Drømmene var søde, og de handlede om guld.
Brøndby IF var næsten kommet på hjul af FC København og FC Midtjylland i jagten på et dansk mesterskab, men de kollapsede i Randers fredag aften, hvor de spillede en kamp, der var alt andet end en fredagsfest.
Kampen endte 0-0, og efterfølgende endte Frederik Birk med at skyde skylden på den bane, der blev spillet på.
– Brøndby havde alt til rådighed, men kunne ikke. Angiveligt på grund af en dårlig bane, og det synes jeg var en fattig forklaring på, at intet af det, Birk mange gange har udtalt, at han gerne vil, intet af det kunne de, siger Viaplays Superligaekspert, Peter Sørensen, i Superliga-timen og fortsætter:
– Altså, de var overraskende lave i deres forsvarsspil, de var aldrig højt, hårdt, aggressivt pressende og slet ikke erobrende. Deres opbygningsspil var langsomt, omstændigt, og jeg vil ikke sige ‘anti-Birks’, men noget nær det samme, som vi så under Jesper Sørensen i en periode, hvor de var allermest passive, og det rakte ikke til mere end et uafgjort resultat. Og de fortjente hverken mere eller mindre.
Såfremt de havde vundet, ville Brøndby – inden de andre kampe blev spillet – kun have været ét point efter FC København, men den mulighed missede de, hvilket kommer bag på Kenneth Emil Petersen.
– Det var meget overraskende, også fordi at jeg kan huske, da jeg var spiller, og man i ugen op til fandt ud af: ‘Nå for fa’en, de mangler deres tre bedste spillere, nærmest, eller måske tre offensive esser,’ der før har gjort rigtig ondt på Brøndby – dem mangler de. Chancen for at komme helt op, hvor det var sjovt, og alt det, de snakkede om, kunne blive en realitet, efter de var dømt ude.
– Der var det meget overraskende for mig, at det var passivt, tilbageholdende og ikke særligt chanceskabende. De kommer lige fra en 4-3-sejr, men der havde de også store problemer. Der hæfter jeg mig ved, at der altså står 3-3 til det 97. minut, hvor Nartey sparker den ind, men de har været i overtal i en halv time – der skabte de heller ikke noget.
– Det var en skuffende Brøndby-præstation, men det er ikke en katastrofe at tage til Randers og få et enkelt point. Vi skal lige huske på, at skal de sætte point til et sted, så er Randers nok ikke det dårligste sted at gøre det. Det er i de indbyrdes opgør med FC København og FC Midtjylland, det skal afgøres, forklarer Kenneth Emil Petersen.
Hvad er tilfredsstillende for Brøndby IF i denne sæson?
0 Votes
Du kan se hele analysen i videoen oven over artiklen.
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
MEDIE
Thomasberg tager tidl. Superliga-profil til nåde
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Superliga-klub bekræfter dialog med investor
AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
Skal han med Bo Svensson til FC København?
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
Joakim Mæhle åbner op
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Tottenham præsenterer ny træner
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Kæk Wass: Han filmede!
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
INTERVIEW
Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
Åbner op om hård tid efter racismekontrovers
DAGENS SPILFORSLAG
Orient kan vinde i Vest
NYHEDER
Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER