Er rekordkøb den ny Anders Dreyer eller Sory Kaba?

Nu skal FC Midtjylland til at bruge Marrony. Men hvor skal han spille?



Det var ikke hvem som helst, 22-årige Marrony måtte afgive pladsen til, da handlen mellem FC Midtjylland og Atlético Mineiro var under opsejling, og den brasilianske topklub skulle finde en ny forward til at spille sammen med det store offensive navn Givanildo Vieira de Sousa.

Sidstnævnte kender mange nok bedre under navnet Hulk, og det blev en tilsvarende bidsk og profileret spiller, Diego Costa, som Atlético Mineiro hentede.

Nu er det en måned siden, FC Midtjylland købte Marrony, men endnu har FC Midtjyllands dyreste køb nogensinde ikke været på banen i Superligaen eller i Europa.

Det er snart tid til at se forwarden i aktion, og det skal blive voldsomt interessant at se, hvor Marrony skal spille henne.

– Vi må se, om og hvor meget FC Midtjylland kommer til at bruge ham mod Randers. Han er et rekordkøb for FC Midtjylland, og nu er der gået en måned, siden han kom til klubben, så nu skal vi se ham i aktion, og se hvordan FC Midtjylland vil bruge ham.

– Vi skal se, hvad han kan, og hvorfor han i lange perioder var fast mand i en så stor klub, som Atlético Mineiro er, siger Tipsbladets chefredaktør Troels Bager Thøgersen.

Se hele analysen af Marronys situation i FC Midtjylland i den video, der ligger i toppen af denne artikel.

Fang også vurderingen af Marrony fra en scout med indgående kendskab til det brasilianske marked. (læs den artikel ved at klikke her)





LIVE

LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby

Her er startopstillingerne til guldbraget

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud

Smider Salah-bombe



Kæmpekøb retur til FC København?

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder

AGF – FC Midtjylland



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Amir Richardson scorer kassen i FC København

– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller

Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FC København – Vejle Boldklub



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Sender stikpille til FC København-flop

Drømmemål sender Fredericia under stregen

Oddset styrtdykker