• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Superliga Mads Bye Marboe

Er muligt AGF-indkøb SL-klar? Svært at vurdere

Foto: AFC Ajax

Han blev tidligere onsdag rygtet til AGF.

Af Mads Bye Marboe

Eskild Munk Dall kan være på vej tilbage til Superligaen, hvor AGF af Ekstra Bladet meldes interesseret, men er 19-årige Dall overhovedet god nok til den bedste danske fodboldrække? Det har Jesper Stücker, sportschef i Dalls tidligere klub, Silkeborg IF, svært ved at vurdere, siger han til campo.dk.

Dall skiftede for halvandet år den midtjyske klub ud med selveste Ajax, men danskeren er langt fra klubbens førstehold.

Han spiller end ikke for klubbens andethold, Jong Ajax, og han har i stedet fået dispensation til at fortsætte på U18-mandskabet. En Ajax-ekspert har desuden sagt til Tipsbladet, at det ikke går særlig godt for Eskild Dall.

Af den grund er det naturligt at stille spørgsmålstegn ved, om han overhovedet er god nok til Superligaen.

- Det er meget svært at vurdere. Han har spillet for Ajax’ U18-hold og ikke rigtig været med på Jong Ajax. Der er stadigvæk et spring fra ungdomsfodbold til seniorfodbold, som er meget, meget svært at vurdere, hvor han står henne. Det må tiden vise, siger Stücker.

Eskild Dall har lavet 7 mål i 14 kampe for Ajax' U18-hold i denne sæson.