Endnu en rokade: Træner er færdig i Anderlecht

Hollænder ryger ud i Anderlecht, hvor man bevæger sig i en helt ny retning.



Den belgiske storklub Anderlecht skal tilbage på vindersporet efter en skuffende 11. plads i den bedste belgiske række.

Og det er ikke sådan, at den danske direktør Jesper Fredberg ligger på den lade side i disse dage.

Der arbejdes både på at forstærke truppen og staben, og i det arbejde er det også vigtigt at kunne justere i det, man har.

Klubben er i gang med at prøve at komme af med nogle af de mere løntunge spillere for at bringe yngre og mere salgsbare emner ind i truppen, så man dels spiller med om det sjove i Belgien, dels sikrer forretningen fremadrettet via salg.

De senere år har ejerskabet omkring klubben måttet skyde mange penge ind, fordi der blev brugt alt for mange penge på lønninger, og fordi man ikke havde formået at drive en ansvarlig forretning.

Og i det arbejde har Jesper Fredberg blandt andet kørt et nyt trænerteam ind med danske Brian Riemer i spidsen. Og nu siger man så farvel til Robin Veldman, 37 år. Han stopper i klubben, efter han i 2021 blev hentet til Anderlecht fra AFC Ajax.

– Klubben har bevæget sig i en ny retning siden januar. Sådan en proces kræver nogle gange svære valg. Efter samtaler med Robin i slutningen af sidste år har vi besluttet os for ikke at fortsætte samarbejdet. Det ændrer ikke på det faktum, at vi altid har sat stor pris på Robins dedikation. Så vi ønsker ham alt det bedste fremadrettet, siger Jesper Fredberg til klubbens hjemmeside.

Tidligere har klubben føjet både Dries Bloemen og Ian Burchnall til staben omkring Brian Riemer. Og man kommer også med en ny målmandstræner snart.

Veldman var i sidste sæson midlertidig træner for Anderlecht fra oktober og frem til december, inden Brian Riemer satte sig i trænersædet. Siden var han assistent for danskeren, men må nu helt forlade klubben.

Anderlecht er desuden ved at forstærke truppen med en dansk angriber – det kan du læse mere om her.







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen

AGF køber dansk profil

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Millionregn over ‘PC’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Arsenal er i Champions League-finalen

Tv-vært stopper på Viaplay

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Afsløring: DBU-boss stopper

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem