Ellegaard om AaB-tilbud: Virkede nok lidt arrogant

Kevin Stuhr Ellegaard troede først, at han var en del af en joke, da AaB kom med et tilbud om et kort comeback til fodbolden.



AaB har til deres sidste kamp af sæsonen fået hevet Kevin Stuhr Ellegaard ud af fodbold-pensionen og med på holdet, når de skal en tur til Parken. Det skyldes, at den sædvanlige reservekeeper Theo Sander ikke kan være med grundet U17 EM.

Selv troede den 38-årige Ellegaard, at han var blevet udsat for, at der blev lavet sjov med ham. Det fortæller han i et interview med Nordjyske.

– Jeg troede, det var en joke af en art. Jeg troede, det var et nyt fodboldprogram. Min første tanke var, at jeg var for gammel til at hoppe på den her, så i de første minutter af samtalen virkede jeg nok lidt arrogant. Sådan lidt: Ja ja det klart-agtigt, siger han og fortsætter:

– Men pludselig kunne jeg godt høre, at det var seriøst, lyder det fra Kevin Stuhr Ellegaard.

Endvidere fortæller han, at det ikke krævede mange overvejelser at sige ja til tilbuddet, ligesom hans nye arbejdsgiver Discovery, hvor han fungerer som ekspert, var klar til at gå med på aftalen.

Det betyder desuden noget for ham, at aftalen drejer sig om to uger og ikke to måneder, da der er en grund til, at han stoppede karrieren. Det handlede dengang om, at kroppen gav signaler om, at det nok var ved at være tid til at stoppe.

Mandag havde han første træning med AaB-holdet, og selvom han forventer nogle ømme stænger i morgen, så føler han sig fysisk klar, og husker på, at der skal doseres rigtigt.

AaB-sportschef Inge Andre Olsen har desuden fortalt om, at det var et tilbud om at flytte ind hos ham, der gjorde forskellen i aftalen. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: VM-træner fyres 28 dage efter forlængelse

Dansker på blokken i ny storklub

Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast

Afsløring: Brøndby detaljer fra Max Ejdum-køb

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Skyder stor FCM-historie ned

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

Her er 1/8-finalerne ved VM

Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen

FCK tjener millioner på ung stopper



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Mexico – England

Brasilien – Norge

FCK-direktør får job i West Ham

Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem

Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Det er et angreb på FCK’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Dansk stortalent med til træningskamp for SL-klub

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

Canada – Marokko

Stort FCK-talent er blevet solgt

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Paraguay – Frankrig

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her er prisen på Aral Simsir

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen