Smilene var store på 14. sal af Axel Towers i hjertet af København, da Divisionsforeningen sammen med TV 2 og Viaplay havde inviteret til pressemøde tirsdag middag for at fortælle om dagens helt store nyhed i fodbold-Danmark.
Der blev uddelt komplimenter på kryds og tværs mellem dagens værter, som sammen har lukket en milliardaftale, der betyder, at Superligaen fra 2024 og frem til 2030 skal sendes på TV 2 og Viaplay.
De fem herrer på podiet, Divisionsforeningens direktør Claus Thomsen og Divisionsforeningens formand Thomas Christensen, Kim Mikkelsen og Lars Boe Jeppesen fra Viaplay og Frederik Lauesen fra TV 2, svarede også beredvilligt på spørgsmål fra de fremmødte journalister, men en enkelt ting ønskede Divisionsforeningen slet ikke at tale om.
Som Ekstra Bladet og Finans har afsløret, har Divisionsforeningen oprettet et produktionsselskab, som skal producere kampene fra Danmarks bedste række fra næste sæson. Aktuelt er den opgave i hænderne på rettighedshaverne Viaplay og Discovery Networks, som har journalistisk frihed til selv at bestemme, hvilke billeder der skal vises hjemme i stuerne.
Bliver retningslinjerne for den centraliserede produktion skrevet af fra eksempelvis UEFA's regler for, hvad der må vises i europæiske klubkampe, er den journalistiske frihed til at fortælle historier potentielt truet, og så bliver det interessant at se, hvad der sker, når der første gang opstår protester mod en klubejer, mandagskampe eller politisk kritik af UEFA eller Saudi-Arabien. Man kan have på fornemmelsen, at disse billeder aldrig vil finde vej til TV-skærmen.
Men det er altså ikke noget, Claus Thomsen ønsker at tale om.
– Nu handler det her pressemøde om noget andet, så vi kommer ikke til at kommentere det. Det er rigtigt, at vi har lavet et produktionsselskab, og det skal vi nok informere om, lød det fra Divisionsforeningens direktør.
Tipsbladet har foreholdt situationen for Carsten Werge, der er fodboldredaktør på TV 2 og dermed har indflydelse på den journalistiske linje hos den kommende rettighedshaver. Han ser ingen grund til bekymring.
– Der er ikke noget til hinder for, at vi selv kan have en kameramand på stadion. Det er sådan, det har været i alle de store ligaer i lang tid, og det er ikke noget problem for mig. Det er ikke afgørende for, om vi kan levere en god dækning. Jeg ved, hvad en god produktion kan gøre, men jeg ved også, hvad en dygtig journalist eller kommentator kan gøre, siger Carsten Werge.
Hver Superliga-runde består af seks kampe, og TV 2 og Viaplay kommer til at sende tre hver fra den kommende sæson.

TransferLIVE: Onyeka på vej til Spanien?

– Han kan blive vigtig

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Femkløver vil væk fra Manchester United

Megatransfer på vej?

Bud afgivet på dansk komet: Vil have over 45 mio.

Pogacar hylder Jonas: Her er han bedst i verden

Nye rygter: ‘Eriksen passer perfekt ind’

Superliga-klub smadrer transferrekord

Kæmpe stjerne bliver Oliver Sonnes konkurrent

Indleder forhandlinger om Brøndby-profil i dag

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

På vej mod retur?

Færdig – Andreas Bruus på klubjagt

Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

Kæmpe milliontab

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Blæst bagover: ‘Så ville han koste 750 mio.’

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

“Et kup” at hente dansk angriber

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Helt vildt – dansk målmaskine tæt på kæmpe rekord

Slut – øv, Danmark: Smalt nederlag

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Tv-station beklager brøler i Diogo Jota-udsendelse

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

– Jeg er stærkere end nogensinde

Afsløring: FCN sælger Dorgeles i transferrekord

Thomas Partey tiltalt for voldtægt

Bo Henriksen forudser gigantisk transfer

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Mystisk: Dansk målmand solgt af tidligere ledelse

Diogo Jota død i trafikulykke

Kevin Mensah vender tilbage til Brøndby

Kan skifte fra AC Horsens til PSG

Derfor giver én type transfer særlig mening

Danmark taber knebent til Sverige

Chelsea og Barcelona får enorme bøder

FC Nordsjælland sælger Dorgeles

– Bolden er rund, og jeg er Nadia Nadim!

Stjerneagent anklaget for voldtægt

Danskerne jubler over opbakning

Formsvage Saints i svært Dublin-derby

Dansk Wimbledon-sensation

Afsløring: FCK tilbyder Elyounoussi forlængelse

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

FCK-kamp afblæst