Mandag var en strålende dag for tilhængere af FC København, efter klubbens danske mesterskab nummer 15 blev sikret, og det var det så sandelig også for klublegenden Flemming Østergaard.
Den tidligere bestyrelsesformand i Parken var selvfølgelig på plads i Viborg for at følge sin hjertensklub fra nærmeste hold, og han kunne lide, hvad han så. En intens sejr blev kriget hjem, og da Brøndby kort efter udraderede FC Nordsjælland, så blev turen hjem fra Viborg hurtigt meget sjovere.
Dagen derpå har "Don Ø" kun gode ting at sige om cheftræner Jacob Neestrup og holdet, som lykkedes med at hente et stort forspring til FC Nordsjælland og siden da passere dem i guldkampen.
– Jeg synes, det er en fabelagtig indsats, som "Nees" og holdet omkring ham har vist. Neestrup har fået sammensat det rigtige hold i form af Hjalte (Nørregaard, red.) og de andre rundt omkring holdet. Det er fabelagtigt, når de var bagud med otte point ved vinterpausen, og ikke alene det så kan man vel tage seks mand, der har været væk uafbrudt, som normalt ville være i startopstillingen, jubler Don Ø over telefonen til Tipsbladet, mens han fortsætter superlativerne rettet mod klubbens blot 35-årige cheftræner.
– Han er en mini-Ståle, og han gør det rigtig godt. Noget af det bedste, der er sket, er ansættelsen af Neestrup, påpeger Flemming Østergaard.
Han køber ikke præmissen om, at FC København har sikret sig et billigt mesterskab, som klubben ellers har fået skudt i skoene.
Årsagen til, at han ikke køber præmissen, er, at Superligaen i denne sæson har været meget kompetitiv, og at det vrimler med dytige trænere i den bedste danske række. Don Ø er også af den holdning, at Superligaen efterhånden er på højde med den belgiske og hollandske liga, som ellers tidligere har ligget et hak over den danske.
Han erkender dog, at der var et tidspunkt i sæsonen, hvor han tvivlede på, om klubben kunne nå forbi FC Nordsjælland og nappe det mesterskab, som har sikret FCK den tredje stjerne over logoet. Ifølge ham kan man også sende en tak til FC Nordsjælland.
– Da Khocholava, som er en nøgleperson, går i stykker plus Cornelius, der er det da klart, at man er i tvivl, om man når det.
– Vi vinder, men FC Nordsjælland taber jo også mesterskabet. Du kan jo ikke vinde et danmarksmesterskab ved at tabe alle udekampene i foråret, konstaterer han, inden han anerkender det arbejde, som der bliver lavet i Farum. Det er imponerende, lyder hans ord.
Et forklaringsproblem
Også på lægterne går det strålende for FC København i øjeblikket med et fyldt stadion og blændende stemning. Derfor vil Flemming Østergaard også rose klubbens direktør Jacob Lauesen.
– Kæmpe ros til Lauesen for at få det kommercielle på plads og komme op på næsten 30.000 i tilskuere i snit. Det er imponerende. Nu håber jeg lige, at de kommer over den debat, der er omkring kortene. Men ellers har han vist et fremragende resultat. Man har i Neestrup og Lauesen fået to nøglepersoner.
Netop det her med kortene er måske den eneste antydning af en sky på den ellers klare FCK-himmel. I sidste uge kom klubben i modvind, da man meldte ud, at der ville komme ændringer i fansenes sæsonkort og abonnementer til kampene i Parken.
FC Københavns officielle fanklub, FC København Fan Club, var herefter ude med kritik af initiativet, da man blandt andet er utilfreds med, at tre missede hjemmekampe kan betyde, at man ikke længere kan få et kortabonnement, men i stedet er henvist til billetabonnementet.
Det er en anstrengt situation i en ellers stærk FCK-tid, og det er noget, som Flemming Østergaard råder Jacob Lauesen til at få løst hurtigst muligt.
– Det er et forklaringsproblem, som de må se at få løst, for fans er vigtige. Det er også vigtigt, at fans forstår, hvordan man driver en professionel fodboldforretning. Kombinationen af at begge parter er klar over, hvad der gælder fremadrettet, siger Don Ø, inden han sætter punktum:
– Kommunikation er et nøgleord.
FC København har inden weekendens afsluttende hjemmekamp mod Randers et tilskuersnit på 28.396 i Parken ifølge Superstats.dk. Til sammenligning var tallet i sidste sæson 24.262.
LIVE
TransferLIVE: Forhandler med Harry Kane
TOPNYHED
Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
MEDIE
Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub
TOPNYHED
Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
TOPNYHED
I svime: ‘Rasmus Højlund – du er Guds gave!’
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller
AVIS
Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
AVIS
Storklub har taget kontakt
TRANSFER
Cooper med kontant transfermelding
TOPNYHED
Henter Kamil Wilczek
MEDIE
AaB henter målfarlig profil i milliontransfer
TRANSFER
Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TOPNYHED
Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TOPNYHED
Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
NYHEDER
Gravesen med vild Neestrup-melding
PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op
TOPNYHED
Toptræner er helt vild med Victor Froholdt
MEDIE
Choktransfer på vej?
HELT VILDT
Rasede mod Felix Horn Myhre efter “chokbud”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har budt stort på Felix Myhre
INTERVIEW
Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’
DAGENS SPILFORSLAG
Como pokalprygler Fiorentina i Firenze
TOPNYHED
Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’
TOPNYHED
Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Ingen bud på AGF-profiler
– Han leder efter et sted at eksplodere
TOPNYHED
Brøndby taber til MLS-hold
NYHEDER
Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Junior Zé er FC Midtjylland-spiller
DAGENS SPILFORSLAG
Froholdt & Co rister hanekyllinger
TOPNYHED