det klart-agtigt, siger han og fortsætter:

– Men pludselig kunne jeg godt høre, at det var seriøst, lyder det fra Kevin Stuhr Ellegaard.

Endvidere fortæller han, at det ikke krævede mange overvejelser at sige ja til tilbuddet, ligesom hans nye arbejdsgiver Discovery, hvor han fungerer som ekspert, var klar til at gå med på aftalen.

Det betyder desuden noget for ham, at aftalen drejer sig om to uger og ikke to måneder, da der er en grund til, at han stoppede karrieren. Det handlede dengang om, at kroppen gav signaler om, at det nok var ved at være tid til at stoppe.

Mandag havde han første træning med AaB-holdet, og selvom han forventer nogle ømme stænger i morgen, så føler han sig fysisk klar, og husker på, at der skal doseres rigtigt.

AaB-sportschef Inge Andre Olsen har desuden fortalt om, at det var et tilbud om at flytte ind hos ham, der gjorde forskellen i aftalen. Læs mere om det her.





Afslører: Dolberg sat til salg




LIVE

TransferLIVE: Stor overraskelse i Celtic

Monsterbud på vej

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Arsenal-dansker vender hjem

Afslører dansk toptræners millionløn

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent

Medier sender ham hjem til AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Han var i spil som Brøndby-træner

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

De jagter Henrik Meister



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekymrende transfermelding for Superliga-klub

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock

Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’

Kæmper om det samme trænerjob

Lurer på dyr Real Madrid-stjerne

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Manchester United afbryder forhandlingerne

Modtog SMS fra Zlatan Ibrahimović

Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub

Jess Thorup fyret



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Farzam: Mit bedste bud som Nørgaard-afløser i SJE

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk