Er rekordkøb den ny Anders Dreyer eller Sory Kaba?

Nu skal FC Midtjylland til at bruge Marrony. Men hvor skal han spille?



Det var ikke hvem som helst, 22-årige Marrony måtte afgive pladsen til, da handlen mellem FC Midtjylland og Atlético Mineiro var under opsejling, og den brasilianske topklub skulle finde en ny forward til at spille sammen med det store offensive navn Givanildo Vieira de Sousa.

Sidstnævnte kender mange nok bedre under navnet Hulk, og det blev en tilsvarende bidsk og profileret spiller, Diego Costa, som Atlético Mineiro hentede.

Nu er det en måned siden, FC Midtjylland købte Marrony, men endnu har FC Midtjyllands dyreste køb nogensinde ikke været på banen i Superligaen eller i Europa.

Det er snart tid til at se forwarden i aktion, og det skal blive voldsomt interessant at se, hvor Marrony skal spille henne.

– Vi må se, om og hvor meget FC Midtjylland kommer til at bruge ham mod Randers. Han er et rekordkøb for FC Midtjylland, og nu er der gået en måned, siden han kom til klubben, så nu skal vi se ham i aktion, og se hvordan FC Midtjylland vil bruge ham.

– Vi skal se, hvad han kan, og hvorfor han i lange perioder var fast mand i en så stor klub, som Atlético Mineiro er, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

Se hele analysen af Marronys situation i FC Midtjylland i den video, der ligger i toppen af denne artikel.

Fang også vurderingen af Marrony fra en scout med indgående kendskab til det brasilianske marked. (læs den artikel ved at klikke her)






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Superliga-træner tilknytter agent



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Fatter intet af Brøndby-bombe

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Vender tilbage til skærmen

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Landsholdet forsinket

Trist: Marios Oikonomou er død

Riemer lover: De får debut

Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’

Uventet skifte?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!