Mohamed Elyounoussis fremtid fylder langt mere denne sommer, end både han og FC København ønsker det, efter Tipsbladet for nogle uger siden kunne afsløre, at han har en frikøbsklausul på tre millioner euro.
Indtil nu har Mohamed Elyounossi beroliget FC Københavns tilhængere med at sige, at al fokus er pĂĄ FCK, men der kan jo ske ting og sager henimod transfervinduets afslutning, og tidligere tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at storklubben Valencia har forhørt sig om at leje Elyounoussi med det formĂĄl senere at købe ham via en købsoption. Noget, som er blevet lukket ned hos Elyounoussis bagland.Â
Ikke desto mindre sker der ting og sager rundt omkring den dygtige nordmand, som er en af de helt afgørende spillere i Jacob Neestrups offensiv. Skulle han pludselig blive solgt, sĂĄ viser tallene, at FC København fĂĄr en kæmpe udfordring i forhold til at afløse ham. For Elyounoussi har været god for FCK – rigtig god.Â

Billedet overfor illustrerer, hvor ofte FC København-spillerne har været involveret i sekvenser i i ĂĄbent spil, der har ført til afslutninger i Superligaen siden starten af sidste sæson.Â
Her har Elyounoussi været involveret i 124 skud-sekvenser, hvilket er fjerdeflest. Det drejer sig både om antallet af skud, han har sendt afsted, hvor mange chancer han har skabt, og hvor ofte han har været involveret i et angreb, der er endt med et skud af en holdkammerat.
Bemærkelsesværdigt er det, at Elyounoussi med afstand er den FC København-spiller, der har sendt flest skud afsted i Superligaen, så københavnerne vil altså misse en stor skudtrussel.
Opta pĂĄpeger, at Elyounoussi er den spiller, der har sendt tredjeflest afslutninger afsted siden sidste sæson, hvor han kun bliver overgĂĄet af angriberne Andri Gudjohnsen og German Onugkha.Â
Elyounoussi er ogsĂĄ fremragende til at drive bolden mod modstanderfeltet, hvor han ofte formĂĄr at drive bolden mere end fem meter frem, og sĂĄ er han mĂĄske en undervurderet presspiller, hvilket hans prestal fra Champions League-gruppespillet i fjor vidner om.

Her var der kun fem spillere, der overgik nordmanden, der ligeledes er i stand til at spille i begge sider samt centralt.
Så det vil være et stort bet for københavnerne at miste Elyounoussi, der dog ikke virker som en mand, der er interesseret i sådan et scenarie.
– Jeg har sagt til "Nees" og til klubben, at jeg kun tænker på at være her og vinde mesterskabet i den kommende sæson, sagde han for mere end to uger siden til Tipsbladet.
Mohamed Elyounoussi er startet sæsonen fremragende for FCK, hvor han har scoret to gange og lavet en enkelt assist i tre kampe.
LIVE
LIVE: Tæt på vild Superliga-rekord
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes pĂĄ vej
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
NYHEDER
HĂĄrd AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
Kæmpekøb retur til FC København?
Oddset styrtdykker
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
EKSKLUSIVT
Dansk rekordtransfer taler ud om skrækskade
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fĂĄet Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændringÂ
Dyster SL-spĂĄdom: ‘De ryger under stregen’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
SĂĄdan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
StĂĄle Solbakken overvejede at sige op
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias