Er rekordkøb den ny Anders Dreyer eller Sory Kaba?

Nu skal FC Midtjylland til at bruge Marrony. Men hvor skal han spille?



Det var ikke hvem som helst, 22-årige Marrony måtte afgive pladsen til, da handlen mellem FC Midtjylland og Atlético Mineiro var under opsejling, og den brasilianske topklub skulle finde en ny forward til at spille sammen med det store offensive navn Givanildo Vieira de Sousa.

Sidstnævnte kender mange nok bedre under navnet Hulk, og det blev en tilsvarende bidsk og profileret spiller, Diego Costa, som Atlético Mineiro hentede.

Nu er det en måned siden, FC Midtjylland købte Marrony, men endnu har FC Midtjyllands dyreste køb nogensinde ikke været på banen i Superligaen eller i Europa.

Det er snart tid til at se forwarden i aktion, og det skal blive voldsomt interessant at se, hvor Marrony skal spille henne.

– Vi må se, om og hvor meget FC Midtjylland kommer til at bruge ham mod Randers. Han er et rekordkøb for FC Midtjylland, og nu er der gået en måned, siden han kom til klubben, så nu skal vi se ham i aktion, og se hvordan FC Midtjylland vil bruge ham.

– Vi skal se, hvad han kan, og hvorfor han i lange perioder var fast mand i en så stor klub, som Atlético Mineiro er, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

Se hele analysen af Marronys situation i FC Midtjylland i den video, der ligger i toppen af denne artikel.

Fang også vurderingen af Marrony fra en scout med indgående kendskab til det brasilianske marked. (læs den artikel ved at klikke her)







LIVE

TransferLIVE: Tidligere Superliga-profil i skifte

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Dialog med Brøndby – er dette prisen? 

KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn

Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’

Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’

De køber ham for 740 mio.

Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen



LIVE

VM-LIVE: Endnu en VM-landstræner stopper

De tager ikke med FC København på træningslejr

Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub

Nu er Brøndby IF konkret på banen

Brøndby IF og Feyenoord er i dialog



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’

Silkeborg-profil åbner for sommerskifte

Brøndby tæt på denne keeper

Her er Jonas Winds nye klub

Brøndby med transferscoop?



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansk landsholdsspiller er topprioritet

Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn

VM-Vækkeuret: Norge kan da også tæve Brasilien

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

England – DR Congo

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker

Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende

Mbappé og Frankrig blæser forbi Sverige



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Belgien – Senegal

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’