Enevoldsen: Er på vej til scanning i København

Thomas Enevoldsen er vendt hjem til Danmark før tid for at få undersøgt sin ene fod, der giver AaB-spilleren problemer. Enevoldsen har ikke kunnet løbe på de hårde fodboldbaner i Spanien.



27-årige Thomas Enevoldsen er netop rejst hjem til Danmark, hvor han står foran en scanning af sin fod. Den offensive spiller har måttet forlade AaB’s træningslejr i Spanien, fordi han havde besvær med sin fod på baner, der var hårde. Derfor skal det nu undersøges, hvad der er i vejen, og der kan potentielt være skidt nyt til Enevoldsen og AaB, der før har haft problemer med sin fod.

– Det er samme fod, og det sidder stort set samme sted (problemerne, red.) – måske lidt længere fremme. Banerne i Spanien var bare stenhårde, og det kunne mine fødder ikke klare. Jeg havde ellers fået en fin opstart, hvor vi trænede på en ny kunstgræs-bane, og det gik godt. Der mærkede jeg slet ikke noget. Men allerede i sidste uge kunne jeg mærke nogle problemer, da vi spillede i Hjørring på en kunstgræs-bane af ældre generation, siger Thomas Enevoldsen til tipsbladet.dk.

Det er nemlig samme fod, som holdt Thomas Enevoldsen ude i det meste af sidste sæson, hvor danskerne ikke var meget i aktion for sin belgiske klub Mechelen.

– Jeg har jo haft skaden før, og i efteråret gik det godt, uden at jeg fik tilbagefald. Men det bekymrer mig da, at problemerne er tilbage, omvendt så ved jeg, at det skyldes de hårde baner, og de hårde stød det giver i mine fødder. Jeg skal til scanning i København senere, og jeg håber, det bare er det, for jeg har ingen problemer, når jeg tager mine løbesko på. I fodboldstøvlerne og på de hårde baner i Spanien føltes det bare, som om jeg havde en sten i støvlen, og jeg kunne slet ikke jokke uden smerter, fortæller Thomas Enevoldsen. 

Og selv om han er ved godt mod, ved Thomas Enevoldsen godt, at han kan ende med at gå glip af nogle nøglekampe for AaB. Den tidligere danske landsholdsspiller fastholder, at det er vigtigt at blive helt klar igen, før han tager støvlerne på for AaB.

– Jeg kommer til at lytte til eksperterne og min krop. Men det er klart, at jeg da gerne vil være med i starten, for der venter nogle vigtige kampe, og vi har chancen for at spille os videre i to turneringer. Hvis det tager en måned for mig at blive klar, så må det være sådan – selv om det vil være pisse surt at gå glip af starten og Europa-kampene, som er nogle store kampe for klubben. Jeg vil ikke gøre noget, der kommer til at koste mig på den lange bane, siger Thomas Enevoldsen.

Den 27-årige AaB’ers lejeaftale med den nordjyske klub udløber til sommer. Til den tid udløber Enevoldsens kontrakt med Mechelen også.

AaB’s trænerstab har allerede afskrevet Enevoldsen fra de første kampe i forårssæsonen. 



Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

– Brøndby er chanceløse

FC København-profil ude med sygdom

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Storklub meldes interesseret

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Nu er han gratis – på vej til OB?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Har I tabt sutten, Brøndby?

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

– Han vil være i store problemer

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Danske klubber vil have ham

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball

Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’

Tidligere Brøndby-angriber vil væk

Superliga-træner forlænger kontrakten