FC Københavns stjernespiller Mohamed Elyounoussi er ønsket af Valencia.
Tipsbladet kan afsløre, at den store La Liga-klub har undersøgt muligheden for at hverve Superligaens største navn.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Valencia grundet økonomiske problemer forhørt sig om at leje Mohamed Elyounoussi med det formål at købe ham på et senere tidspunkt via en købsoption.
Men allerede inden det ramte FC Københavns bord, er den mulighed blevet lukket ned hos Mohamed Elyounoussis bagland.
– Jeg har talt med agenten om situationen, men i det her øjeblik har Valencia ikke budt de ting på denne spiller. Måske har agenten talt med København, det ved jeg ikke mere om lige nu, men jeg har ikke sendt tilbuddet til København på nuværende tidspunkt, siger Valencias tekniske direktør, Carmelo del Pozo, til Tipsbladet.
Dermed ser et skifte til Valencia altså ikke ud til at ske, medmindre spanierne finder tre millioner euro, 22,5 millioner kroner, frem.

Gør de det, kan FC København nemlig ikke længere bestemme, om Mohamed Elyounoussi skal skifte klub eller blive i Superligaen.
For som Tipsbladet for få uger siden kunne løfte sløret for, fik Mohamed Elyounoussi en frikøbsklausul i sin kontrakt, da FC København for et år siden meget overraskende lokkede den transferfrie spiller, der netop havde spillet en fuld sæson i Premier League, til Parken.
Mohamed Elyounoussi er begyndt sæsonen på lige så højt niveau, som han sluttede den sidste, hvor han scorede et fremragende mål mod Randers og også fik en assist i 2-1-sejren, der sikrede europæisk deltagelse i denne sæson.
Således har han efter sommerferien scoret et mål i sejren over Lyngby, mens han fik en assist, da det ligeledes blev til tre point mod AGF søndag.
I Conference League scorede han også mod Bruno’s Magpies.
Valencia, der sluttede som nummer ni i La Liga, har altså undersøgt muligheden for at få ham til ikoniske Mestalla og spille foran 55.000 tilskuere.
LIVE
LIVE: AGF-stjerne millimeter fra Serie A-skifte
NYHEDER
Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
AVIS
Færdig i Real Madrid
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
EKSKLUSIVT
Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
AVIS
Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
OPTAKT
FC Fredericia – FC København
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
EKSPERT
Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
10. gang i træk
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
OPTAKT
Randers FC – Vejle Boldklub
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
Dansk succes – ekspert med kærlighedserklæring
NYHEDER
Dårligt nyt – Schmeichel melder ud
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Chok i Wolfsburg
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
EKSKLUSIVT