LYNGBY (Tipsbladet): 302 Superliga-kampe er det blevet til, de seneste 119 i Lyngby Boldklub, men nu er Marcel Rømer færdig i Danmarks bedste fodboldrække. I hvert fald for en stund.
Lyngby Boldklub kunne tidligere på ugen melde ud, at Marcel Rømer skifter med øjeblikkelig virkning til KA Akureyri.
Og dermed siger Superliga-klubben farvel til en markant skikkelse.
– Det var vemodigt. Vi har stået skulder ved skulder i seks år i mange svære og gode tider, så det var vemodigt. Men jeg ønsker ham det eventyr, han får med familien. Han er en rigtig stærk karakter, der har været igennem meget, men har formået at blive stående på benene og vise sin stærke karakter.
– Stor respekt for den leder, han har været. Han har været en stor figur i klubbens historie, siger angriber Frederik Gytkjær, der har spillet mange kampe med Marcel Rømer, til Tipsbladet og den skrevne presse efter torsdagens kamp mod Sønderjyske.
Frederik Gytkjær kneb faktisk også en tåre, da der tidligere på ugen blev sagt farvel.
– Ja, det gjorde jeg faktisk. Jeg sad og kiggede lidt ned i gulvet. Det er sådan, det er, når man har været igennem så meget sammen. Man kunne altid regne med ham.
Og angriberen er ikke den eneste, der hylder Marcel Rømers indflydelse i Lyngby.
– Jeg spillede med Marcel, før jeg tog afsted, og da jeg kom tilbage, var han her stadig. Han er en spiller, der har gjort meget for kulturen her på og uden for banen, og han har været en tro væbner, så da han fik muligheden for at tage til Island, skulle han da det. Vi er rigtig ærgerlige over at miste Marcel i omklædningsrummet. Vi græder med det ene øje og smiler med det andet, for vi ønsker ham alt det bedste, siger midtbanekollegaen Mathias Hebo.
Cheftræner Morten Karlsen har heller ikke et dårligt ord at sige om den nu tidligere Lyngby-spiller.
– Jeg kender jo Marcel helt tilbage fra, da jeg spillede på midtbanen med ham i Køge. Han er en god mand. Han har gjort meget godt for Lyngby, og det, der rørte mig allermest at se udefra, var, hvordan klubben samlede sig om ham, da han mistede sin kone. Jeg tror ikke, at nogen kan snakke betydningen ned: Både hvad Marcel har betydet for Lyngby og omvendt. Jeg under ham det, og jeg kan ikke sige et dårligt ord om ham, siger cheftræner Morten Karlsen.
Marcel Rømer kom til Lyngby fra Sønderjyske i sommeren 2019. Han har også tidligere spillet for HB Køge – blandt andet side om side med Morten Karlsen – og Viborg FF.
Han har allerede fået debut i Island – med en scoring til følge.
LIVE
TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
TRANSFER
Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
Afsløring: André Rømer skifter til ny klub
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
Superliga-klub henter David Helgi Aronsson
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
MEDIE
Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
TIPSBLADETS DOM
Han bestemmer det hele
NYHEDER
Frankrig – England
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
NYHEDER
Bizart: FCM-profil skadet derhjemme
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Forventer rekord i Superliga-klub
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
MEDIE
Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham
EKSKLUSIVT