Der var meget på spil, da FC København søndag tog imod FC Midtjylland i en topkamp i Parken, og det endte med en sejr til hjemmeholdet på en straffesparksscoring af Magnus Mattsson.
Mod slutningen af kampen kom sindene lidt i kog, da Kevin Mbabu og Marcos Lopez røg ind i en infight, og situationen kostede begge spillere et gult kort.
Marcos Lopez så i sekvensen ud til at gøre alt for, at FC Midtjylland-spilleren skulle udvises, da han tog sig til ansigtet og kastede sig i græsset efter et skub fra modstanderen, og det var ikke ligefrem noget, der imponerede Kevin Mbabu.
– Ja, jeg skubbede til ham, men han var en dårlig skuespiller, og han vinder aldrig en Oscar, for han lod, som om jeg skubbede ham i ansigtet. Det er en del af fodbold, og han prøvede at få mig udvist, men det var meget, meget dårligt skuespil af ham, siger Kevin Mbabu om situationen, som du kan se herunder:
Kevin Mbabu mener, at det var helt på sin plads, at begge spillere fik en advarsel af dommeren, og han betaler uden at brokke sig til bødekassen i FC Midtjylland.
– Det var fair. Nu får jeg en lille bøde af Jonas (Lössl, red.), og det er fint. Det er en del af fodbold.
– Jeg skubbede blidt til ham, for ellers havde jeg fået et rødt kort.
Thomas Delaney var én af de spillere, der blandede sig, da Marcos Lopez røg i jorden.

– Min rolle er at passe på min spiller, uanset hvad der så er sket. Jeg så dårligt nok, hvad der skete, men jeg synes heller ikke, jeg prøvede at opildne til noget. Jeg forsøgte at beskytte min spiller, og så måtte dommeren tage sig af resten, siger Thomas Delaney.
Opgøret blev afgjort på et straffespark, som Oliver Sørensen begik mod Magnus Mattsson.
– Det var en lille fejl, der igen dræbte os, men det er en del af fodbold, og der er lang vej til maj. Vi har dem to gange mere mod dem, og det er på ingen måde overstået. Nu skal vi sørge for at holde presset på dem, siger Kevin Mbabu og fortsætter:
– Straffesparket kunne have været undgået, men det er en del af fodbold, og jeg har ikke set gengivelsen endnu, men nogle siger, at han ramte bolden, og andre siger, at han ramte foden, og dommeren tog sin egen beslutning, det er vi nødt til at acceptere, forklarer FCM-spilleren, der nu kan se tilbage på en uge, hvor holdet er røget ud af Europa League og tabt til FC København i topstriden i Superligaen.
– Nu er det tid til at glemme denne hårde uge og fokusere på Nordsjælland, siger han efter en kamp, hvor han selv præsterede storslående. Læs Tipsbladets karakterer her.
– Jeg havde det godt efter min skade, men jeg mangler at spille lidt kampe for at komme helt op i topform, men det var en positiv præstation, men jeg havde hellere spillet lidt mindre godt i dag og vundet, men det var godt for min selvtillid.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
Riemer reagerer på stor landsholdschok
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Fyrer landstræner to måneder før VM
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Her spiller Lasse Schöne i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Fik blackout på Brøndby Stadion
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
OPTAKT
OB – Randers FC
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
DAGENS SPILFORSLAG