Der var meget på spil, da FC København søndag tog imod FC Midtjylland i en topkamp i Parken, og det endte med en sejr til hjemmeholdet på en straffesparksscoring af Magnus Mattsson.
Mod slutningen af kampen kom sindene lidt i kog, da Kevin Mbabu og Marcos Lopez røg ind i en infight, og situationen kostede begge spillere et gult kort.
Marcos Lopez så i sekvensen ud til at gøre alt for, at FC Midtjylland-spilleren skulle udvises, da han tog sig til ansigtet og kastede sig i græsset efter et skub fra modstanderen, og det var ikke ligefrem noget, der imponerede Kevin Mbabu.
– Ja, jeg skubbede til ham, men han var en dårlig skuespiller, og han vinder aldrig en Oscar, for han lod, som om jeg skubbede ham i ansigtet. Det er en del af fodbold, og han prøvede at få mig udvist, men det var meget, meget dårligt skuespil af ham, siger Kevin Mbabu om situationen, som du kan se herunder:
Kevin Mbabu mener, at det var helt på sin plads, at begge spillere fik en advarsel af dommeren, og han betaler uden at brokke sig til bødekassen i FC Midtjylland.
– Det var fair. Nu får jeg en lille bøde af Jonas (Lössl, red.), og det er fint. Det er en del af fodbold.
– Jeg skubbede blidt til ham, for ellers havde jeg fået et rødt kort.
Thomas Delaney var én af de spillere, der blandede sig, da Marcos Lopez røg i jorden.

– Min rolle er at passe på min spiller, uanset hvad der så er sket. Jeg så dårligt nok, hvad der skete, men jeg synes heller ikke, jeg prøvede at opildne til noget. Jeg forsøgte at beskytte min spiller, og så måtte dommeren tage sig af resten, siger Thomas Delaney.
Opgøret blev afgjort på et straffespark, som Oliver Sørensen begik mod Magnus Mattsson.
– Det var en lille fejl, der igen dræbte os, men det er en del af fodbold, og der er lang vej til maj. Vi har dem to gange mere mod dem, og det er på ingen måde overstået. Nu skal vi sørge for at holde presset på dem, siger Kevin Mbabu og fortsætter:
– Straffesparket kunne have været undgået, men det er en del af fodbold, og jeg har ikke set gengivelsen endnu, men nogle siger, at han ramte bolden, og andre siger, at han ramte foden, og dommeren tog sin egen beslutning, det er vi nødt til at acceptere, forklarer FCM-spilleren, der nu kan se tilbage på en uge, hvor holdet er røget ud af Europa League og tabt til FC København i topstriden i Superligaen.
– Nu er det tid til at glemme denne hårde uge og fokusere på Nordsjælland, siger han efter en kamp, hvor han selv præsterede storslående. Læs Tipsbladets karakterer her.
– Jeg havde det godt efter min skade, men jeg mangler at spille lidt kampe for at komme helt op i topform, men det var en positiv præstation, men jeg havde hellere spillet lidt mindre godt i dag og vundet, men det var godt for min selvtillid.
NYHEDER
Hylder Frank: ‘Et dårligt minde’
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
Tidligere Brøndby-profil i kødet på Ajax-stjerne
Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
FC København møder Kairat Almaty
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
NYHEDER
Debatten raser: Skal Slot fyres?
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
Her kan du se FC København mod Kairat Almaty
Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’
MEDIE
Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner
EKSKLUSIVT
Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne
INTERVIEW
Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’
Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’
TOPNYHED
Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup
Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren
MEDIE
I spil til stort job
NYHEDER
Fortryder Chido Obi-beslutning
HELT VILDT
Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark
NYHEDER
– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum
Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort
INTERVIEW
Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’
NYHEDER
Problemer inden brag: Flyet måtte vende om
NYHEDER
Bomber løs – dansk stortalent skifter agent
NYHEDER
Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper
Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget
MEDIE
Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg
NYHEDER
Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe
INTERVIEW
Lerager taler ud om FCK-brud
NYHEDER
Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp
TOPNYHED
Debatten raser: ‘Katastrofalt for fodbolden’
Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret
Har ikke spillet kamp i tre uger
Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’
Højlund brænder straffe i Napoli-sejr
Chelsea tæver FC Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen
Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City
TOPNYHED
Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’
NYHEDER
Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!
TOPNYHED
Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure
Ajax skraber bunden i Champions League
Xabi Alonso lever med presset