Epidemiolog er helt sikker: Ingen tilskuere til fodbold før vaccine

Man skal regne med, at der går et år, før der kan lukkes tilskuere ind til fodboldkampe. Sådan lyder det i en skråsikker melding fra epidemiolog.



Hvis man savner at tage til fodbold hver weekend, kan man lige så godt indstille sig på at leve med det afsavn i meget lang tid. Sådan lyder det fra en skråsikker epidemiolig. 

I Danmark ligger det fast, at der ikke kommer tilskuere på stadion i resten af denne sæson, og det vil formentlig være scenariet i hele Europa, så man undgår, at der opstår nye smittekæder. 

Spørgsmålet er så, hvornår man kan forvente, at portene igen åbnes for tilskuere? Det går lang tid, lyder det fra Zach Binne, der er epidemiolog ved Emory University i Atlanta.

– Folk er nødt til at forstå, at jo flere mennesker man samler, jo større er risikoen for en ny spredning. Ti personer er farligere end fem. 500 er farligere end ti, og 60.000 er meget, meget farligere, siger Zach Binne ifølge Het Laatste Nieuws og tilføjer:

– Som videnskabsmand hader jeg at gøre mine påstande “100 procent sikre”, men i det her tilfælde er jeg mere end 100 procent sikker på, at man ikke kan fylde et fodboldstadion, før der er en vaccine.

De fleste eksperter vurderer, at en vaccine mod coronavirus tidligst er klar i løbet af foråret 2021, så hvis Zach Binne får ret i sin profeti, kan der altså meget vel gå et år, før tilskuere igen får adgang til fodboldkampe.

Læs også:Claus Thomsen: En Superliga-kamp er ikke en forsamling




LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

AGF genfinder sejrsspor mod sønderjyder

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

AGF – Sønderjyske

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

10. gang i træk

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

FCK lurer på landsholdsspiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen

Randers FC – Vejle Boldklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Tottenham jagter choktransfer

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

OB – Silkeborg IF

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’