Mandag var en strålende dag for tilhængere af FC København, efter klubbens danske mesterskab nummer 15 blev sikret, og det var det så sandelig også for klublegenden Flemming Østergaard.
Den tidligere bestyrelsesformand i Parken var selvfølgelig på plads i Viborg for at følge sin hjertensklub fra nærmeste hold, og han kunne lide, hvad han så. En intens sejr blev kriget hjem, og da Brøndby kort efter udraderede FC Nordsjælland, så blev turen hjem fra Viborg hurtigt meget sjovere.
Dagen derpå har "Don Ø" kun gode ting at sige om cheftræner Jacob Neestrup og holdet, som lykkedes med at hente et stort forspring til FC Nordsjælland og siden da passere dem i guldkampen.
– Jeg synes, det er en fabelagtig indsats, som "Nees" og holdet omkring ham har vist. Neestrup har fået sammensat det rigtige hold i form af Hjalte (Nørregaard, red.) og de andre rundt omkring holdet. Det er fabelagtigt, når de var bagud med otte point ved vinterpausen, og ikke alene det så kan man vel tage seks mand, der har været væk uafbrudt, som normalt ville være i startopstillingen, jubler Don Ø over telefonen til Tipsbladet, mens han fortsætter superlativerne rettet mod klubbens blot 35-årige cheftræner.
– Han er en mini-Ståle, og han gør det rigtig godt. Noget af det bedste, der er sket, er ansættelsen af Neestrup, påpeger Flemming Østergaard.
Han køber ikke præmissen om, at FC København har sikret sig et billigt mesterskab, som klubben ellers har fået skudt i skoene.
Årsagen til, at han ikke køber præmissen, er, at Superligaen i denne sæson har været meget kompetitiv, og at det vrimler med dytige trænere i den bedste danske række. Don Ø er også af den holdning, at Superligaen efterhånden er på højde med den belgiske og hollandske liga, som ellers tidligere har ligget et hak over den danske.
Han erkender dog, at der var et tidspunkt i sæsonen, hvor han tvivlede på, om klubben kunne nå forbi FC Nordsjælland og nappe det mesterskab, som har sikret FCK den tredje stjerne over logoet. Ifølge ham kan man også sende en tak til FC Nordsjælland.
– Da Khocholava, som er en nøgleperson, går i stykker plus Cornelius, der er det da klart, at man er i tvivl, om man når det.
– Vi vinder, men FC Nordsjælland taber jo også mesterskabet. Du kan jo ikke vinde et danmarksmesterskab ved at tabe alle udekampene i foråret, konstaterer han, inden han anerkender det arbejde, som der bliver lavet i Farum. Det er imponerende, lyder hans ord.
Et forklaringsproblem
Også på lægterne går det strålende for FC København i øjeblikket med et fyldt stadion og blændende stemning. Derfor vil Flemming Østergaard også rose klubbens direktør Jacob Lauesen.
– Kæmpe ros til Lauesen for at få det kommercielle på plads og komme op på næsten 30.000 i tilskuere i snit. Det er imponerende. Nu håber jeg lige, at de kommer over den debat, der er omkring kortene. Men ellers har han vist et fremragende resultat. Man har i Neestrup og Lauesen fået to nøglepersoner.
Netop det her med kortene er måske den eneste antydning af en sky på den ellers klare FCK-himmel. I sidste uge kom klubben i modvind, da man meldte ud, at der ville komme ændringer i fansenes sæsonkort og abonnementer til kampene i Parken.
FC Københavns officielle fanklub, FC København Fan Club, var herefter ude med kritik af initiativet, da man blandt andet er utilfreds med, at tre missede hjemmekampe kan betyde, at man ikke længere kan få et kortabonnement, men i stedet er henvist til billetabonnementet.
Det er en anstrengt situation i en ellers stærk FCK-tid, og det er noget, som Flemming Østergaard råder Jacob Lauesen til at få løst hurtigst muligt.
– Det er et forklaringsproblem, som de må se at få løst, for fans er vigtige. Det er også vigtigt, at fans forstår, hvordan man driver en professionel fodboldforretning. Kombinationen af at begge parter er klar over, hvad der gælder fremadrettet, siger Don Ø, inden han sætter punktum:
– Kommunikation er et nøgleord.
FC København har inden weekendens afsluttende hjemmekamp mod Randers et tilskuersnit på 28.396 i Parken ifølge Superstats.dk. Til sammenligning var tallet i sidste sæson 24.262.
LIVE
LIVE: FCM-stjerner fraværende til træning
NYHEDER
Vild Dorgu-melding: Sker det om fem dage?
Benhård dom: Kun én ting kan redde ham fra fyring
Brian Laudrup: Et spørgsmål om tid, før han fyres
NYHEDER
Brøndby snydt for straffe – nu forklarer dommeren
MEDIE
Ny kontrakt – her er hans historiske løn
– Derfor bør Patrick Dorgu sælges
TIPSBLADET SPECIAL Rundens hold i Superligaen – 25. runde
NYHEDER
Mirakelmager sætter Henriksen og Svensson til vægs
EKSKLUSIVT
Fyringstruet? ‘Han har en god kontrakt – men…’
NYHEDER
Glem det, Leicester!
NYHEDER
Frederik Birk afslører: Sådan blev jeg fyret
NYHEDER
Dommerekspert: Brøndby snydt så det driver
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Ekspert hylder Høgh-beslutning
NYHEDER
‘Thomas Delaney er fortid’
NYHEDER
I chok: Hvor er Rasmus Højlund?
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
TIPSBLADETS DOM
Brøndby må jo overveje at trykke på knappen
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Bekymrende melding om FCM-stjerner
Liverpool-chef sætter pris på ny chance
NYHEDER
Peter Schmeichel hylder superstjerner
NYHEDER
Ekspert om Uhre: En kæmpe, kæmpe skuffelse
NYHEDER
Tidligere Brøndby-profil raser over dansker
TIPSBLADETS DOM
Han er Superligaens ringeste målmand!
TOPNYHED
Har været uenig med Steve Cooper
NYHEDER
Gift Links hylder FCK-legende
OPTAKT
PSG – Liverpool
TIPSBLADET SPECIAL
Tallene er ikke tvivl: AGF vinder guld
MEDIE
Denne dansker skal erstatte Schmeichel
OPTAKT
Barcelona – Atletico
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
FCK interesseret – koster vanvittigt millionbeløb
HELT VILDT
Danmark har aldrig haft så mange før
NYHEDER
Det betyder intet mod Liverpool
Flere FCK-spillere kan være på vej til denne klub
‘Jeg brækker dine ben, Carlito’
TOPNYHED
Nu er han pludselig syg
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
NYHEDER
‘Hvad fanden skal han lave i det omklædningsrum?’
MEDIE
Markant uenighed om ny Nartey-kontrakt
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
NYHEDER
Tøfting lægger hånden på kogepladen
TOPNYHED
Steve Cooper om VAR: ‘Det er en voldsom fejl!’
DAGENS SPILFORSLAG
Parisere får Reds til at rødme
NYHEDER
Brøndby-krisen fortsætter med nederlag til FCN
NYHEDER
FIFA åbner sag mod Spanien
NYHEDER
Brøndby-spiller: ‘Jeg har været frustreret og sur’
Fortæller vild Nicklas Bendtner-anekdote
OPTAKT
Sporting CP – Arsenal
Mathias Zanka går viralt
OPTAKT
Real Madrid – Bayern
HELT VILDT
DBU erkender stort VAR-koks: ‘En menneskelig fejl’
NYHEDER