‘En katastrofe hvis vi misser gruppespillet’

FC København skal ganske enkelt gå videre fra Kilmarnock-kampene og sikre europæisk gruppedeltagelse, lyder det fra Mohamed Elyounoussi.



PARKEN (Tipsbladet): Mohamed Elyounoussi ønsker ikke at fedtspille før torsdagens opgør mod Kilmarnock i Conference League-playoff. FC København skal vinde – og de skal i gruppespillet.

FC København er med årene blevet en nærmest fast bestanddel af de europæiske klubturneringer, men nu risierer "løverne" det ultimative Europa-exit, og det må ikke ske, lyder det fra den norske stjernespiller.

– En sæson uden Europa vil definitivt være en katastrofe for klubben og byen, som fortjener Europa hvert år. Derfor er de her kampe lige så vigtige som de Champions League-kampe, vi spillede i sidste sæson, siger Mohamed Elyounoussi og tilføjer:

– Vi er mange spillere, som har oplevet at spille i Europa og tackle det pres, der følger med. Det skal man også kunne, hvis man spiller for FC København. Jeg går aldrig på banen og tænker på konsekvenserne – jeg tænker kun på mulighederne.

Nordmanden medgiver, at FCK-maskinen ikke er så velsmurt i øjeblikket. 

– Det har ikke helt klikket i de seneste to kampe, og det har ikke været, som vi havde håbet. Samtidig formår vi at gå videre i Tjekkiet på en dårlig dag, og vi tager point mod Viborg, og det er det postiive – at vi får noget med os på selv dårlige dage, siger Elyounoussi. 

Endelig giver FC København-stjernen en stauts på fremtiden, som har været til heftig diskussion, siden Tipsbladet i starten af juli kunne afsløre, at han har en frikøbsklausul i sin kontrakt.

– Jeg er meget stolt af at være FCK-spiller. Det er fantastisk klub at være i, og det er en fantastisk by. Det har jeg sagt før, og det har ikke ændret sig. 

Mohamed Elyounoussi har i denne sæson scoret fire mål og lavet tre assists for FC København. 





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansk landsholdsspiller på blokken i Dortmund

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub

Neymar er tilbage

Fortryder FC Barcelona-transfer



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Chelsea – Tottenham

AGF jagter hollandsk talent

Færdig: Nu er han rejst til København

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Dansk stortalents værdi eksploderer

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Roy Keane slagter dansk stjerne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’