Endelig kan Kvistgaarden strege den af listen

Mathias Kvistgaarden havde inden mandag ikke prøvet at score mod FC København.



PARKEN (Tipsbladet): Man skulle ikke tro det, men mandag eftermiddag gjorde Mathias Kvistgaarden noget, som han aldrig før havde prøvet i sin karriere som seniorspiller: at score mod ærkerivalen FC København.

Kvistgaarden har ellers længe været en af Brøndbys mest habile målscorere, så derfor forstod man hans glæde, da han mandag bragte Brøndby på 1-1 mod FC København. Inden da var han indskiftet, og det viste sig hurtigt som en god beslutning. Hans fart gjorde nemlig ondt på FCK-stopperne Scott McKenna og Kevin Diks, der ikke formåede at stoppe ham, inden han scorede et decideret klassemål.

At Brøndby så endte med at tage alle tre point med hjem gjorde intet dårligt ved hans humør, da han mødte Tipsbladet og den skrivende presse efter sejren.

– Jeg ville hellere have gjort det ned mod Brøndby-fansene, men som Masterclass-dreng at komme ind og score et derbymål er generelt kæmpe stort. Man har spillet de her kampe, siden jeg har spillet på U13-holdet og har haft trænere op igennem tiden, der har fortalt mig, hvad det betyder.

– Jeg ved godt selv nu, hvad sådan en kamp her betyder for den her klub. For at sige det ligeud – det betyder alt. Det er den største kamp i dansk fodbold, siger han og fortsætter:

– Når jeg siger, det betyder alt, så betyder det alt. En ting er at komme op som Masterclass-dreng og spille på førsteholdet og lave mål. Men jeg har da godt vidst, i al den tid jeg har spillet på førsteholdet, at jeg ikke har scoret mod FCK endnu. Det har været en, der har manglet at blive krydset af. Den er der nu. Forhåbentlig kan jeg lave en mere.

Det er svært ikke at finde plads til en helt fit Mathias Kvistgaarden i startopstillingen, men den varme angriber har foråret igennem døjet med baglårsproblemer. Han siger, at han var startet inde, hvis Jesper Sørensen havde bedt ham om det, så man må formode, at han er helt på toppen.

Hans fart gjorde det i hvert fald vanskeligt for Scott McKenna, som Mathias Kvistgaarden havde fået fortalt, han skulle ud og løbe om kap med.

– Der er ikke tvivl om, at han har sine kvaliteter i forhold til mig på, at når jeg får bolden lige på, og han skal op i ryggen på mig. Han har noget fysik, som er fantastisk for at sige det ligeud. Det er han rigtig god til. Men jeg vil da håbe på, at hvis jeg skulle i en løbeduel, at jeg ville være hurtigere end ham, og det er jeg da glad for, at jeg i hvert fald var den her gang.

Mon ikke også at Brøndby er glade for det. Sejren betyder, at man nu har to point ned til FC Midtjylland og fem point til FC København.





LEANDERS DOM

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund

Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham

Færdig i FC Midtjylland?

Superliga-klub tæt på dansk stortalent

Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne

Mourinho kritiserer Vinícius: Det sker altid!

Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!



NYHEDER

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne

Samler informationer om FCK’er

Fan raser: Det er uacceptabelt, Brøndby!

I svime over Højlund



Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Choktransfer?

Forlænger med stjerne – scorer sindssyg løn

Medie peger på FC København

Vild udtalelse om Nathan Trott

Dansker hylder David de Gea: Han er en topfyr



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

‘Hvad fanden skulle han i gang med det for?’

Skal han til Real Madrid? ‘Decideret godt bud’

Hentet i FCK – nu skal han kæmpe med Rosengård

Manchester United jagter Liverpool-profil

Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Han skal jo være Brøndby-mand

Bekræfter: Klubberne kunne ikke blive enige

Det er jo vanvittigt ringe, FC København!

Rundens hold i Superligaen – 20. runde

Farzam: De kan sælges for over 100 millioner



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Afsløring: Sådan får Brøndby flere Nartey-mio.

Superliga-stortalenter topper international liste

Trods krise: Freder Superliga-træner

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Vinícius hørte racistiske ord: Kujonagtigt

Galatasaray tager vild sejr mod Juventus

Forlænger med stortalent

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring

Tidligere FCK-stjerne: Dét er problemet lige nu

Real Madrid raser efter anklager om racisme

Inter fryser i Nordnorge

Celtic – Stuttgart

Brøndby henter stort målmandstalent

– Det er absolut bekymrende!

– Skal de fyre Neestrup til sommer?

Vinteren driller: Superliga-baner i problemer

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Parisiske dydsmønstre i Monaco

José Mourinho klarmelder dansker

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum