Ellegaard om AaB-tilbud: Virkede nok lidt arrogant

Kevin Stuhr Ellegaard troede først, at han var en del af en joke, da AaB kom med et tilbud om et kort comeback til fodbolden.



AaB har til deres sidste kamp af sæsonen fået hevet Kevin Stuhr Ellegaard ud af fodbold-pensionen og med på holdet, når de skal en tur til Parken. Det skyldes, at den sædvanlige reservekeeper Theo Sander ikke kan være med grundet U17 EM.

Selv troede den 38-årige Ellegaard, at han var blevet udsat for, at der blev lavet sjov med ham. Det fortæller han i et interview med Nordjyske.

– Jeg troede, det var en joke af en art. Jeg troede, det var et nyt fodboldprogram. Min første tanke var, at jeg var for gammel til at hoppe på den her, så i de første minutter af samtalen virkede jeg nok lidt arrogant. Sådan lidt: Ja ja det klart-agtigt, siger han og fortsætter:

– Men pludselig kunne jeg godt høre, at det var seriøst, lyder det fra Kevin Stuhr Ellegaard.

Endvidere fortæller han, at det ikke krævede mange overvejelser at sige ja til tilbuddet, ligesom hans nye arbejdsgiver Discovery, hvor han fungerer som ekspert, var klar til at gå med på aftalen.

Det betyder desuden noget for ham, at aftalen drejer sig om to uger og ikke to måneder, da der er en grund til, at han stoppede karrieren. Det handlede dengang om, at kroppen gav signaler om, at det nok var ved at være tid til at stoppe.

Mandag havde han første træning med AaB-holdet, og selvom han forventer nogle ømme stænger i morgen, så føler han sig fysisk klar, og husker på, at der skal doseres rigtigt.

AaB-sportschef Inge Andre Olsen har desuden fortalt om, at det var et tilbud om at flytte ind hos ham, der gjorde forskellen i aftalen. Læs mere om det her.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Kæmpekøb retur til FC København?

Kompany kommer Hjulmand til undsætning



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Bombe på vej i Real Madrid?

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Arsenal skal til Danmark

Kalder tronskifte i Danmark

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Bayern München er i pokalfinalen

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg