Ét navn er på alle Brøndby-fans’ læber i disse timer – og det er til trods for, at det er møgbesværligt at udtale.
Ohi Omoijuanfo kan ifølge flere medier være på vej til Brøndby, der forhandler med Røde Stjerne om nordmanden. Den 28-årige angriber har scoret 11 mål i 23 kampe for Røde Stjerne, og i sidste sæson bombede han den norske liga sønder og sammen med 27 mål i 29 kampe.
Det er altså en notorisk målscorer, der lige nu sættes i forbindelse med Brøndby IF, og umiddelbart er der ikke noget, der står i vejen for, at Ohi Omoijuanfo kan blive en stor succes på Vestegnen.
Sådan lyder det fra Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.
– Ohi Omoijuanfo passer som profil fint ind i meget af det, Brøndby leder efter: En nordisk spiller, der ikke skal bruge tid på tilvænning, en dygtig og stabil afslutter og målscorer, og en stor spiller, der kan være en spilstation. Han passer fint på det, Brøndby vil, og så ser vi, om forrige sæsons danske mestre kan og vil hente en så relativt profileret og eftertragtet forward i konkurrence med andre og måske mere købestærke klubber, siger Troels Bager Thøgersen.
Nordmanden er den fjerde angriber på meget kort tid, der bliver koblet til Brøndby. Tidligere har landsmanden Thomas Lehne Olsen samt Sebastian Andersson og Nicklas Helenius trukket overskrifter.
Der er kun én måde for Brøndby at komme rygterne til livs, fastslår Tipsbladets chefredaktør.
– Rygterne omkring en angriber til Brøndby bliver ved med at flyve rundt, indtil ‘CV’ køber en angriber, der kan erstatte Mikael Uhre, siger Troels Bager Thøgersen og understreger vigtigheden af den opgave:
– Ja, Brøndby har købt Carl Björk og råder over Marko Divkovic, Mathias Kvistgaarden og Simon Hedlund. Det betyder stadigvæk ikke, at Uhre er erstattet, eller at fansene og omverdenen holder op med at spørge.
– Brøndby kender selvfølgelig Omoijuanfo fra en håndfuld sæsoner med mange mål for Stabæk og Molde, og Brøndbys og CV’s kobling til det norske marked er jo helt tydelig for enhver.
– Det betyder så ikke, at han nødvendigvis ender i Brøndby. Det er ikke uhørt i Skandinavien, at Brøndbys navn bliver nævnt for at sætte gang i interessen fra andre parter, og det er selvfølgelig også en mulighed her.
Her kan du læse, hvor meget Brøndby angiveligt skal betale for Ohi Omoijuanfo.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Slagter Superliga-tendens: ‘Så katastrofal!’
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
OPTAKT
FC København – OB
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
INTERVIEW
