Erik Sviatchenko har lagt udlængslen bag sig

I flere transfervinduer var Erik Sviatchenko et varmt navn på rygtebørsen. Nu regner han selv med at blive.



Gennem flere år har Erik Sviatchenko virket til at have det ene ben ude af FC Midtjylland og dansk fodbold, men anføreren er stadig i klubben med to år tilbage af sin kontrakt.

Nu har den 30-årige midtstopper affundet sig med, at et udlandsskifte nok ikke kommer til at ske lige foreløbig.

– Vi har haft masser af dialog frem og tilbage. Der har været mange mulige transfers de sidste tre transfervinduer, men jeg tror, det her bliver et af de mere rolige.

– Det siger jeg på baggrund af nogle fine snakke med klubben, jeg har haft om min rolle de næste år. Den kan jeg godt se mig selv i. Det er nok det svar, jeg kan give, siger han forud for torsdagens pokalfinale mod OB.

Karrieren kan ende i det midtjyske, hvor den også startede i sin tid for Sviatchenko.

– I hvert fald indtil jeg har udløb i 2024, så kan det sagtens være en mulighed, medmindre der kommer nogle og kaprer mig et eller andet sted fra.

– Claus Steinlein (FC Midtjyllands direktør, red.) vil gøre alt for, at jeg ikke skal skifte, og det er jo et kæmpe skulderklap, forklarer han.

Som en integreret del af klubben er han glad for den store rolle, han har fået.

– Min rolle som anfører og kulturbærer skal bibeholdes. De kan ikke findes på træerne.

– En, som har været i klubben, siden han var 14, kan man desværre ikke finde, og det er klart, at det betyder meget for mig at være i klubben, og det betyder meget for dem at beholde mig. Vi kan rigtig godt lide hinanden, lyder det fra FCM-kaptajnen.

Forsvarsspilleren har været plaget af skader i løbet af foråret, hvor han er røget ind og ud af truppen. Men generelt føler han, at kroppen har det godt.

– Jeg føler mig i en fantastisk forfatning. Jeg har spillet 40 kampe og scoret seks mål. Jeg har været rigtig godt kørende ud over de to-tre måneder. Der har det sejlet, siger han.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: Lukker det for Chido Obi-transfer?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Klar for FC København

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Tuchel føler “den største smerte af alle”

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

‘Horsens var et helvede’

Frankrig – England

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Superliga-stjerne i transfer denne sommer?

Smadrer transferrekord



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Spanien har et ekstra øje på Messi

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

FCK-boss åben for lejeaftaler