Ét navn er på alle Brøndby-fans’ læber i disse timer – og det er til trods for, at det er møgbesværligt at udtale.
Ohi Omoijuanfo kan ifølge flere medier være på vej til Brøndby, der forhandler med Røde Stjerne om nordmanden. Den 28-årige angriber har scoret 11 mål i 23 kampe for Røde Stjerne, og i sidste sæson bombede han den norske liga sønder og sammen med 27 mål i 29 kampe.
Det er altså en notorisk målscorer, der lige nu sættes i forbindelse med Brøndby IF, og umiddelbart er der ikke noget, der står i vejen for, at Ohi Omoijuanfo kan blive en stor succes på Vestegnen.
Sådan lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
– Ohi Omoijuanfo passer som profil fint ind i meget af det, Brøndby leder efter: En nordisk spiller, der ikke skal bruge tid på tilvænning, en dygtig og stabil afslutter og målscorer, og en stor spiller, der kan være en spilstation. Han passer fint på det, Brøndby vil, og så ser vi, om forrige sæsons danske mestre kan og vil hente en så relativt profileret og eftertragtet forward i konkurrence med andre og måske mere købestærke klubber, siger Troels Bager Thøgersen.
Nordmanden er den fjerde angriber på meget kort tid, der bliver koblet til Brøndby. Tidligere har landsmanden Thomas Lehne Olsen samt Sebastian Andersson og Nicklas Helenius trukket overskrifter.
Der er kun én måde for Brøndby at komme rygterne til livs, fastslår Tipsbladets chefredaktør.
– Rygterne omkring en angriber til Brøndby bliver ved med at flyve rundt, indtil ‘CV’ køber en angriber, der kan erstatte Mikael Uhre, siger Troels Bager Thøgersen og understreger vigtigheden af den opgave:
– Ja, Brøndby har købt Carl Björk og råder over Marko Divkovic, Mathias Kvistgaarden og Simon Hedlund. Det betyder stadigvæk ikke, at Uhre er erstattet, eller at fansene og omverdenen holder op med at spørge.
– Brøndby kender selvfølgelig Omoijuanfo fra en håndfuld sæsoner med mange mål for Stabæk og Molde, og Brøndbys og CV’s kobling til det norske marked er jo helt tydelig for enhver.
– Det betyder så ikke, at han nødvendigvis ender i Brøndby. Det er ikke uhørt i Skandinavien, at Brøndbys navn bliver nævnt for at sætte gang i interessen fra andre parter, og det er selvfølgelig også en mulighed her.
Her kan du læse, hvor meget Brøndby angiveligt skal betale for Ohi Omoijuanfo.
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
NYHEDER
Eriksen bad selv om lov til at gå fra banen
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
LIVE: Sådan vil DBU hjælpe spillerne
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
NYHEDER
Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark
STORT INTERVIEW
Brian Riemer sætter ord på Eriksens kollaps
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
Brasiliansk VM-mavepuster
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
TOPNYHED
