Ellevild Bubber: ‘Det er bare kæmpe!’

FCK-ambassadør Bubber er ellevild over, at hans hjerteklub har vundet The Double. Det fortæller han til Tipsbladet.



FC København kan kalde sig vinder af The Double.

Søndag sikrede de sig det danske mesterskab ved at maltraktere FC Nordsjælland, og torsdag var der ingen slinger i valsen, da Silkeborg IF blev kørt over i pokalfinalen.

I skrivende stund fylder konfetti og jubelbrøl MCH Arena, mens der også andre steder i landet knyttes næver.

Det gælder blandt andre hos skærmtrolden Bubber, der er ambassadør i FC København, og bærer det borgerlige navn Niels Christian Meyer.

– Jeg er pavestolt. At vinde mesterskabet er én ting, men at vinde The Double er bare kæmpe. Jeg synes, det er fortjent, for det er svært at komme udenom, at det er det bedste hold i Danmark, siger han til Tipsbladet kort efter slutfløjt.

Selvom Bubber er glad for triumferne henover de seneste dage, så byder Kristi Himmelfart ikke på fest og farver hos tv-darlingen.

– Indvendigt fejrer man hver evig eneste sejr, selvom man ikke kan være der fysisk hver gang. Jeg arbejder også på tidspunkter, hvor FCK spiller, men jeg har altid et øje på telefonen og deres resultater, så jeg er orienteret. Jeg fejrer det, men det er ikke sådan, at der holdes en særlig ambassadør-fest.

Selvom fokus lige nu er på at glæde sig over danmarksmesterskabet og pokaltitlen, så venter der i FCK en hæsblæsende sommer, hvor Jacob Neestrup kan være på vej videre.

– Når han er på arbejde i FCK, så er hans fremtid at få hans spillere til at vinde hver gang. Men han skal også spille sine kort rigtigt og kigge frem, og det vil rent egoistisk være pisseærgerligt, hvis han så tager afsted, nu når det ligner, at han har fundet opskriften. Men den risiko er der, og den samme risiko er der for spillerne, som viser sig frem.

FC København-cheftræneren rygtes kraftigt til Wolfsburg, hvor hans tidligere sportschef Peter ‘PC’ Christiansen står med det øverste sportslige ansvar og faktisk mangler en ny træner.

Jacob Neestrup, 37 år, har været cheftræner i FC København, efter han overtog roret fra Jess Thorup i efteråret 2022.



– Han har været en decideret atombombe

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Han peger på Simon Kjær

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Overvejer Mathias Jensen-køb

Fælder dom over Højlund

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

– Du har udstråling som tagpap

Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Presset Frank: Her er vores store problem

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Magisk aften for FC København-stjerne

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?

Transferplanen: Han ligner OB’s 1. stjernesigning

Superliga-salg til 50 mio – nu koster han 600 mio!

Ny nedtur for Ansu Fati

Henter dansker – får god pakke

Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter

Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes

Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Gravesen med opråb: Kom nu ud af busken!

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Målfattigt lokalderby i Afrika

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!

Transferplanen: Få da bare hentet ham!

Ny situation for Frank: Mister vigtig mand

– Alle taler om dem!

– Et frygteligt scenarie

Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik

Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’

– Det bliver en lang skade

Knæopereret Neymar håber på VM

‘Mohamed Salah er et ikon’

Kartago-Ørne tæver Traner