Endnu en rokade: Træner er færdig i Anderlecht

Hollænder ryger ud i Anderlecht, hvor man bevæger sig i en helt ny retning.



Den belgiske storklub Anderlecht skal tilbage på vindersporet efter en skuffende 11. plads i den bedste belgiske række.

Og det er ikke sådan, at den danske direktør Jesper Fredberg ligger på den lade side i disse dage.

Der arbejdes både på at forstærke truppen og staben, og i det arbejde er det også vigtigt at kunne justere i det, man har.

Klubben er i gang med at prøve at komme af med nogle af de mere løntunge spillere for at bringe yngre og mere salgsbare emner ind i truppen, så man dels spiller med om det sjove i Belgien, dels sikrer forretningen fremadrettet via salg.

De senere år har ejerskabet omkring klubben måttet skyde mange penge ind, fordi der blev brugt alt for mange penge på lønninger, og fordi man ikke havde formået at drive en ansvarlig forretning.

Og i det arbejde har Jesper Fredberg blandt andet kørt et nyt trænerteam ind med danske Brian Riemer i spidsen. Og nu siger man så farvel til Robin Veldman, 37 år. Han stopper i klubben, efter han i 2021 blev hentet til Anderlecht fra AFC Ajax.

– Klubben har bevæget sig i en ny retning siden januar. Sådan en proces kræver nogle gange svære valg. Efter samtaler med Robin i slutningen af sidste år har vi besluttet os for ikke at fortsætte samarbejdet. Det ændrer ikke på det faktum, at vi altid har sat stor pris på Robins dedikation. Så vi ønsker ham alt det bedste fremadrettet, siger Jesper Fredberg til klubbens hjemmeside.

Tidligere har klubben føjet både Dries Bloemen og Ian Burchnall til staben omkring Brian Riemer. Og man kommer også med en ny målmandstræner snart.

Veldman var i sidste sæson midlertidig træner for Anderlecht fra oktober og frem til december, inden Brian Riemer satte sig i trænersædet. Siden var han assistent for danskeren, men må nu helt forlade klubben.

Anderlecht er desuden ved at forstærke truppen med en dansk angriber – det kan du læse mere om her.







LIVE

TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren

Nu er der nyt om Robert Skov

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF

Et ‘angreb’ på Superligaen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en spansk scoring

– Schwartau-handel giver ingen mening

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Laudrup stopper på TV 2

Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’

Eksperter raser: Hvad med Messi?

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Forstår intet af Bisseck-beslutning

Vil de købe rettighederne til Superligaen?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afviser monsterbud på Simsir

Chelsea-profil enig med Man. City – pris: 650 mio.

Jagter stor Liverpool-stjerne

Har solgt for over 1,3 milliarder: Nu køber de ind

AGF-scoop: Hijackede transfer

Steve Cooper med stor beslutning

Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Spanien sender Østrig ud i VM-mørket

Brøndby tæt på denne keeper



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Her kan man se La Liga fremover

Schweiz – Algeriet