FC Københavns stjernespiller Mohamed Elyounoussi er ønsket af Valencia.
Tipsbladet kan afsløre, at den store La Liga-klub har undersøgt muligheden for at hverve Superligaens største navn.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har Valencia grundet økonomiske problemer forhørt sig om at leje Mohamed Elyounoussi med det formål at købe ham på et senere tidspunkt via en købsoption.
Men allerede inden det ramte FC Københavns bord, er den mulighed blevet lukket ned hos Mohamed Elyounoussis bagland.
– Jeg har talt med agenten om situationen, men i det her øjeblik har Valencia ikke budt de ting på denne spiller. Måske har agenten talt med København, det ved jeg ikke mere om lige nu, men jeg har ikke sendt tilbuddet til København på nuværende tidspunkt, siger Valencias tekniske direktør, Carmelo del Pozo, til Tipsbladet.
Dermed ser et skifte til Valencia altså ikke ud til at ske, medmindre spanierne finder tre millioner euro, 22,5 millioner kroner, frem.

Gør de det, kan FC København nemlig ikke længere bestemme, om Mohamed Elyounoussi skal skifte klub eller blive i Superligaen.
For som Tipsbladet for få uger siden kunne løfte sløret for, fik Mohamed Elyounoussi en frikøbsklausul i sin kontrakt, da FC København for et år siden meget overraskende lokkede den transferfrie spiller, der netop havde spillet en fuld sæson i Premier League, til Parken.
Mohamed Elyounoussi er begyndt sæsonen på lige så højt niveau, som han sluttede den sidste, hvor han scorede et fremragende mål mod Randers og også fik en assist i 2-1-sejren, der sikrede europæisk deltagelse i denne sæson.
Således har han efter sommerferien scoret et mål i sejren over Lyngby, mens han fik en assist, da det ligeledes blev til tre point mod AGF søndag.
I Conference League scorede han også mod Bruno’s Magpies.
Valencia, der sluttede som nummer ni i La Liga, har altså undersøgt muligheden for at få ham til ikoniske Mestalla og spille foran 55.000 tilskuere.
LIVE
VM-LIVE: Færdig ved VM med skrækskade
NYHEDER
Martin Borre er ny kommunikationschef i DBU
Her er DBU’s nye kommunikationschef
Liam Rosenior tager til Paris
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
LIVE
TransferLIVE: Jonathan Amon forlader Danmark
Medier jubler over USA’s nedtur
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
NYHEDER
Kristiansen-transfer nærmer sig deadline
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
Hvor er Kasper Dolberg?
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
Anmelder politiker for racisme mod Mbappé
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
OPTAKT
Argentina – Egypten
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
MEDIE