‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Marcel Rømer er fortid i Lyngby Boldklub, og hans farvel har frembragt tårer.



LYNGBY (Tipsbladet): 302 Superliga-kampe er det blevet til, de seneste 119 i Lyngby Boldklub, men nu er Marcel Rømer færdig i Danmarks bedste fodboldrække. I hvert fald for en stund.

Lyngby Boldklub kunne tidligere på ugen melde ud, at Marcel Rømer skifter med øjeblikkelig virkning til KA Akureyri.

Og dermed siger Superliga-klubben farvel til en markant skikkelse. 

– Det var vemodigt. Vi har stået skulder ved skulder i seks år i mange svære og gode tider, så det var vemodigt. Men jeg ønsker ham det eventyr, han får med familien. Han er en rigtig stærk karakter, der har været igennem meget, men har formået at blive stående på benene og vise sin stærke karakter. 

– Stor respekt for den leder, han har været. Han har været en stor figur i klubbens historie, siger angriber Frederik Gytkjær, der har spillet mange kampe med Marcel Rømer, til Tipsbladet og den skrevne presse efter torsdagens kamp mod Sønderjyske. 

Frederik Gytkjær kneb faktisk også en tåre, da der tidligere på ugen blev sagt farvel. 

– Ja, det gjorde jeg faktisk. Jeg sad og kiggede lidt ned i gulvet. Det er sådan, det er, når man har været igennem så meget sammen. Man kunne altid regne med ham. 

Og angriberen er ikke den eneste, der hylder Marcel Rømers indflydelse i Lyngby.  

– Jeg spillede med Marcel, før jeg tog afsted, og da jeg kom tilbage, var han her stadig. Han er en spiller, der har gjort meget for kulturen her på og uden for banen, og han har været en tro væbner, så da han fik muligheden for at tage til Island, skulle han da det. Vi er rigtig ærgerlige over at miste Marcel i omklædningsrummet. Vi græder med det ene øje og smiler med det andet, for vi ønsker ham alt det bedste, siger midtbanekollegaen Mathias Hebo. 

Cheftræner Morten Karlsen har heller ikke et dårligt ord at sige om den nu tidligere Lyngby-spiller. 

– Jeg kender jo Marcel helt tilbage fra, da jeg spillede på midtbanen med ham i Køge. Han er en god mand. Han har gjort meget godt for Lyngby, og det, der rørte mig allermest at se udefra, var, hvordan klubben samlede sig om ham, da han mistede sin kone. Jeg tror ikke, at nogen kan snakke betydningen ned: Både hvad Marcel har betydet for Lyngby og omvendt. Jeg under ham det, og jeg kan ikke sige et dårligt ord om ham, siger cheftræner Morten Karlsen. 

Marcel Rømer kom til Lyngby fra Sønderjyske i sommeren 2019. Han har også tidligere spillet for HB Køge – blandt andet side om side med Morten Karlsen – og Viborg FF. 

Han har allerede fået debut i Island – med en scoring til følge.





LIVE

TransferLIVE: Kræver monsterløn

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



LIVE

Superliga-LIVE: Forklarer absurd VAR-show

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Vil ikke juble i Parken

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Her kan du se FC København mod Lyngby Boldklub

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Afslører Brøndbys transferplaner

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

De viser interesse for Lyngby-profil

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Her er 5 Superliga-spillere under maksimalt pres

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama