27-årige Thomas Enevoldsen er netop rejst hjem til Danmark, hvor han står foran en scanning af sin fod. Den offensive spiller har måttet forlade AaB’s træningslejr i Spanien, fordi han havde besvær med sin fod på baner, der var hårde. Derfor skal det nu undersøges, hvad der er i vejen, og der kan potentielt være skidt nyt til Enevoldsen og AaB, der før har haft problemer med sin fod.
– Det er samme fod, og det sidder stort set samme sted (problemerne, red.) – måske lidt længere fremme. Banerne i Spanien var bare stenhårde, og det kunne mine fødder ikke klare. Jeg havde ellers fået en fin opstart, hvor vi trænede på en ny kunstgræs-bane, og det gik godt. Der mærkede jeg slet ikke noget. Men allerede i sidste uge kunne jeg mærke nogle problemer, da vi spillede i Hjørring på en kunstgræs-bane af ældre generation, siger Thomas Enevoldsen til tipsbladet.dk.
Det er nemlig samme fod, som holdt Thomas Enevoldsen ude i det meste af sidste sæson, hvor danskerne ikke var meget i aktion for sin belgiske klub Mechelen.
– Jeg har jo haft skaden før, og i efteråret gik det godt, uden at jeg fik tilbagefald. Men det bekymrer mig da, at problemerne er tilbage, omvendt så ved jeg, at det skyldes de hårde baner, og de hårde stød det giver i mine fødder. Jeg skal til scanning i København senere, og jeg håber, det bare er det, for jeg har ingen problemer, når jeg tager mine løbesko på. I fodboldstøvlerne og på de hårde baner i Spanien føltes det bare, som om jeg havde en sten i støvlen, og jeg kunne slet ikke jokke uden smerter, fortæller Thomas Enevoldsen.
Og selv om han er ved godt mod, ved Thomas Enevoldsen godt, at han kan ende med at gå glip af nogle nøglekampe for AaB. Den tidligere danske landsholdsspiller fastholder, at det er vigtigt at blive helt klar igen, før han tager støvlerne på for AaB.
– Jeg kommer til at lytte til eksperterne og min krop. Men det er klart, at jeg da gerne vil være med i starten, for der venter nogle vigtige kampe, og vi har chancen for at spille os videre i to turneringer. Hvis det tager en måned for mig at blive klar, så må det være sådan – selv om det vil være pisse surt at gå glip af starten og Europa-kampene, som er nogle store kampe for klubben. Jeg vil ikke gøre noget, der kommer til at koste mig på den lange bane, siger Thomas Enevoldsen.
Den 27-årige AaB’ers lejeaftale med den nordjyske klub udløber til sommer. Til den tid udløber Enevoldsens kontrakt med Mechelen også.
AaB’s trænerstab har allerede afskrevet Enevoldsen fra de første kampe i forårssæsonen.
LIVE
TransferLIVE: Henter de Andreas Skov Olsen?
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
MEDIE
Har budt en milliard
MEDIE
FCK misser landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Flere plusser end minusser’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
MEDIE
Brøndby jagter ny Superliga-profil
NYHEDER
Premier League med nyt tiltag for skadede målmænd
INTERVIEW
Felix Beijmo revser FCK-mentalitet
NYHEDER
Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kasper Høgh består lægetjek i Celtic
MEDIE
Vil lokke superstjerne med monsterløn
MEDIE
Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik
EKSKLUSIVT
Afsløring: Holse solgt i historisk stor transfer
AVIS
Bayern München på plads til Superliga-brag
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok
Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen
TOPNYHED
Afslører: FC København-stjerne har brækket næsen
TOPNYHED
Gift Links sætter ord på AGF-forlængelse
NYHEDER
Ny Silkeborg-boss debuterer med uafgjort i Randers
NYHEDER
Burnley sender signal omkring Bruun Larsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland udlejer Frederik Bunten
EKSKLUSIVT
Forhandlinger i hårdknude: SL-profil skal sælges
MEDIE
Vil slå britisk transferrekord for Alvarez
TIPSBLADETS DOM
Gaveregn over FC Midtjylland
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag
Derfor bliver Andrea Pirlo ikke landstræner
TIPSBLADETS DOM
En vild energibombe er kommet til Superligaen
TRANSFER
