Englændere er enige med SønderjyskE om stor handel

Spezia, Trabzonspor og Hull City er SønderjyskE-angriberens bejlere, men nu lader det til, at sidstnævnte er blevet enige med nedrykkerne.



SønderjyskE-ejede Haji Wright har haft en flot sæson i tyrkisk fodbold, hvor han særligt i løbet af foråret har banket sig transfervarm.

Det har fået Trabzonspor, Hull City og Spezia til at røre på sig. Sidstnævnte blev for ganske nyligt meldt meget tæt på Haji Wright, men nu tager Hull Citys viceformand, Tan Tesler, til genmæle.

– Vi er enige om den del, der handler om transfersummen. De [SønderjyskE, red.] bekræftede det for et par dage siden, så vi forsøger at få de personlige vilkår på plads, siger han i et interview med BBC Humberside Sport ifølge FLW.

– Han har sagt til os, at han tror på vores projekt, og han vil ikke et sted hen, hvor han ikke spiller eller bliver brugt som reserve.

Tan Tesler fortæller også, at der er massiv interesse for Haji Wright også fra klubber der spiller Champions League. Det kan være svært at sige nej til, men lige nu tyder det på, at amerikanerne har valgt England og Hull City, hvis man skal tro viceformanden.

– Vi har fortalt ham, at vores angrebsposition er helt åben for ham, selvom vi har nogle, der kommer tilbage, så er konkurrencen fair for ham. Så vi afventer de personlige vilkår, fordi han tror, at han kan bringe os i Premier League, siger Tan Tesler.

Det nævnes ikke, hvilken pris SønderjyskE og Hull City er blevet enige om, men et prisskilt på 15 millioner kroner har tidligere været nævnt. Sportsdirektør i SønderjyskE, Esben Hansen, har også fortalt, at man regner med at indkassere et tocifret millionbeløb på ham.

– Vi ønsker 100 procent at få et tocifret millionbeløb, og det kommer vi også til, sagde han til Der Nordschleswiger.

Haji Wright, 24 år, har været i SønderjyskE siden sommeren 2020. I den forgangne sæson var han udlejet til Antalyaspor, hvor han scorede 15 mål. Kontrakten med SønderjyskE løber frem til 2024.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.







LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Sat til salg – så dyr er han

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Jonas Wind til danskerklub?

Klar melding fra Thomas Gravesen

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De vil købe Munashe Garananga i FCK



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’

Danske klubber scorer millioner på VM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Danskerne har stor tiltro til Norge

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’

De jagter Henrik Meister

Melder ud om fremtiden efter nedrykning



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand