Mohamed Elyounoussis fremtid fylder langt mere denne sommer, end både han og FC København ønsker det, efter Tipsbladet for nogle uger siden kunne afsløre, at han har en frikøbsklausul på tre millioner euro.
Indtil nu har Mohamed Elyounossi beroliget FC Københavns tilhængere med at sige, at al fokus er på FCK, men der kan jo ske ting og sager henimod transfervinduets afslutning, og tidligere tirsdag kunne Tipsbladet afsløre, at storklubben Valencia har forhørt sig om at leje Elyounoussi med det formål senere at købe ham via en købsoption. Noget, som er blevet lukket ned hos Elyounoussis bagland.
Ikke desto mindre sker der ting og sager rundt omkring den dygtige nordmand, som er en af de helt afgørende spillere i Jacob Neestrups offensiv. Skulle han pludselig blive solgt, så viser tallene, at FC København får en kæmpe udfordring i forhold til at afløse ham. For Elyounoussi har været god for FCK – rigtig god.

Billedet overfor illustrerer, hvor ofte FC København-spillerne har været involveret i sekvenser i i åbent spil, der har ført til afslutninger i Superligaen siden starten af sidste sæson.
Her har Elyounoussi været involveret i 124 skud-sekvenser, hvilket er fjerdeflest. Det drejer sig både om antallet af skud, han har sendt afsted, hvor mange chancer han har skabt, og hvor ofte han har været involveret i et angreb, der er endt med et skud af en holdkammerat.
Bemærkelsesværdigt er det, at Elyounoussi med afstand er den FC København-spiller, der har sendt flest skud afsted i Superligaen, så københavnerne vil altså misse en stor skudtrussel.
Opta påpeger, at Elyounoussi er den spiller, der har sendt tredjeflest afslutninger afsted siden sidste sæson, hvor han kun bliver overgået af angriberne Andri Gudjohnsen og German Onugkha.
Elyounoussi er også fremragende til at drive bolden mod modstanderfeltet, hvor han ofte formår at drive bolden mere end fem meter frem, og så er han måske en undervurderet presspiller, hvilket hans prestal fra Champions League-gruppespillet i fjor vidner om.

Her var der kun fem spillere, der overgik nordmanden, der ligeledes er i stand til at spille i begge sider samt centralt.
Så det vil være et stort bet for københavnerne at miste Elyounoussi, der dog ikke virker som en mand, der er interesseret i sådan et scenarie.
– Jeg har sagt til "Nees" og til klubben, at jeg kun tænker på at være her og vinde mesterskabet i den kommende sæson, sagde han for mere end to uger siden til Tipsbladet.
Mohamed Elyounoussi er startet sæsonen fremragende for FCK, hvor han har scoret to gange og lavet en enkelt assist i tre kampe.
MEDIE
Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid
MEDIE
Spøger i kæmpeklub
MEDIE
Storklub lurer på Mohamed Salah
TOPNYHED
Frederik Birk bryder tavsheden
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København binder stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op
TOPNYHED
Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
MEDIE
Pione Sistos millionløn skaber problemer
MEDIE
Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’
TIPSBLADET SPECIAL
Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?
TIPSBLADET SPECIAL
Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner
MEDIE
Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF
FANKLUBBEN
Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!
TOPNYHED
Medier fælder dom over Patrick Dorgu
TOPNYHED
Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’
TOPNYHED
Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen
NYHEDER
Liverpool skuffer stort mod oprykker
TOPNYHED
Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback
TOPNYHED
Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko
AVIS
Mikkel Damsgaard et emne i storklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby
MEDIE
På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?
HELT VILDT
‘Vi betaler prisen for Riemer og Fredbergs fejl’
HELT VILDT
Ståle Solbakken raser: Det er et galehus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel
AVIS
Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE
EKSKLUSIVT
Kæmpe forløsning for FC København
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Tre spillere til FC København
TOPNYHED
Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!
TOPNYHED
Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage
Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26
Lukas Lerager: Det fortryder jeg mest i FCK
MEDIE
Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool
EKSKLUSIVT
‘Han har kæmpe, kæmpe stor status i Superligaen’
TOPNYHED
Marcus Younis ikke med Brøndby på træningslejr
LIGE NU
Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit
TIPSBLADET SPECIAL
Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig
BIZART
Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’
Dansker skuffet over manglende Fifa-svar
Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea
Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme
TOPNYHED
Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber
AVIS
Bombe på vej – sker det i dag?
Årets mest læste – I elsker transfers!
Roberto Carlos akutopereret i hjertet
TOPNYHED