Elyounoussi-frygt i FCK? Så meget kan de miste

Det vil være nogle enorme sko, der skal udfyldes, hvis Mohamed Elyounoussi forlader FC København denne sommer.



Mohamed Elyounoussis fremtid fylder langt mere denne sommer, end både han og FC København ønsker det, efter Tipsbladet for nogle uger siden kunne afsløre, at han har en frikøbsklausul på tre millioner euro.

Indtil nu har Mohamed Elyounossi beroliget FC Københavns tilhængere med at sige, at al fokus er på FCK, men der kan jo ske ting og sager henimod transfervinduets afslutning, og tidligere tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at storklubben Valencia har forhørt sig om at leje Elyounoussi med det formål senere at købe ham via en købsoption. Noget, som er blevet lukket ned hos Elyounoussis bagland. 

Ikke desto mindre sker der ting og sager rundt omkring den dygtige nordmand, som er en af de helt afgørende spillere i Jacob Neestrups offensiv. Skulle han pludselig blive solgt, så viser tallene, at FC København får en kæmpe udfordring i forhold til at afløse ham. For Elyounoussi har været god for FCK – rigtig god. 

Attacking_Sequence_Involvement

Billedet overfor illustrerer, hvor ofte FC København-spillerne har været involveret i sekvenser i i åbent spil, der har ført til afslutninger i Superligaen siden starten af sidste sæson. 

Her har Elyounoussi været involveret i 124 skud-sekvenser, hvilket er fjerdeflest. Det drejer sig både om antallet af skud, han har sendt afsted, hvor mange chancer han har skabt, og hvor ofte han har været involveret i et angreb, der er endt med et skud af en holdkammerat.

Bemærkelsesværdigt er det, at Elyounoussi med afstand er den FC København-spiller, der har sendt flest skud afsted i Superligaen, så københavnerne vil altså misse en stor skudtrussel.

Opta påpeger, at Elyounoussi er den spiller, der har sendt tredjeflest afslutninger afsted siden sidste sæson, hvor han kun bliver overgået af angriberne Andri Gudjohnsen og German Onugkha. 

Elyounoussi er også fremragende til at drive bolden mod modstanderfeltet, hvor han ofte formår at drive bolden mere end fem meter frem, og så er han måske en undervurderet presspiller, hvilket hans prestal fra Champions League-gruppespillet i fjor vidner om.

Attacking_Sequence_Involvement

Her var der kun fem spillere, der overgik nordmanden, der ligeledes er i stand til at spille i begge sider samt centralt.

Så det vil være et stort bet for københavnerne at miste Elyounoussi, der dog ikke virker som en mand, der er interesseret i sådan et scenarie.

– Jeg har sagt til "Nees" og til klubben, at jeg kun tænker på at være her og vinde mesterskabet i den kommende sæson, sagde han for mere end to uger siden til Tipsbladet.

Mohamed Elyounoussi er startet sæsonen fremragende for FCK, hvor han har scoret to gange og lavet en enkelt assist i tre kampe.





Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Afsløring: Brøndby forlænger med fremtidens keeper

Barcelona-boss bekræfter – henter stjerne

Roony Bardghji med drømmekamp

Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK

Afsløring: FCN udlejer stort målmandstalent

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Thomas Franks Arsenal-kop stjæler overskrifter

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Dansker rygtes væk: De går amok på Instagram

Slagter United: ‘Det er pinligt’

Dansker med kongemål mod Napoli

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Liverpool-træner er ked af prædikat

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Afsløring: BIF forhandler om millioner for stjerne

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Spår ‘superflot salg’ af Superliga-stjerne

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Manchester United skuffer efter trænerfyring

Manchester United overvejer ham

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre

Transferdilemma i SL-klub: ‘Kan blive noget rod’

Målfattig storkamp i London

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Eriksen og Kjær tager afsted

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Har talt med Ferguson om United-job

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub