– En fattig forklaring, Birk!

Viaplays Superliga-eksperter, Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen, er ikke imponerede over, hvordan Brøndby præsterede mod Randers FC.



Drømmene var søde, og de handlede om guld.

Brøndby IF var næsten kommet på hjul af FC København og FC Midtjylland i jagten på et dansk mesterskab, men de kollapsede i Randers fredag aften, hvor de spillede en kamp, der var alt andet end en fredagsfest.

Kampen endte 0-0, og efterfølgende endte Frederik Birk med at skyde skylden på den bane, der blev spillet på.

– Brøndby havde alt til rådighed, men kunne ikke. Angiveligt på grund af en dårlig bane, og det synes jeg var en fattig forklaring på, at intet af det, Birk mange gange har udtalt, at han gerne vil, intet af det kunne de, siger Viaplays Superligaekspert, Peter Sørensen, i Superliga-timen og fortsætter:

– Altså, de var overraskende lave i deres forsvarsspil, de var aldrig højt, hårdt, aggressivt pressende og slet ikke erobrende. Deres opbygningsspil var langsomt, omstændigt, og jeg vil ikke sige ‘anti-Birks’, men noget nær det samme, som vi så under Jesper Sørensen i en periode, hvor de var allermest passive, og det rakte ikke til mere end et uafgjort resultat. Og de fortjente hverken mere eller mindre.

Såfremt de havde vundet, ville Brøndby – inden de andre kampe blev spillet – kun have været ét point efter FC København, men den mulighed missede de, hvilket kommer bag på Kenneth Emil Petersen.

– Det var meget overraskende, også fordi at jeg kan huske, da jeg var spiller, og man i ugen op til fandt ud af: ‘Nå for fa’en, de mangler deres tre bedste spillere, nærmest, eller måske tre offensive esser,’ der før har gjort rigtig ondt på Brøndby – dem mangler de. Chancen for at komme helt op, hvor det var sjovt, og alt det, de snakkede om, kunne blive en realitet, efter de var dømt ude.

– Der var det meget overraskende for mig, at det var passivt, tilbageholdende og ikke særligt chanceskabende. De kommer lige fra en 4-3-sejr, men der havde de også store problemer. Der hæfter jeg mig ved, at der altså står 3-3 til det 97. minut, hvor Nartey sparker den ind, men de har været i overtal i en halv time – der skabte de heller ikke noget.

– Det var en skuffende Brøndby-præstation, men det er ikke en katastrofe at tage til Randers og få et enkelt point. Vi skal lige huske på, at skal de sætte point til et sted, så er Randers nok ikke det dårligste sted at gøre det. Det er i de indbyrdes opgør med FC København og FC Midtjylland, det skal afgøres, forklarer Kenneth Emil Petersen.

Hvad er tilfredsstillende for Brøndby IF i denne sæson?

  • Guldmedaljer
  • Sølvmedaljer
  • Bronzemedaljer
  • Guldmedaljer
  • Sølvmedaljer
  • Bronzemedaljer

0 Votes

Du kan se hele analysen i videoen oven over artiklen.





Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Chido Obi var ustyrlig

Superliga-transfer på vej? Ude af truppen

Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Nartey scorede igen for Lyon

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

‘Det er udelukkende mit ansvar’



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

– Det er en gigantisk fiasko

Zorniger med opsang efter ydmygelse

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

United fortryder: Stor uenighed om Rashford

‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse

Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber

Sønderjyske – Silkeborg IF

Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!

‘Det var forfærdeligt at se på!’

FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’

FCK-bænken var rasende!



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Præsenterer Thomas Franks afløser

Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’

‘Vi er favoritter mod Danmark!’

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

AGF dummer sig mod Fredericia

Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt

‘Sexy football’: Store roser til Kvistgaarden

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

FC Midtjylland kørte OB over

Vallys er tilbage og første start til storspiller

Video: Her kommer AGF bagud

AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia

‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’

FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag

Viborg FF – Brøndby IF

Real Madrid tæver Sociedad og snupper førsteplads

Kryds i H.C. Andersens hjemby

Salah strålede for Liverpool

Stor dramatik: Inter vinder Derby d’Italia