Endnu en rokade: Træner er færdig i Anderlecht

Hollænder ryger ud i Anderlecht, hvor man bevæger sig i en helt ny retning.



Den belgiske storklub Anderlecht skal tilbage på vindersporet efter en skuffende 11. plads i den bedste belgiske række.

Og det er ikke sådan, at den danske direktør Jesper Fredberg ligger på den lade side i disse dage.

Der arbejdes både på at forstærke truppen og staben, og i det arbejde er det også vigtigt at kunne justere i det, man har.

Klubben er i gang med at prøve at komme af med nogle af de mere løntunge spillere for at bringe yngre og mere salgsbare emner ind i truppen, så man dels spiller med om det sjove i Belgien, dels sikrer forretningen fremadrettet via salg.

De senere år har ejerskabet omkring klubben måttet skyde mange penge ind, fordi der blev brugt alt for mange penge på lønninger, og fordi man ikke havde formået at drive en ansvarlig forretning.

Og i det arbejde har Jesper Fredberg blandt andet kørt et nyt trænerteam ind med danske Brian Riemer i spidsen. Og nu siger man så farvel til Robin Veldman, 37 år. Han stopper i klubben, efter han i 2021 blev hentet til Anderlecht fra AFC Ajax.

– Klubben har bevæget sig i en ny retning siden januar. Sådan en proces kræver nogle gange svære valg. Efter samtaler med Robin i slutningen af sidste år har vi besluttet os for ikke at fortsætte samarbejdet. Det ændrer ikke på det faktum, at vi altid har sat stor pris på Robins dedikation. Så vi ønsker ham alt det bedste fremadrettet, siger Jesper Fredberg til klubbens hjemmeside.

Tidligere har klubben føjet både Dries Bloemen og Ian Burchnall til staben omkring Brian Riemer. Og man kommer også med en ny målmandstræner snart.

Veldman var i sidste sæson midlertidig træner for Anderlecht fra oktober og frem til december, inden Brian Riemer satte sig i trænersædet. Siden var han assistent for danskeren, men må nu helt forlade klubben.

Anderlecht er desuden ved at forstærke truppen med en dansk angriber – det kan du læse mere om her.





LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Frankrig – England

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar for FC København

Smadrer transferrekord

Snød FC København for keeper

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

‘Horsens var et helvede’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Derfor trækker FC København-transfer ud