Enevoldsen: Er på vej til scanning i København

Thomas Enevoldsen er vendt hjem til Danmark før tid for at få undersøgt sin ene fod, der giver AaB-spilleren problemer. Enevoldsen har ikke kunnet løbe på de hårde fodboldbaner i Spanien.



27-årige Thomas Enevoldsen er netop rejst hjem til Danmark, hvor han står foran en scanning af sin fod. Den offensive spiller har måttet forlade AaB’s træningslejr i Spanien, fordi han havde besvær med sin fod på baner, der var hårde. Derfor skal det nu undersøges, hvad der er i vejen, og der kan potentielt være skidt nyt til Enevoldsen og AaB, der før har haft problemer med sin fod.

– Det er samme fod, og det sidder stort set samme sted (problemerne, red.) – måske lidt længere fremme. Banerne i Spanien var bare stenhårde, og det kunne mine fødder ikke klare. Jeg havde ellers fået en fin opstart, hvor vi trænede på en ny kunstgræs-bane, og det gik godt. Der mærkede jeg slet ikke noget. Men allerede i sidste uge kunne jeg mærke nogle problemer, da vi spillede i Hjørring på en kunstgræs-bane af ældre generation, siger Thomas Enevoldsen til tipsbladet.dk.

Det er nemlig samme fod, som holdt Thomas Enevoldsen ude i det meste af sidste sæson, hvor danskerne ikke var meget i aktion for sin belgiske klub Mechelen.

– Jeg har jo haft skaden før, og i efteråret gik det godt, uden at jeg fik tilbagefald. Men det bekymrer mig da, at problemerne er tilbage, omvendt så ved jeg, at det skyldes de hårde baner, og de hårde stød det giver i mine fødder. Jeg skal til scanning i København senere, og jeg håber, det bare er det, for jeg har ingen problemer, når jeg tager mine løbesko på. I fodboldstøvlerne og på de hårde baner i Spanien føltes det bare, som om jeg havde en sten i støvlen, og jeg kunne slet ikke jokke uden smerter, fortæller Thomas Enevoldsen. 

Og selv om han er ved godt mod, ved Thomas Enevoldsen godt, at han kan ende med at gå glip af nogle nøglekampe for AaB. Den tidligere danske landsholdsspiller fastholder, at det er vigtigt at blive helt klar igen, før han tager støvlerne på for AaB.

– Jeg kommer til at lytte til eksperterne og min krop. Men det er klart, at jeg da gerne vil være med i starten, for der venter nogle vigtige kampe, og vi har chancen for at spille os videre i to turneringer. Hvis det tager en måned for mig at blive klar, så må det være sådan – selv om det vil være pisse surt at gå glip af starten og Europa-kampene, som er nogle store kampe for klubben. Jeg vil ikke gøre noget, der kommer til at koste mig på den lange bane, siger Thomas Enevoldsen.

Den 27-årige AaB’ers lejeaftale med den nordjyske klub udløber til sommer. Til den tid udløber Enevoldsens kontrakt med Mechelen også.

AaB’s trænerstab har allerede afskrevet Enevoldsen fra de første kampe i forårssæsonen. 





LIVE

TransferLIVE: Brøndby bejler til bosnier

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Bringer Thomas Frank i spil til nyt job

Pas på, FCK – de blæser til angreb!

Afsløring: Tophold henter Dominik Sarapata i FCK

Varsler store ændringer i Superliga-klub



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

Ny profil til Brøndby? Cooper teaser

Afsløring: Hvid røg – har bestået sit lægetjek

Laudrup: ‘Det var ubehageligt!’

Ser I med, Brøndby? Kæmpe optur

Thomas Frank og co. skuffer på ny



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Mere på vej: ‘FCK henter et etableret navn’

Superliga-stjerne med stor transfer-beslutning

Spottet i lufthavnen – dansker i millionskifte

Skuffede fælt – nu får han chancen i AaB

Så er I advaret, FCK: Kræver ‘ekstremt’ bud



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Farzams Fanzone: De sælger kun for rekordbeløb

Vild med Schwartau: Han har et kæmpe potentiale

FCK-boss reagerer på Daramy-historie

Millardærer hjalp til med dansk milliontransfer

To danske klubber jagter formstærk angriber

Klubber holder øje med AaB-profil

Klar besked Jakobsen: ‘Pil det væk!’

Tiltrængt god historie: Brøndby er blevet ydmyget

Superliga-boss reagerer på transfer af 14-årig

Viaplay deler stor nyhed

Katastrofalt AaB-møde – gik hjem med bøde

Bekræfter: Oliver Sonne givet grønt lys



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Nyt Brøndby-bud? Så dyr er Tonni Adamsen

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Mulig FCM-transferbombe? ‘Ikke noget direkte bud’

Yousef Salech udskrevet fra hospitalet

Undrer sig over underligt valg af Superliga-klub

Kommende storsalg? ‘Mange er nysgerrige’

Farzams Fanzone: ‘Tror løbet er kørt for AGF’

Frederik Rønnow skudt i sænk af Dortmund

Bournemouth knækker Liverpool

Spøjs spiller på besøg i Danmark

Røde Djævle kan udfordre på Emirates

Virgil van Dijk skuffet over nederlag

Verdensklasse – den mand er så sindssygt god!

Sviner Rajovic: Ti angribere i Polen er bedre

Åbner for ny rolle i FC København

Drømmer om at få Stijn Spierings til klubben

Sune Smith-Nielsen afviser: Det vil være for meget

Afsløring: Randers køber ny angriber

Reds spiser Cherries på Sydkysten

Storklub jagter FCK-emne

Afsløring: Emre Mors fremtid foran afgørelse