Mandag var en strålende dag for tilhængere af FC København, efter klubbens danske mesterskab nummer 15 blev sikret, og det var det så sandelig også for klublegenden Flemming Østergaard.
Den tidligere bestyrelsesformand i Parken var selvfølgelig på plads i Viborg for at følge sin hjertensklub fra nærmeste hold, og han kunne lide, hvad han så. En intens sejr blev kriget hjem, og da Brøndby kort efter udraderede FC Nordsjælland, så blev turen hjem fra Viborg hurtigt meget sjovere.
Dagen derpå har "Don Ø" kun gode ting at sige om cheftræner Jacob Neestrup og holdet, som lykkedes med at hente et stort forspring til FC Nordsjælland og siden da passere dem i guldkampen.
– Jeg synes, det er en fabelagtig indsats, som "Nees" og holdet omkring ham har vist. Neestrup har fået sammensat det rigtige hold i form af Hjalte (Nørregaard, red.) og de andre rundt omkring holdet. Det er fabelagtigt, når de var bagud med otte point ved vinterpausen, og ikke alene det så kan man vel tage seks mand, der har været væk uafbrudt, som normalt ville være i startopstillingen, jubler Don Ø over telefonen til Tipsbladet, mens han fortsætter superlativerne rettet mod klubbens blot 35-årige cheftræner.
– Han er en mini-Ståle, og han gør det rigtig godt. Noget af det bedste, der er sket, er ansættelsen af Neestrup, påpeger Flemming Østergaard.
Han køber ikke præmissen om, at FC København har sikret sig et billigt mesterskab, som klubben ellers har fået skudt i skoene.
Årsagen til, at han ikke køber præmissen, er, at Superligaen i denne sæson har været meget kompetitiv, og at det vrimler med dytige trænere i den bedste danske række. Don Ø er også af den holdning, at Superligaen efterhånden er på højde med den belgiske og hollandske liga, som ellers tidligere har ligget et hak over den danske.
Han erkender dog, at der var et tidspunkt i sæsonen, hvor han tvivlede på, om klubben kunne nå forbi FC Nordsjælland og nappe det mesterskab, som har sikret FCK den tredje stjerne over logoet. Ifølge ham kan man også sende en tak til FC Nordsjælland.
– Da Khocholava, som er en nøgleperson, går i stykker plus Cornelius, der er det da klart, at man er i tvivl, om man når det.
– Vi vinder, men FC Nordsjælland taber jo også mesterskabet. Du kan jo ikke vinde et danmarksmesterskab ved at tabe alle udekampene i foråret, konstaterer han, inden han anerkender det arbejde, som der bliver lavet i Farum. Det er imponerende, lyder hans ord.
Et forklaringsproblem
Også på lægterne går det strålende for FC København i øjeblikket med et fyldt stadion og blændende stemning. Derfor vil Flemming Østergaard også rose klubbens direktør Jacob Lauesen.
– Kæmpe ros til Lauesen for at få det kommercielle på plads og komme op på næsten 30.000 i tilskuere i snit. Det er imponerende. Nu håber jeg lige, at de kommer over den debat, der er omkring kortene. Men ellers har han vist et fremragende resultat. Man har i Neestrup og Lauesen fået to nøglepersoner.
Netop det her med kortene er måske den eneste antydning af en sky på den ellers klare FCK-himmel. I sidste uge kom klubben i modvind, da man meldte ud, at der ville komme ændringer i fansenes sæsonkort og abonnementer til kampene i Parken.
FC Københavns officielle fanklub, FC København Fan Club, var herefter ude med kritik af initiativet, da man blandt andet er utilfreds med, at tre missede hjemmekampe kan betyde, at man ikke længere kan få et kortabonnement, men i stedet er henvist til billetabonnementet.
Det er en anstrengt situation i en ellers stærk FCK-tid, og det er noget, som Flemming Østergaard råder Jacob Lauesen til at få løst hurtigst muligt.
– Det er et forklaringsproblem, som de må se at få løst, for fans er vigtige. Det er også vigtigt, at fans forstår, hvordan man driver en professionel fodboldforretning. Kombinationen af at begge parter er klar over, hvad der gælder fremadrettet, siger Don Ø, inden han sætter punktum:
– Kommunikation er et nøgleord.
FC København har inden weekendens afsluttende hjemmekamp mod Randers et tilskuersnit på 28.396 i Parken ifølge Superstats.dk. Til sammenligning var tallet i sidste sæson 24.262.
EKSKLUSIVT Supercomputer: Gyser – her ender FC København
TOPNYHED
Thomas Franks nye job? ‘Der er ét problem’
NYHEDER
‘Ikke sket nogensinde’ for Rasmus Højlund
NYHEDER
Zorniger om FCK: Her er de bedre end FCM
MEDIE
Raser efter Bodø/Glimt-sensation
MEDIE
Iskold Xabi Alonso afviser topklub
STORT INTERVIEW
Savner fodboldmand: ‘Dybt, dybt kritisabelt, FCK!’
Schmeichel buhet af egne fans – nu reagerer træner
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
TOPNYHED
Landstræner med klar besked til FCK-stjerne
NYHEDER
Forlod FCK: ‘Det har sejlet lige siden’
TOPNYHED
Man Utd-stjerne hylder Amorim
Særligt FC Midtjylland-tiltag går viralt
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
TOPNYHED
Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: ‘Jeg forstår slet ikke den transfer’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter toptalentet Abrahamsen
STORT INTERVIEW
Peger på pressen: Har sagt det hele sæsonen
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
INTERVIEW
Fri til sommer – Casper Højer holder døren åben
NYHEDER
AGF-profil ramt af synsforstyrrelser
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
I særlig klub med Eriksen og co.: ‘Surrealistisk’
MEDIE
Yoram Zague sigtet i Danmark
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
NYHEDER
Høgh hyldes af UEFA
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
EKSKLUSIVT
Bliver i Danmark – afviser lukrativt skifte
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
DAGENS SPILFORSLAG
Vejle får fredagstæv i Farum
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
NYHEDER
OB straffer angriber
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Kærlige beskeder vælter ind
Sepp Piontek er død
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG