– En fattig forklaring, Birk!

Viaplays Superliga-eksperter, Kenneth Emil Petersen og Peter Sørensen, er ikke imponerede over, hvordan Brøndby præsterede mod Randers FC.



Drømmene var søde, og de handlede om guld.

Brøndby IF var næsten kommet på hjul af FC København og FC Midtjylland i jagten på et dansk mesterskab, men de kollapsede i Randers fredag aften, hvor de spillede en kamp, der var alt andet end en fredagsfest.

Kampen endte 0-0, og efterfølgende endte Frederik Birk med at skyde skylden på den bane, der blev spillet på.

– Brøndby havde alt til rådighed, men kunne ikke. Angiveligt på grund af en dårlig bane, og det synes jeg var en fattig forklaring på, at intet af det, Birk mange gange har udtalt, at han gerne vil, intet af det kunne de, siger Viaplays Superligaekspert, Peter Sørensen, i Superliga-timen og fortsætter:

– Altså, de var overraskende lave i deres forsvarsspil, de var aldrig højt, hårdt, aggressivt pressende og slet ikke erobrende. Deres opbygningsspil var langsomt, omstændigt, og jeg vil ikke sige ‘anti-Birks’, men noget nær det samme, som vi så under Jesper Sørensen i en periode, hvor de var allermest passive, og det rakte ikke til mere end et uafgjort resultat. Og de fortjente hverken mere eller mindre.

Såfremt de havde vundet, ville Brøndby – inden de andre kampe blev spillet – kun have været ét point efter FC København, men den mulighed missede de, hvilket kommer bag på Kenneth Emil Petersen.

– Det var meget overraskende, også fordi at jeg kan huske, da jeg var spiller, og man i ugen op til fandt ud af: ‘Nå for fa’en, de mangler deres tre bedste spillere, nærmest, eller måske tre offensive esser,’ der før har gjort rigtig ondt på Brøndby – dem mangler de. Chancen for at komme helt op, hvor det var sjovt, og alt det, de snakkede om, kunne blive en realitet, efter de var dømt ude.

– Der var det meget overraskende for mig, at det var passivt, tilbageholdende og ikke særligt chanceskabende. De kommer lige fra en 4-3-sejr, men der havde de også store problemer. Der hæfter jeg mig ved, at der altså står 3-3 til det 97. minut, hvor Nartey sparker den ind, men de har været i overtal i en halv time – der skabte de heller ikke noget.

– Det var en skuffende Brøndby-præstation, men det er ikke en katastrofe at tage til Randers og få et enkelt point. Vi skal lige huske på, at skal de sætte point til et sted, så er Randers nok ikke det dårligste sted at gøre det. Det er i de indbyrdes opgør med FC København og FC Midtjylland, det skal afgøres, forklarer Kenneth Emil Petersen.

Hvad er tilfredsstillende for Brøndby IF i denne sæson?

  • Guldmedaljer
  • Sølvmedaljer
  • Bronzemedaljer
  • Guldmedaljer
  • Sølvmedaljer
  • Bronzemedaljer

0 Votes

Du kan se hele analysen i videoen oven over artiklen.






TransferLIVE: Chido Obi i dialog med BL-klub




Optakt til VM-kampen mellem Panama og Kroatien LIVE

VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel

Ståle Solbakken i stort forsvar

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Dansk klub henter Jonathan Hutters



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Stefan Gartenmann testes i ny klub

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FC København jagter Romane Amane

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Supercomputer: Her er VM-finalen

Her er Tysklands vej til VM-finalen

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Dansker skifter til tysk traditionsklub

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Algeriet – Østrig

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’