Enevoldsen: Er på vej til scanning i København

Thomas Enevoldsen er vendt hjem til Danmark før tid for at få undersøgt sin ene fod, der giver AaB-spilleren problemer. Enevoldsen har ikke kunnet løbe på de hårde fodboldbaner i Spanien.



27-årige Thomas Enevoldsen er netop rejst hjem til Danmark, hvor han står foran en scanning af sin fod. Den offensive spiller har måttet forlade AaB’s træningslejr i Spanien, fordi han havde besvær med sin fod på baner, der var hårde. Derfor skal det nu undersøges, hvad der er i vejen, og der kan potentielt være skidt nyt til Enevoldsen og AaB, der før har haft problemer med sin fod.

– Det er samme fod, og det sidder stort set samme sted (problemerne, red.) – måske lidt længere fremme. Banerne i Spanien var bare stenhårde, og det kunne mine fødder ikke klare. Jeg havde ellers fået en fin opstart, hvor vi trænede på en ny kunstgræs-bane, og det gik godt. Der mærkede jeg slet ikke noget. Men allerede i sidste uge kunne jeg mærke nogle problemer, da vi spillede i Hjørring på en kunstgræs-bane af ældre generation, siger Thomas Enevoldsen til tipsbladet.dk.

Det er nemlig samme fod, som holdt Thomas Enevoldsen ude i det meste af sidste sæson, hvor danskerne ikke var meget i aktion for sin belgiske klub Mechelen.

– Jeg har jo haft skaden før, og i efteråret gik det godt, uden at jeg fik tilbagefald. Men det bekymrer mig da, at problemerne er tilbage, omvendt så ved jeg, at det skyldes de hårde baner, og de hårde stød det giver i mine fødder. Jeg skal til scanning i København senere, og jeg håber, det bare er det, for jeg har ingen problemer, når jeg tager mine løbesko på. I fodboldstøvlerne og på de hårde baner i Spanien føltes det bare, som om jeg havde en sten i støvlen, og jeg kunne slet ikke jokke uden smerter, fortæller Thomas Enevoldsen. 

Og selv om han er ved godt mod, ved Thomas Enevoldsen godt, at han kan ende med at gå glip af nogle nøglekampe for AaB. Den tidligere danske landsholdsspiller fastholder, at det er vigtigt at blive helt klar igen, før han tager støvlerne på for AaB.

– Jeg kommer til at lytte til eksperterne og min krop. Men det er klart, at jeg da gerne vil være med i starten, for der venter nogle vigtige kampe, og vi har chancen for at spille os videre i to turneringer. Hvis det tager en måned for mig at blive klar, så må det være sådan – selv om det vil være pisse surt at gå glip af starten og Europa-kampene, som er nogle store kampe for klubben. Jeg vil ikke gøre noget, der kommer til at koste mig på den lange bane, siger Thomas Enevoldsen.

Den 27-årige AaB’ers lejeaftale med den nordjyske klub udløber til sommer. Til den tid udløber Enevoldsens kontrakt med Mechelen også.

AaB’s trænerstab har allerede afskrevet Enevoldsen fra de første kampe i forårssæsonen. 







LIVE

LIVE: Holder vejret – FCK giver skadesopdatering

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Vil hente FC Midtjylland-profil

Hold nu op – han er en kæmpe chef!



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Snart sker det

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Neestrup jagtes af storklub

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Fortryder FC Barcelona-transfer

Freiburg – Aston Villa

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

AGF jagter hollandsk talent

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Færdig: Nu er han rejst til København

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Neymar er tilbage

Chelsea – Tottenham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger