FC København meldte torsdag ud, at der kommer til at være ændringer i deres sæsonkort og abonnementer til deres kampe i Parken. Det er nu noget, som klubbens officielle fanklub, FC København Fan Club, har reageret på.
De peger i deres udmelding på, at gerne havde ønsket at se mere gennemskuelighed, og at de ser de nye ændringer som skjulte prisstigninger – og at det føles som om, at man undervurdere dem som forbrugere, fordi FCK ved, at deres forhold til produktet ikke er som et supermarked.
Dernæst bliver der peget på, at de altid dukker op uanset hvor, der spilles.
– Den slags loyalitet skal fodres og belønnes, men desværre føles vejen klubben har valgt som værende pisk til alle, fordi de få ikke har højt nok fremmøde på deres sæsonkort, frem for gulerod til dem der kommer til hver kamp eller sørger for at afsætte deres billet, hvis de er forhindret, lyder det i udmeldingen.
Noget af det, som er på vej handler om, hvornår man er berettiget til hvilket produkt, man kan købe, når det handler om abonnementer. Her bliver der peget på, at det kan være tre missede hjemmekampe, der betyder, at man ikke længere kan få et kort-abonnement – men er henvist til billetabonnementet.
– Vi synes det rammer helt skævt, at man laver skæringen på loyalitetspoint på 3 år, så det udelukkende tæller fra da det hele eksploderede tilskuermæssigt efter corona. Det, selvom vi faktisk hilser en cyklus på loyalitetspoint velkommen, skriver FCKFC.
Der fastslås ogås, at der har været flere gode forslag ude på de sociale medier, som kunne gøre det bedre – og her er man ærgerlig over, at fansene ikke er blevet spurgt, inden FCK’s melding kom.
– Vi savner ,at man fra klubbens side i højere grad havde inddraget både almindelige fans, men også os som Fan Club og andre repræsentanter for fanmiljøet. Vi er af den overbevisning, at det er med inddragelse og samarbejde at de bedste løsninger bliver skabt, slutter FCK-fanklubben.
Dette er alt imens, at FCK har en meget vigtig kamp mod Viborg om få dage. Læs mere om den her.
LIVE
TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
NYHEDER
FCK henter svensk talent
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
MEDIE
Dialog om dansk profil – koster 105 mio.
Supercomputer: De vinder VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
MEDIE
