Ét navn er på alle Brøndby-fans’ læber i disse timer – og det er til trods for, at det er møgbesværligt at udtale.
Ohi Omoijuanfo kan ifølge flere medier være på vej til Brøndby, der forhandler med Røde Stjerne om nordmanden. Den 28-årige angriber har scoret 11 mål i 23 kampe for Røde Stjerne, og i sidste sæson bombede han den norske liga sønder og sammen med 27 mål i 29 kampe.
Det er altså en notorisk målscorer, der lige nu sættes i forbindelse med Brøndby IF, og umiddelbart er der ikke noget, der står i vejen for, at Ohi Omoijuanfo kan blive en stor succes på Vestegnen.
Sådan lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
– Ohi Omoijuanfo passer som profil fint ind i meget af det, Brøndby leder efter: En nordisk spiller, der ikke skal bruge tid på tilvænning, en dygtig og stabil afslutter og målscorer, og en stor spiller, der kan være en spilstation. Han passer fint på det, Brøndby vil, og så ser vi, om forrige sæsons danske mestre kan og vil hente en så relativt profileret og eftertragtet forward i konkurrence med andre og måske mere købestærke klubber, siger Troels Bager Thøgersen.
Nordmanden er den fjerde angriber på meget kort tid, der bliver koblet til Brøndby. Tidligere har landsmanden Thomas Lehne Olsen samt Sebastian Andersson og Nicklas Helenius trukket overskrifter.
Der er kun én måde for Brøndby at komme rygterne til livs, fastslår Tipsbladets chefredaktør.
– Rygterne omkring en angriber til Brøndby bliver ved med at flyve rundt, indtil ‘CV’ køber en angriber, der kan erstatte Mikael Uhre, siger Troels Bager Thøgersen og understreger vigtigheden af den opgave:
– Ja, Brøndby har købt Carl Björk og råder over Marko Divkovic, Mathias Kvistgaarden og Simon Hedlund. Det betyder stadigvæk ikke, at Uhre er erstattet, eller at fansene og omverdenen holder op med at spørge.
– Brøndby kender selvfølgelig Omoijuanfo fra en håndfuld sæsoner med mange mål for Stabæk og Molde, og Brøndbys og CV’s kobling til det norske marked er jo helt tydelig for enhver.
– Det betyder så ikke, at han nødvendigvis ender i Brøndby. Det er ikke uhørt i Skandinavien, at Brøndbys navn bliver nævnt for at sætte gang i interessen fra andre parter, og det er selvfølgelig også en mulighed her.
Her kan du læse, hvor meget Brøndby angiveligt skal betale for Ohi Omoijuanfo.
LIVE
TransferLIVE: Ikon på vej til Lyngby?
NYHEDER
Brøndby-flop: De henter Carl Björk
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’
AVIS
Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner
STORT INTERVIEW
Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med
TOPNYHED
Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
INTERVIEW
FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’
TOPNYHED
Forrygende besked til Jesper Lindstrøm
MEDIE
Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: Her er han ligaens konge
OPTAKT
FC København – Lyngby BK
EKSKLUSIVT
Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
På blokken til stort landstrænerjob
INTERVIEW
Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’
OPTAKT
AGF – Brøndby IF
Her kan du se de danske hold i Europa
NYHEDER
Bundesliga-klub vil kapre Brøndby-handel
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
RØVEN I KLASKEHØJDE
‘Jeg går linen ud og peger på FC København’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København nærmer sig køb af Sørensen
TOPNYHED
Spår FCK-fiasko
TOPNYHED
Dansk duo trækker overskrifter i Italien
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk keeper prøvetræner i Sturm Graz
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brasiliansk U17-VM-vinder til Danmark
MEDIE
På blokken i FC København: Nu er der faldet bud
TRANSFER
OB henter forsvarstalent i Brøndby
NYHEDER
FCK-stjerne klar til Europa-brag
TOPNYHED
I dag er det sidste chance for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
OPTAKT
AC Horsens – FC Nordsjælland
MEDIE
Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris
EKSKLUSIVT
Otte år i Danmark: ‘Går ikke efter pengene mere’
MEDIE
