Lægerne har fundet ud af, hvorfor Christian Eriksen fik hjertestop og kollapsede under EM-kampen mod Finland 12. juni sidste år, men den danske landsholdsstjerne ønsker ikke at dele oplysningerne med offentligheden.
Det siger Eriksen forud for sin første træning med landsholdet i mere end ni måneder.
– Jeg tænker ikke på, hvad der gik galt, for jeg går ud fra, at det ikke går galt igen. Men jeg ved godt, hvad der var årsagen, men det betyder ikke noget nu.
– Alle lys er grønne, alt er fint og clearet, og jeg er blevet testet i hoved og røv. Så nu holder jeg fuld fokus på fremtiden, siger Christian Eriksen i landsholdslejren i Marbella.
– Det er en del af historien, og det er en del af mig. Jeg tænker mest på, hvorfor det lige skete for mig, men jeg er også kommet videre, både som fodboldspiller og som familiefar. Jeg tror, at det er en god ting at have med i bagagen, og folk glemmer det jo ikke.
Christian Eriksen fik hjertemassage og blev genoplivet på banen i Parken. Siden fik han indopereret en hjertestarter.
– Jeg kan huske alt undtagen de fem minutter, hvor jeg lå på jorden. Ellers husker jeg det hele, siger Eriksen.
Han er taknemmelig for alle de positive tilkendegivelser, han har modtaget siden kollapset.
– Jeg har været meget glad for alle de beskeder, gaver og blomster, jeg har fået, og når folk har hilst på mig på gaden eller sendt en email. Jeg har været glad for støtten fra hele verden.
– Egentlig vil man jo ikke have, at sådan noget skidt sker, men jeg har mærket stor opbakning fra folk, siger Eriksen.
I minutterne efter hændelsen kunne hele verden følge med i, hvordan Simon Kjær og Kasper Schmeichel var med til at trøste Eriksens partner, Sabrina Kvist Jensen.
Fynboen ved ikke, om hun kommer til at være til stede på tirsdag i Parken, hvor Eriksen ventes at komme i aktion for landsholdet.
– Vi skal håndtere det her som familie, og hun skal også håndtere det på sin måde og bestemme sig for, om hun har lyst til at komme derind, eller hvad hun vil. Hun skal vælge, hvad hun synes, der er bedst, og den beslutning støtter jeg hende i, siger fodboldspilleren.
Landsholdet skal ikke træne i Parken inden tirsdagens kamp mod Serbien, men måske tager Eriksen derind inden, fortæller han.
Han har også en ironisk distance til lige præcis det sted på banen, hvor han faldt om for øjnene af tv-seere verden over.
– Jeg undgår lige præcis det område, så jeg ikke bliver nervøs, jeg løber kun udenom, joker Eriksen.
– Det bliver specielt at komme ind i Parken, men jeg tænker ikke så meget det specifikke område på banen. Jeg er positivt indstillet, og jeg glæder mig.
– Det gør ikke noget, at der er en landskamp inden (lørdag i Amsterdam, red.), så folk kan se på tv, at det hele går fint. Så er folk mere rolige, siger Eriksen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Officielt – Brøndby henter Hyseni
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
Klar besked om AGF
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
CUSTOM
Ekspert: Det kan ødelægge kæmpe FCM-transfer!
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
MEDIE
Stor PL-fyring – tidl. Brøndby-assistent overtager
INTERVIEW
Brøndby-boss teaser for transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
NYHEDER
Slagtes efter kollaps: Ydmygende og pinligt
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
INTERVIEW
Tullberg før stort salg: Ligger på en højere værdi
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
INTERVIEW
‘En trøstepræmie af en turnering’
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
