Englændere er enige med SønderjyskE om stor handel

Spezia, Trabzonspor og Hull City er SønderjyskE-angriberens bejlere, men nu lader det til, at sidstnævnte er blevet enige med nedrykkerne.



SønderjyskE-ejede Haji Wright har haft en flot sæson i tyrkisk fodbold, hvor han særligt i løbet af foråret har banket sig transfervarm.

Det har fået Trabzonspor, Hull City og Spezia til at røre på sig. Sidstnævnte blev for ganske nyligt meldt meget tæt på Haji Wright, men nu tager Hull Citys viceformand, Tan Tesler, til genmæle.

– Vi er enige om den del, der handler om transfersummen. De [SønderjyskE, red.] bekræftede det for et par dage siden, så vi forsøger at få de personlige vilkår på plads, siger han i et interview med BBC Humberside Sport ifølge FLW.

– Han har sagt til os, at han tror på vores projekt, og han vil ikke et sted hen, hvor han ikke spiller eller bliver brugt som reserve.

Tan Tesler fortæller også, at der er massiv interesse for Haji Wright også fra klubber der spiller Champions League. Det kan være svært at sige nej til, men lige nu tyder det på, at amerikanerne har valgt England og Hull City, hvis man skal tro viceformanden.

– Vi har fortalt ham, at vores angrebsposition er helt åben for ham, selvom vi har nogle, der kommer tilbage, så er konkurrencen fair for ham. Så vi afventer de personlige vilkår, fordi han tror, at han kan bringe os i Premier League, siger Tan Tesler.

Det nævnes ikke, hvilken pris SønderjyskE og Hull City er blevet enige om, men et prisskilt på 15 millioner kroner har tidligere været nævnt. Sportsdirektør i SønderjyskE, Esben Hansen, har også fortalt, at man regner med at indkassere et tocifret millionbeløb på ham.

– Vi ønsker 100 procent at få et tocifret millionbeløb, og det kommer vi også til, sagde han til Der Nordschleswiger.

Haji Wright, 24 år, har været i SønderjyskE siden sommeren 2020. I den forgangne sæson var han udlejet til Antalyaspor, hvor han scorede 15 mål. Kontrakten med SønderjyskE løber frem til 2024.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





LIVE

LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Ruben Amorim favorit til dette job

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Monstersalg: FC København-boss jubler

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

Iran kommer med krav før VM

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

Medie bringer Neestrup i spil til topklub



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Atletico Madrid interesseret i dansker

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!

AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’

Barcelona – Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige

FC København sælger Nathan Trott