Der var meget på spil, da FC København søndag tog imod FC Midtjylland i en topkamp i Parken, og det endte med en sejr til hjemmeholdet på en straffesparksscoring af Magnus Mattsson.
Mod slutningen af kampen kom sindene lidt i kog, da Kevin Mbabu og Marcos Lopez røg ind i en infight, og situationen kostede begge spillere et gult kort.
Marcos Lopez så i sekvensen ud til at gøre alt for, at FC Midtjylland-spilleren skulle udvises, da han tog sig til ansigtet og kastede sig i græsset efter et skub fra modstanderen, og det var ikke ligefrem noget, der imponerede Kevin Mbabu.
– Ja, jeg skubbede til ham, men han var en dårlig skuespiller, og han vinder aldrig en Oscar, for han lod, som om jeg skubbede ham i ansigtet. Det er en del af fodbold, og han prøvede at få mig udvist, men det var meget, meget dårligt skuespil af ham, siger Kevin Mbabu om situationen, som du kan se herunder:
Kevin Mbabu mener, at det var helt på sin plads, at begge spillere fik en advarsel af dommeren, og han betaler uden at brokke sig til bødekassen i FC Midtjylland.
– Det var fair. Nu får jeg en lille bøde af Jonas (Lössl, red.), og det er fint. Det er en del af fodbold.
– Jeg skubbede blidt til ham, for ellers havde jeg fået et rødt kort.
Thomas Delaney var én af de spillere, der blandede sig, da Marcos Lopez røg i jorden.

– Min rolle er at passe på min spiller, uanset hvad der så er sket. Jeg så dårligt nok, hvad der skete, men jeg synes heller ikke, jeg prøvede at opildne til noget. Jeg forsøgte at beskytte min spiller, og så måtte dommeren tage sig af resten, siger Thomas Delaney.
Opgøret blev afgjort på et straffespark, som Oliver Sørensen begik mod Magnus Mattsson.
– Det var en lille fejl, der igen dræbte os, men det er en del af fodbold, og der er lang vej til maj. Vi har dem to gange mere mod dem, og det er på ingen måde overstået. Nu skal vi sørge for at holde presset på dem, siger Kevin Mbabu og fortsætter:
– Straffesparket kunne have været undgået, men det er en del af fodbold, og jeg har ikke set gengivelsen endnu, men nogle siger, at han ramte bolden, og andre siger, at han ramte foden, og dommeren tog sin egen beslutning, det er vi nødt til at acceptere, forklarer FCM-spilleren, der nu kan se tilbage på en uge, hvor holdet er røget ud af Europa League og tabt til FC København i topstriden i Superligaen.
– Nu er det tid til at glemme denne hårde uge og fokusere på Nordsjælland, siger han efter en kamp, hvor han selv præsterede storslående. Læs Tipsbladets karakterer her.
– Jeg havde det godt efter min skade, men jeg mangler at spille lidt kampe for at komme helt op i topform, men det var en positiv præstation, men jeg havde hellere spillet lidt mindre godt i dag og vundet, men det var godt for min selvtillid.
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
HELT VILDT
Vanvittigt – snart er det 11 milliarder
NYHEDER
Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen
‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’
Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?
INTERVIEW
Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’
MEDIE
Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
Her skal Sepp Piontek begraves
INTERVIEW
– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!
INTERVIEW
Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar
NYHEDER
Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte
NYHEDER
Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’
MEDIE
Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’
NYHEDER
I chok over Zorniger: ‘Jeg ville blive rasende!’
Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
AVIS
Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler
EKSKLUSIVT
Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 21. runde
Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview
Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’
NYHEDER
Chok: Dortmund ude af Champions League
NYHEDER
Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts
INTERVIEW
– Det var det værste Sune Smith-Nielsen kunne gøre
Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
Sune Smith-Nielsen færdig
NYHEDER
Fransk verdensmester saver Real Madrid ned
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
NYHEDER
FCM afslører: Han ‘skal sælges til sommer hvis..’
NYHEDER
Ekspert med dyster FCK-dom
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
NYHEDER
Officielt: Sønderjyske sælger profil
Neestrup: Derfor henter vi Zanka
NYHEDER
United tager kæmpe skridt mod Champions League
NYHEDER
– Vil være den ringeste præstation i SL-historien
MEDIE
Endelig er der godt nyt
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Om lidt sejler skibet’
NYHEDER
Laudrup hylder tidligere Superliga-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Grundspillet afgøres – hvad er på spil i din klub?
Kasper Høgh om triumf: ‘Vi er lidt i chok’
HELT VILDT
Mislykkedes i Brøndby – nu står han bag kæmpe chok
‘Den største klubpræstation gennem tiderne’
NYHEDER
Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation
NYHEDER
Tidligere Superliga-stjerne brillerer
TRANSFER
Historisk transfer i dansk klub: En af de største
Giver VM-garanti
EKSKLUSIVT
Afsløring: Victor Lind tæt på rekordtransfer
I tvivl – er Steve Cooper den rette?
‘Tæt på et rædselskabinet’
TOPNYHED