Enevoldsen: Er på vej til scanning i København

Thomas Enevoldsen er vendt hjem til Danmark før tid for at få undersøgt sin ene fod, der giver AaB-spilleren problemer. Enevoldsen har ikke kunnet løbe på de hårde fodboldbaner i Spanien.



27-årige Thomas Enevoldsen er netop rejst hjem til Danmark, hvor han står foran en scanning af sin fod. Den offensive spiller har måttet forlade AaB’s træningslejr i Spanien, fordi han havde besvær med sin fod på baner, der var hårde. Derfor skal det nu undersøges, hvad der er i vejen, og der kan potentielt være skidt nyt til Enevoldsen og AaB, der før har haft problemer med sin fod.

– Det er samme fod, og det sidder stort set samme sted (problemerne, red.) – måske lidt længere fremme. Banerne i Spanien var bare stenhårde, og det kunne mine fødder ikke klare. Jeg havde ellers fået en fin opstart, hvor vi trænede på en ny kunstgræs-bane, og det gik godt. Der mærkede jeg slet ikke noget. Men allerede i sidste uge kunne jeg mærke nogle problemer, da vi spillede i Hjørring på en kunstgræs-bane af ældre generation, siger Thomas Enevoldsen til tipsbladet.dk.

Det er nemlig samme fod, som holdt Thomas Enevoldsen ude i det meste af sidste sæson, hvor danskerne ikke var meget i aktion for sin belgiske klub Mechelen.

– Jeg har jo haft skaden før, og i efteråret gik det godt, uden at jeg fik tilbagefald. Men det bekymrer mig da, at problemerne er tilbage, omvendt så ved jeg, at det skyldes de hårde baner, og de hårde stød det giver i mine fødder. Jeg skal til scanning i København senere, og jeg håber, det bare er det, for jeg har ingen problemer, når jeg tager mine løbesko på. I fodboldstøvlerne og på de hårde baner i Spanien føltes det bare, som om jeg havde en sten i støvlen, og jeg kunne slet ikke jokke uden smerter, fortæller Thomas Enevoldsen. 

Og selv om han er ved godt mod, ved Thomas Enevoldsen godt, at han kan ende med at gå glip af nogle nøglekampe for AaB. Den tidligere danske landsholdsspiller fastholder, at det er vigtigt at blive helt klar igen, før han tager støvlerne på for AaB.

– Jeg kommer til at lytte til eksperterne og min krop. Men det er klart, at jeg da gerne vil være med i starten, for der venter nogle vigtige kampe, og vi har chancen for at spille os videre i to turneringer. Hvis det tager en måned for mig at blive klar, så må det være sådan – selv om det vil være pisse surt at gå glip af starten og Europa-kampene, som er nogle store kampe for klubben. Jeg vil ikke gøre noget, der kommer til at koste mig på den lange bane, siger Thomas Enevoldsen.

Den 27-årige AaB’ers lejeaftale med den nordjyske klub udløber til sommer. Til den tid udløber Enevoldsens kontrakt med Mechelen også.

AaB’s trænerstab har allerede afskrevet Enevoldsen fra de første kampe i forårssæsonen. 





LIVE

LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe

Zanka med udløb –  åbner for at lave en Zlatan

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Ruben Amorim favorit til dette job

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Iran kommer med krav før VM

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Barcelona – Real Madrid

Atletico Madrid interesseret i dansker

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’