SønderjyskE-ejede Haji Wright har haft en flot sæson i tyrkisk fodbold, hvor han særligt i løbet af foråret har banket sig transfervarm.
Det har fået Trabzonspor, Hull City og Spezia til at røre på sig. Sidstnævnte blev for ganske nyligt meldt meget tæt på Haji Wright, men nu tager Hull Citys viceformand, Tan Tesler, til genmæle.
– Vi er enige om den del, der handler om transfersummen. De [SønderjyskE, red.] bekræftede det for et par dage siden, så vi forsøger at få de personlige vilkår på plads, siger han i et interview med BBC Humberside Sport ifølge FLW.
– Han har sagt til os, at han tror på vores projekt, og han vil ikke et sted hen, hvor han ikke spiller eller bliver brugt som reserve.
Tan Tesler fortæller også, at der er massiv interesse for Haji Wright også fra klubber der spiller Champions League. Det kan være svært at sige nej til, men lige nu tyder det på, at amerikanerne har valgt England og Hull City, hvis man skal tro viceformanden.
– Vi har fortalt ham, at vores angrebsposition er helt åben for ham, selvom vi har nogle, der kommer tilbage, så er konkurrencen fair for ham. Så vi afventer de personlige vilkår, fordi han tror, at han kan bringe os i Premier League, siger Tan Tesler.
Det nævnes ikke, hvilken pris SønderjyskE og Hull City er blevet enige om, men et prisskilt på 15 millioner kroner har tidligere været nævnt. Sportsdirektør i SønderjyskE, Esben Hansen, har også fortalt, at man regner med at indkassere et tocifret millionbeløb på ham.
– Vi ønsker 100 procent at få et tocifret millionbeløb, og det kommer vi også til, sagde han til Der Nordschleswiger.
Haji Wright, 24 år, har været i SønderjyskE siden sommeren 2020. I den forgangne sæson var han udlejet til Antalyaspor, hvor han scorede 15 mål. Kontrakten med SønderjyskE løber frem til 2024.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent
NYHEDER
Beijmo med kontant AGF-udmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
AVIS
FC København interesseret i Jonas Kersken
Her kan du se AGF mod Lech Poznan
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
TOPNYHED
Udeladt – kan slet ikke spille
INTERVIEW
Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’
INTERVIEW
På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg tror, at de skuffer fælt’
MEDIE
De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’
AVIS
Roony Bardghji og Barcelona er uenige
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
TRANSFER
‘De har haft det værste transfervindue’
AGF får drømmelodtrækning i Champions League
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Superliga-træner måtte give meget svær besked
EKSKLUSIVT
Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
AVIS
Vil til Premier League – United foran Arsenal
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold
TIPSBLADET SPECIAL
Her er VM-turneringens hold
TOPNYHED
Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner
TOPNYHED
Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’
OPTAKT
Viborg FF – OB
TOPNYHED
