– En fattig forklaring, Birk!

Viaplays Superliga-eksperter, Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen, er ikke imponerede over, hvordan Brøndby præsterede mod Randers FC.



Drømmene var søde, og de handlede om guld.

Brøndby IF var næsten kommet på hjul af FC København og FC Midtjylland i jagten på et dansk mesterskab, men de kollapsede i Randers fredag aften, hvor de spillede en kamp, der var alt andet end en fredagsfest.

Kampen endte 0-0, og efterfølgende endte Frederik Birk med at skyde skylden på den bane, der blev spillet på.

– Brøndby havde alt til rådighed, men kunne ikke. Angiveligt på grund af en dårlig bane, og det synes jeg var en fattig forklaring på, at intet af det, Birk mange gange har udtalt, at han gerne vil, intet af det kunne de, siger Viaplays Superligaekspert, Peter Sørensen, i Superliga-timen og fortsætter:

– Altså, de var overraskende lave i deres forsvarsspil, de var aldrig højt, hårdt, aggressivt pressende og slet ikke erobrende. Deres opbygningsspil var langsomt, omstændigt, og jeg vil ikke sige ‘anti-Birks’, men noget nær det samme, som vi så under Jesper Sørensen i en periode, hvor de var allermest passive, og det rakte ikke til mere end et uafgjort resultat. Og de fortjente hverken mere eller mindre.

Såfremt de havde vundet, ville Brøndby – inden de andre kampe blev spillet – kun have været ét point efter FC København, men den mulighed missede de, hvilket kommer bag på Kenneth Emil Petersen.

– Det var meget overraskende, også fordi at jeg kan huske, da jeg var spiller, og man i ugen op til fandt ud af: ‘Nå for fa’en, de mangler deres tre bedste spillere, nærmest, eller måske tre offensive esser,’ der før har gjort rigtig ondt på Brøndby – dem mangler de. Chancen for at komme helt op, hvor det var sjovt, og alt det, de snakkede om, kunne blive en realitet, efter de var dømt ude.

– Der var det meget overraskende for mig, at det var passivt, tilbageholdende og ikke særligt chanceskabende. De kommer lige fra en 4-3-sejr, men der havde de også store problemer. Der hæfter jeg mig ved, at der altså står 3-3 til det 97. minut, hvor Nartey sparker den ind, men de har været i overtal i en halv time – der skabte de heller ikke noget.

– Det var en skuffende Brøndby-præstation, men det er ikke en katastrofe at tage til Randers og få et enkelt point. Vi skal lige huske på, at skal de sætte point til et sted, så er Randers nok ikke det dårligste sted at gøre det. Det er i de indbyrdes opgør med FC København og FC Midtjylland, det skal afgøres, forklarer Kenneth Emil Petersen.

Hvad er tilfredsstillende for Brøndby IF i denne sæson?

  • Guldmedaljer
  • Sølvmedaljer
  • Bronzemedaljer
  • Guldmedaljer
  • Sølvmedaljer
  • Bronzemedaljer

0 Votes

Du kan se hele analysen i videoen oven over artiklen.







LIVE

VM-LIVE: England overvejer det nu

Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Enig med FC Midtjylland-angriber

‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark

Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd

Voldsom europæisk kritik af FIFA

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Brøndby på plads med kæmpe Ejdum-køb



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

AGF-spiller idømt karantæne

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Don Ø: Mange rystede på hovedet

‘Vi skal meget hurtigt have de spillere ind’

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer



Jens Jønsson forklarer comeback til AGF

Portugal – Spanien

“Du er en fucking maskine!”