LYNGBY (Tipsbladet): 302 Superliga-kampe er det blevet til, de seneste 119 i Lyngby Boldklub, men nu er Marcel Rømer færdig i Danmarks bedste fodboldrække. I hvert fald for en stund.
Lyngby Boldklub kunne tidligere på ugen melde ud, at Marcel Rømer skifter med øjeblikkelig virkning til KA Akureyri.
Og dermed siger Superliga-klubben farvel til en markant skikkelse.
– Det var vemodigt. Vi har stået skulder ved skulder i seks år i mange svære og gode tider, så det var vemodigt. Men jeg ønsker ham det eventyr, han får med familien. Han er en rigtig stærk karakter, der har været igennem meget, men har formået at blive stående på benene og vise sin stærke karakter.
– Stor respekt for den leder, han har været. Han har været en stor figur i klubbens historie, siger angriber Frederik Gytkjær, der har spillet mange kampe med Marcel Rømer, til Tipsbladet og den skrevne presse efter torsdagens kamp mod Sønderjyske.
Frederik Gytkjær kneb faktisk også en tåre, da der tidligere på ugen blev sagt farvel.
– Ja, det gjorde jeg faktisk. Jeg sad og kiggede lidt ned i gulvet. Det er sådan, det er, når man har været igennem så meget sammen. Man kunne altid regne med ham.
Og angriberen er ikke den eneste, der hylder Marcel Rømers indflydelse i Lyngby.
– Jeg spillede med Marcel, før jeg tog afsted, og da jeg kom tilbage, var han her stadig. Han er en spiller, der har gjort meget for kulturen her på og uden for banen, og han har været en tro væbner, så da han fik muligheden for at tage til Island, skulle han da det. Vi er rigtig ærgerlige over at miste Marcel i omklædningsrummet. Vi græder med det ene øje og smiler med det andet, for vi ønsker ham alt det bedste, siger midtbanekollegaen Mathias Hebo.
Cheftræner Morten Karlsen har heller ikke et dårligt ord at sige om den nu tidligere Lyngby-spiller.
– Jeg kender jo Marcel helt tilbage fra, da jeg spillede på midtbanen med ham i Køge. Han er en god mand. Han har gjort meget godt for Lyngby, og det, der rørte mig allermest at se udefra, var, hvordan klubben samlede sig om ham, da han mistede sin kone. Jeg tror ikke, at nogen kan snakke betydningen ned: Både hvad Marcel har betydet for Lyngby og omvendt. Jeg under ham det, og jeg kan ikke sige et dårligt ord om ham, siger cheftræner Morten Karlsen.
Marcel Rømer kom til Lyngby fra Sønderjyske i sommeren 2019. Han har også tidligere spillet for HB Køge – blandt andet side om side med Morten Karlsen – og Viborg FF.
Han har allerede fået debut i Island – med en scoring til følge.
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
EKSKLUSIVT
Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
LIVE
LIVE: ‘Verdens største frispark!’
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
INTERVIEW
Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
Raser: Det er latterligt!
LIVE: Slutfløjt i Parken
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
NYHEDER