Drømmene var søde, og de handlede om guld.
Brøndby IF var næsten kommet på hjul af FC København og FC Midtjylland i jagten på et dansk mesterskab, men de kollapsede i Randers fredag aften, hvor de spillede en kamp, der var alt andet end en fredagsfest.
Kampen endte 0-0, og efterfølgende endte Frederik Birk med at skyde skylden på den bane, der blev spillet på.
– Brøndby havde alt til rådighed, men kunne ikke. Angiveligt på grund af en dårlig bane, og det synes jeg var en fattig forklaring på, at intet af det, Birk mange gange har udtalt, at han gerne vil, intet af det kunne de, siger Viaplays Superligaekspert, Peter Sørensen, i Superliga-timen og fortsætter:
– Altså, de var overraskende lave i deres forsvarsspil, de var aldrig højt, hårdt, aggressivt pressende og slet ikke erobrende. Deres opbygningsspil var langsomt, omstændigt, og jeg vil ikke sige ‘anti-Birks’, men noget nær det samme, som vi så under Jesper Sørensen i en periode, hvor de var allermest passive, og det rakte ikke til mere end et uafgjort resultat. Og de fortjente hverken mere eller mindre.
Såfremt de havde vundet, ville Brøndby – inden de andre kampe blev spillet – kun have været ét point efter FC København, men den mulighed missede de, hvilket kommer bag på Kenneth Emil Petersen.
– Det var meget overraskende, også fordi at jeg kan huske, da jeg var spiller, og man i ugen op til fandt ud af: ‘Nå for fa’en, de mangler deres tre bedste spillere, nærmest, eller måske tre offensive esser,’ der før har gjort rigtig ondt på Brøndby – dem mangler de. Chancen for at komme helt op, hvor det var sjovt, og alt det, de snakkede om, kunne blive en realitet, efter de var dømt ude.
– Der var det meget overraskende for mig, at det var passivt, tilbageholdende og ikke særligt chanceskabende. De kommer lige fra en 4-3-sejr, men der havde de også store problemer. Der hæfter jeg mig ved, at der altså står 3-3 til det 97. minut, hvor Nartey sparker den ind, men de har været i overtal i en halv time – der skabte de heller ikke noget.
– Det var en skuffende Brøndby-præstation, men det er ikke en katastrofe at tage til Randers og få et enkelt point. Vi skal lige huske på, at skal de sætte point til et sted, så er Randers nok ikke det dårligste sted at gøre det. Det er i de indbyrdes opgør med FC København og FC Midtjylland, det skal afgøres, forklarer Kenneth Emil Petersen.
Hvad er tilfredsstillende for Brøndby IF i denne sæson?
0 Votes
Du kan se hele analysen i videoen oven over artiklen.
INTERVIEW Topscorer kritiserer Silkeborg
TOPNYHED
Spændende OB-nyhed
MEDIE
José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub
MEDIE
De vil have Martin Braithwaite
MEDIE
Drama i Real Madrid: Rasende over nægtet transfer
TOPNYHED
‘Han skulle nok have holdt sin kæft’
AVIS
Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen
TRANSFER Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’
OPTAKT
Brøndby IF – Randers FC
Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’
EKSKLUSIVT
7 år i udlandet – vender hjem til Danmark
NYHEDER
Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’
TOPNYHED
FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’
EKSKLUSIVT Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’
OPTAKT
FC Midtjylland – FC København
INTERVIEW
Derfor vender Rezan Corlu hjem til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De vinder Superligaen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
TOPNYHED
Bekræfter: Godt nyt for FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Junker skifter til mesterklub
OPTAKT
AGF – OB
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark
TOPNYHED
– Jeg tror de vinder Superligaen
AVIS
På vej væk? Her er prisen på rasende Ronaldo
AVIS
Skulle sprænge banken for dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Langhoff på plads i Djurgården
NYHEDER
Ikke set i 30 år
TRANSFER
– Han virker frustreret!
NYHEDER
Medier fælder hård dom
STORT INTERVIEW
Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney
NYHEDER
Hertha Berlin jubler over dansk transfer
TOPNYHED
Ikke imponeret over FCK’s nye spiller
OPTAKT
Silkeborg IF – Viborg FF
Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte
NYHEDER
Hjulmand i sommerskifte? Her er prisen
TOPNYHED
AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-tag-selv-bord: Stjerner kan skifte endnu
NYHEDER
“De havde det bedste transfervindue”
TRANSFER
‘Et puslespil’: Derfor gik FCK med lejeaftaler
Stjernetransfer på plads alligevel
TOPNYHED
Hylder Nartey efter magisk debut
TIPSBLADET SPECIAL
De 10 dyreste transfers i Superligaen i januar
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde og Gammel Dame i stillingskrig
EKSKLUSIVT
Wolfsburg afviser rygter om PC-exit
NYHEDER
– Det giver absolut ingen mening!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strømsgodset køber Sebastian Pingel
NYHEDER
‘De er tilbage’
NYHEDER
Mads P. styrtet – kørt på hospitalet
TOPNYHED
N’Doye støtter Infantino: Drop Rusland-udelukkelse
NYHEDER
Her er Hjulmands hold blandt verdens bedste
OPTAKT
FC Nordsjælland – Sønderjyske
Se topholdet Arsenal – køb billetter her
EKSKLUSIVT