FC Københavns stjernespiller Mohamed Elyounoussi er ønsket af Valencia.
Tipsbladet kan afsløre, at den store La Liga-klub har undersøgt muligheden for at hverve Superligaens største navn.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Valencia grundet økonomiske problemer forhørt sig om at leje Mohamed Elyounoussi med det formål at købe ham på et senere tidspunkt via en købsoption.
Men allerede inden det ramte FC Københavns bord, er den mulighed blevet lukket ned hos Mohamed Elyounoussis bagland.
– Jeg har talt med agenten om situationen, men i det her øjeblik har Valencia ikke budt de ting på denne spiller. Måske har agenten talt med København, det ved jeg ikke mere om lige nu, men jeg har ikke sendt tilbuddet til København på nuværende tidspunkt, siger Valencias tekniske direktør, Carmelo del Pozo, til Tipsbladet.
Dermed ser et skifte til Valencia altså ikke ud til at ske, medmindre spanierne finder tre millioner euro, 22,5 millioner kroner, frem.

Gør de det, kan FC København nemlig ikke længere bestemme, om Mohamed Elyounoussi skal skifte klub eller blive i Superligaen.
For som Tipsbladet for få uger siden kunne løfte sløret for, fik Mohamed Elyounoussi en frikøbsklausul i sin kontrakt, da FC København for et år siden meget overraskende lokkede den transferfrie spiller, der netop havde spillet en fuld sæson i Premier League, til Parken.
Mohamed Elyounoussi er begyndt sæsonen på lige så højt niveau, som han sluttede den sidste, hvor han scorede et fremragende mål mod Randers og også fik en assist i 2-1-sejren, der sikrede europæisk deltagelse i denne sæson.
Således har han efter sommerferien scoret et mål i sejren over Lyngby, mens han fik en assist, da det ligeledes blev til tre point mod AGF søndag.
I Conference League scorede han også mod Bruno’s Magpies.
Valencia, der sluttede som nummer ni i La Liga, har altså undersøgt muligheden for at få ham til ikoniske Mestalla og spille foran 55.000 tilskuere.
LIVE
LIVE: Oscar Schwartau vinder flot pris
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
Tottenham henter forløsende sejr
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
Kæmpekøb retur til FC København?
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Oddset styrtdykker
MEDIE
Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
Bayern München laver vildt comeback
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’
MEDIE
‘Nervøs’ Thomasberg klapper i
NYHEDER
Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
Optur – fans laver sang til populær FCN-lejesvend
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Flere problemer – FCK jagter ny keeper
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
MEDIE
FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid
DOMMEREKSPERT
Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
EKSKLUSIVT
‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Durmaz
EKSKLUSIVT
Spår stor transferaktivitet i FC København
EKSKLUSIVT