Den belgiske storklub Anderlecht skal tilbage på vindersporet efter en skuffende 11. plads i den bedste belgiske række.
Og det er ikke sådan, at den danske direktør Jesper Fredberg ligger på den lade side i disse dage.
Der arbejdes både på at forstærke truppen og staben, og i det arbejde er det også vigtigt at kunne justere i det, man har.
Klubben er i gang med at prøve at komme af med nogle af de mere løntunge spillere for at bringe yngre og mere salgsbare emner ind i truppen, så man dels spiller med om det sjove i Belgien, dels sikrer forretningen fremadrettet via salg.
De senere år har ejerskabet omkring klubben måttet skyde mange penge ind, fordi der blev brugt alt for mange penge på lønninger, og fordi man ikke havde formået at drive en ansvarlig forretning.
Og i det arbejde har Jesper Fredberg blandt andet kørt et nyt trænerteam ind med danske Brian Riemer i spidsen. Og nu siger man så farvel til Robin Veldman, 37 år. Han stopper i klubben, efter han i 2021 blev hentet til Anderlecht fra AFC Ajax.
– Klubben har bevæget sig i en ny retning siden januar. Sådan en proces kræver nogle gange svære valg. Efter samtaler med Robin i slutningen af sidste år har vi besluttet os for ikke at fortsætte samarbejdet. Det ændrer ikke på det faktum, at vi altid har sat stor pris på Robins dedikation. Så vi ønsker ham alt det bedste fremadrettet, siger Jesper Fredberg til klubbens hjemmeside.
Tidligere har klubben føjet både Dries Bloemen og Ian Burchnall til staben omkring Brian Riemer. Og man kommer også med en ny målmandstræner snart.
Veldman var i sidste sæson midlertidig træner for Anderlecht fra oktober og frem til december, inden Brian Riemer satte sig i trænersædet. Siden var han assistent for danskeren, men må nu helt forlade klubben.
Anderlecht er desuden ved at forstærke truppen med en dansk angriber – det kan du læse mere om her.
LIVE
TransferLIVE: Galatasaray køber PL-profil
Argentinsk træner kræver forbedringer
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
LIVE
VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
NYHEDER
Schweiz raser over “ødelæggende” udvisning
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCM-flop i chokskifte
MEDIE
Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
Erling Haaland føler sig forandret af VM-eventyr
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Åbner for flere Brøndby-salg
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
TRANSFER
‘Et kæmpestort skifte’
NYHEDER
Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
NYHEDER
Tæt på aftale med Jürgen Klopp
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen