Drømmene var søde, og de handlede om guld.
Brøndby IF var næsten kommet på hjul af FC København og FC Midtjylland i jagten på et dansk mesterskab, men de kollapsede i Randers fredag aften, hvor de spillede en kamp, der var alt andet end en fredagsfest.
Kampen endte 0-0, og efterfølgende endte Frederik Birk med at skyde skylden på den bane, der blev spillet på.
– Brøndby havde alt til rådighed, men kunne ikke. Angiveligt på grund af en dårlig bane, og det synes jeg var en fattig forklaring på, at intet af det, Birk mange gange har udtalt, at han gerne vil, intet af det kunne de, siger Viaplays Superligaekspert, Peter Sørensen, i Superliga-timen og fortsætter:
– Altså, de var overraskende lave i deres forsvarsspil, de var aldrig højt, hårdt, aggressivt pressende og slet ikke erobrende. Deres opbygningsspil var langsomt, omstændigt, og jeg vil ikke sige ‘anti-Birks’, men noget nær det samme, som vi så under Jesper Sørensen i en periode, hvor de var allermest passive, og det rakte ikke til mere end et uafgjort resultat. Og de fortjente hverken mere eller mindre.
Såfremt de havde vundet, ville Brøndby – inden de andre kampe blev spillet – kun have været ét point efter FC København, men den mulighed missede de, hvilket kommer bag på Kenneth Emil Petersen.
– Det var meget overraskende, også fordi at jeg kan huske, da jeg var spiller, og man i ugen op til fandt ud af: ‘Nå for fa’en, de mangler deres tre bedste spillere, nærmest, eller måske tre offensive esser,’ der før har gjort rigtig ondt på Brøndby – dem mangler de. Chancen for at komme helt op, hvor det var sjovt, og alt det, de snakkede om, kunne blive en realitet, efter de var dømt ude.
– Der var det meget overraskende for mig, at det var passivt, tilbageholdende og ikke særligt chanceskabende. De kommer lige fra en 4-3-sejr, men der havde de også store problemer. Der hæfter jeg mig ved, at der altså står 3-3 til det 97. minut, hvor Nartey sparker den ind, men de har været i overtal i en halv time – der skabte de heller ikke noget.
– Det var en skuffende Brøndby-præstation, men det er ikke en katastrofe at tage til Randers og få et enkelt point. Vi skal lige huske på, at skal de sætte point til et sted, så er Randers nok ikke det dårligste sted at gøre det. Det er i de indbyrdes opgør med FC København og FC Midtjylland, det skal afgøres, forklarer Kenneth Emil Petersen.
Hvad er tilfredsstillende for Brøndby IF i denne sæson?
0 Votes
Du kan se hele analysen i videoen oven over artiklen.
LIVE
VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Overraskende transfermelding om Diant Ramaj
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
TOPNYHED
Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
TRANSFER
Kæmpe mystik: I dag sker det
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jeppe Erenbjerg i stort millionskifte
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Engelsk legende storroser brandvarm dansker
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Danske klubber scorer millioner på VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
EKSKLUSIVT