En dårlig skuespiller – han vinder aldrig en Oscar

Kevin Mbabu var meget lidt imponeret over Marcos Lopez i en situation, der kostede dem begge et gult kort.



Der var meget på spil, da FC København søndag tog imod FC Midtjylland i en topkamp i Parken, og det endte med en sejr til hjemmeholdet på en straffesparksscoring af Magnus Mattsson.

Mod slutningen af kampen kom sindene lidt i kog, da Kevin Mbabu og Marcos Lopez røg ind i en infight, og situationen kostede begge spillere et gult kort.

Marcos Lopez så i sekvensen ud til at gøre alt for, at FC Midtjylland-spilleren skulle udvises, da han tog sig til ansigtet og kastede sig i græsset efter et skub fra modstanderen, og det var ikke ligefrem noget, der imponerede Kevin Mbabu.

– Ja, jeg skubbede til ham, men han var en dårlig skuespiller, og han vinder aldrig en Oscar, for han lod, som om jeg skubbede ham i ansigtet. Det er en del af fodbold, og han prøvede at få mig udvist, men det var meget, meget dårligt skuespil af ham, siger Kevin Mbabu om situationen, som du kan se herunder:

Kevin Mbabu mener, at det var helt på sin plads, at begge spillere fik en advarsel af dommeren, og han betaler uden at brokke sig til bødekassen i FC Midtjylland.

– Det var fair. Nu får jeg en lille bøde af Jonas (Lössl, red.), og det er fint. Det er en del af fodbold. 

– Jeg skubbede blidt til ham, for ellers havde jeg fået et rødt kort. 

Thomas Delaney var én af de spillere, der blandede sig, da Marcos Lopez røg i jorden.

– Min rolle er at passe på min spiller, uanset hvad der så er sket. Jeg så dårligt nok, hvad der skete, men jeg synes heller ikke, jeg prøvede at opildne til noget. Jeg forsøgte at beskytte min spiller, og så måtte dommeren tage sig af resten, siger Thomas Delaney.

Opgøret blev afgjort på et straffespark, som Oliver Sørensen begik mod Magnus Mattsson.

– Det var en lille fejl, der igen dræbte os, men det er en del af fodbold, og der er lang vej til maj. Vi har dem to gange mere mod dem, og det er på ingen måde overstået. Nu skal vi sørge for at holde presset på dem, siger Kevin Mbabu og fortsætter:

– Straffesparket kunne have været undgået, men det er en del af fodbold, og jeg har ikke set gengivelsen endnu, men nogle siger, at han ramte bolden, og andre siger, at han ramte foden, og dommeren tog sin egen beslutning, det er vi nødt til at acceptere, forklarer FCM-spilleren, der nu kan se tilbage på en uge, hvor holdet er røget ud af Europa League og tabt til FC København i topstriden i Superligaen.  

– Nu er det tid til at glemme denne hårde uge og fokusere på Nordsjælland, siger han efter en kamp, hvor han selv præsterede storslående. Læs Tipsbladets karakterer her

– Jeg havde det godt efter min skade, men jeg mangler at spille lidt kampe for at komme helt op i topform, men det var en positiv præstation, men jeg havde hellere spillet lidt mindre godt i dag og vundet, men det var godt for min selvtillid.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Philip Billing tabte kæben

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

Helt på røven over Victor Froholdt

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Danmark – Nordmakedonien

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Klar besked til danske debutanter

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Nu flytter anfører til Danmark

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Klar tale: Han bør fyres nu

Drømmer om at blive landstræner for Danmark



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Kæmpe nyhed i udlandet

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Av, FCK! Her er de værst af alle

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Albert Rudé er færdig i Kolding

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

Victor Froholdt undviger FC København-misere

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Mbappé afviser teori