SønderjyskE-ejede Haji Wright har haft en flot sæson i tyrkisk fodbold, hvor han særligt i løbet af foråret har banket sig transfervarm.
Det har fået Trabzonspor, Hull City og Spezia til at røre på sig. Sidstnævnte blev for ganske nyligt meldt meget tæt på Haji Wright, men nu tager Hull Citys viceformand, Tan Tesler, til genmæle.
– Vi er enige om den del, der handler om transfersummen. De [SønderjyskE, red.] bekræftede det for et par dage siden, så vi forsøger at få de personlige vilkår på plads, siger han i et interview med BBC Humberside Sport ifølge FLW.
– Han har sagt til os, at han tror på vores projekt, og han vil ikke et sted hen, hvor han ikke spiller eller bliver brugt som reserve.
Tan Tesler fortæller også, at der er massiv interesse for Haji Wright også fra klubber der spiller Champions League. Det kan være svært at sige nej til, men lige nu tyder det på, at amerikanerne har valgt England og Hull City, hvis man skal tro viceformanden.
– Vi har fortalt ham, at vores angrebsposition er helt åben for ham, selvom vi har nogle, der kommer tilbage, så er konkurrencen fair for ham. Så vi afventer de personlige vilkår, fordi han tror, at han kan bringe os i Premier League, siger Tan Tesler.
Det nævnes ikke, hvilken pris SønderjyskE og Hull City er blevet enige om, men et prisskilt på 15 millioner kroner har tidligere været nævnt. Sportsdirektør i SønderjyskE, Esben Hansen, har også fortalt, at man regner med at indkassere et tocifret millionbeløb på ham.
– Vi ønsker 100 procent at få et tocifret millionbeløb, og det kommer vi også til, sagde han til Der Nordschleswiger.
Haji Wright, 24 år, har været i SønderjyskE siden sommeren 2020. I den forgangne sæson var han udlejet til Antalyaspor, hvor han scorede 15 mål. Kontrakten med SønderjyskE løber frem til 2024.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
OPTAKT
FC København – OB
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Offentliggøres i dag
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
EKSKLUSIVT
