Ellegaard om AaB-tilbud: Virkede nok lidt arrogant

Kevin Stuhr Ellegaard troede først, at han var en del af en joke, da AaB kom med et tilbud om et kort comeback til fodbolden.



AaB har til deres sidste kamp af sæsonen fået hevet Kevin Stuhr Ellegaard ud af fodbold-pensionen og med på holdet, når de skal en tur til Parken. Det skyldes, at den sædvanlige reservekeeper Theo Sander ikke kan være med grundet U17 EM.

Selv troede den 38-årige Ellegaard, at han var blevet udsat for, at der blev lavet sjov med ham. Det fortæller han i et interview med Nordjyske.

– Jeg troede, det var en joke af en art. Jeg troede, det var et nyt fodboldprogram. Min første tanke var, at jeg var for gammel til at hoppe på den her, så i de første minutter af samtalen virkede jeg nok lidt arrogant. Sådan lidt: Ja ja det klart-agtigt, siger han og fortsætter:

– Men pludselig kunne jeg godt høre, at det var seriøst, lyder det fra Kevin Stuhr Ellegaard.

Endvidere fortæller han, at det ikke krævede mange overvejelser at sige ja til tilbuddet, ligesom hans nye arbejdsgiver Discovery, hvor han fungerer som ekspert, var klar til at gå med på aftalen.

Det betyder desuden noget for ham, at aftalen drejer sig om to uger og ikke to måneder, da der er en grund til, at han stoppede karrieren. Det handlede dengang om, at kroppen gav signaler om, at det nok var ved at være tid til at stoppe.

Mandag havde han første træning med AaB-holdet, og selvom han forventer nogle ømme stænger i morgen, så føler han sig fysisk klar, og husker på, at der skal doseres rigtigt.

AaB-sportschef Inge Andre Olsen har desuden fortalt om, at det var et tilbud om at flytte ind hos ham, der gjorde forskellen i aftalen. Læs mere om det her.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Tiden er ved at rinde ud

Godt nyt for Jess Thorup

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Guardiola stopper – han skal erstatte ham



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Lyon forhandler med dansk profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Fortryder FC Barcelona-transfer

Chelsea – Tottenham

Vil hente FC Midtjylland-profil

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

AGF jagter hollandsk talent