‘En stor figur’ forlader Superliga-klub

Marcel Rømer er fortid i Lyngby Boldklub, og hans farvel har frembragt tårer.



LYNGBY (Tipsbladet): 302 Superliga-kampe er det blevet til, de seneste 119 i Lyngby Boldklub, men nu er Marcel Rømer færdig i Danmarks bedste fodboldrække. I hvert fald for en stund.

Lyngby Boldklub kunne tidligere på ugen melde ud, at Marcel Rømer skifter med øjeblikkelig virkning til KA Akureyri.

Og dermed siger Superliga-klubben farvel til en markant skikkelse. 

– Det var vemodigt. Vi har stået skulder ved skulder i seks år i mange svære og gode tider, så det var vemodigt. Men jeg ønsker ham det eventyr, han får med familien. Han er en rigtig stærk karakter, der har været igennem meget, men har formået at blive stående på benene og vise sin stærke karakter. 

– Stor respekt for den leder, han har været. Han har været en stor figur i klubbens historie, siger angriber Frederik Gytkjær, der har spillet mange kampe med Marcel Rømer, til Tipsbladet og den skrevne presse efter torsdagens kamp mod Sønderjyske. 

Frederik Gytkjær kneb faktisk også en tåre, da der tidligere på ugen blev sagt farvel. 

– Ja, det gjorde jeg faktisk. Jeg sad og kiggede lidt ned i gulvet. Det er sådan, det er, når man har været igennem så meget sammen. Man kunne altid regne med ham. 

Og angriberen er ikke den eneste, der hylder Marcel Rømers indflydelse i Lyngby.  

– Jeg spillede med Marcel, før jeg tog afsted, og da jeg kom tilbage, var han her stadig. Han er en spiller, der har gjort meget for kulturen her på og uden for banen, og han har været en tro væbner, så da han fik muligheden for at tage til Island, skulle han da det. Vi er rigtig ærgerlige over at miste Marcel i omklædningsrummet. Vi græder med det ene øje og smiler med det andet, for vi ønsker ham alt det bedste, siger midtbanekollegaen Mathias Hebo. 

Cheftræner Morten Karlsen har heller ikke et dårligt ord at sige om den nu tidligere Lyngby-spiller. 

– Jeg kender jo Marcel helt tilbage fra, da jeg spillede på midtbanen med ham i Køge. Han er en god mand. Han har gjort meget godt for Lyngby, og det, der rørte mig allermest at se udefra, var, hvordan klubben samlede sig om ham, da han mistede sin kone. Jeg tror ikke, at nogen kan snakke betydningen ned: Både hvad Marcel har betydet for Lyngby og omvendt. Jeg under ham det, og jeg kan ikke sige et dårligt ord om ham, siger cheftræner Morten Karlsen. 

Marcel Rømer kom til Lyngby fra Sønderjyske i sommeren 2019. Han har også tidligere spillet for HB Køge – blandt andet side om side med Morten Karlsen – og Viborg FF. 

Han har allerede fået debut i Island – med en scoring til følge.





Reagerer på Larsson-bombe: ‘En vild historie’




LIVE

Superliga-LIVE: Drømmer om disse to ligaer

Farzam spår: FC København henter en stor stjerne

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Afsløring: Superliga-klub udlejer stort talent

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

Nu kan Jesper Lindstrøm ende i Brøndby



LIVE

TransferLIVE: SL-angriber får udenlandsk interesse

Medie: Superliga-klubber interesseret i Uhre

Chok! FCK-stjerne har nægtet at rejse til Ungarn

Dansk angriber sat til salg

Sønderjyske har bedt Magnus Jensen holde sig væk

Afsløring: Bombe – FCN slår alle transferrekorder



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han

Jubler over store FC København-nyheder

Afsløring: Afviser seks mio. for hjemsendt Jensen

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

Omstridt megatransfer klar: Koster over 1 milliard



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Færdig i dansk klub efter 2 dage

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Stor skuffelse: ‘Vi udspillede FC København’

Dansker bomber løs – nu kan han slå transferrekord

‘Et af de største danske resultater’

AGF-stjerne ude af Champions League-trup

Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne

FCK vil have ham: Jeg håber han bliver her

Profil til AGF? Det vil være en katastrofe for SJE

LIVE: AGF klarede presset!

OB vil have tidligere Superliga-profil

Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner

FCM-transfer i fare

En sort plet på hans eftermæle