Christian Eriksen kritiserer Man Utd-indstilling

Twente ville det mere end Manchester United, og sådan må det ikke være, siger Christian Eriksen.



Christian Eriksen blev både helt og syndebuk for Manchester United, da holdet onsdag aften spillede 1-1 mod hollandske FC Twente i Europa League.

Selv var den danske midtbanespiller mest af alt skuffet over holdets manglende gejst i dets sæsonåbner i Europa League.

Det siger han ifølge det tyske nyhedsbureau dpa til mediet TNT Sports efter kampen.

– Vi er egentlig mest skuffede som hold. Det er klart, at vi gerne ville have fået et bedre resultat, men i sidste ende var det bare slet ikke godt nok.

– Vi har også sagt det nede i omklædningsrummet. Det lignede, at de ville det mere end os, og sådan må det ikke være, siger Christian Eriksen ifølge det tyske nyhedsbureau dpa til TNT Sports.

Danskeren blev selv målscorer for Manchester United, da han klappede til en løs bold i feltet i 35. minut.

Efter 67 minutter tøvede han dog alt for meget og tillod svenske Sam Lammers at hapse bolden og banke den i nettet til slutresultatet.

Fejlen blev kostbar og gør, at United åbnede sin europæiske sæson med et point i stedet for tre. Holdets cheftræner, hollandske Erik ten Hag, kalder det dog en "holdfejl".

– En twentespiller får lov til at drible ned ad banen uden at blive bremset. Sådan et mål må vi ikke give væk, siger træneren ifølge nyhedsbureauet AFP.

Desuden er Uniteds egentlige hovedpine, siger ten Hag, at kampen ikke allerede var blevet lukket med endnu et mål fra Manchester United.

– Vi ser igen, at man er nødt til at kæmpe for det hele vejen. Når man kommer foran med 1-0, er man nødt til at kæmpe videre, kæmpe for mål nummer to. Det er første kamp. Det er vigtigt at få sejren, siger Erik ten Hag.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kostede en formue – nu stadfæstes dommen

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Martin Jørgensen lander nyt job

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

AC Milan kigger på dansker

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

FCM stanger lang karantæne ud til fan

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Særlig velkomst til ‘AC’ i Barcelona

FC København nærmer sig ny sportsdirektør

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

Hemmelighedsfuld: ‘Ellers ser jeg rigtig dum ud’

Brian Riemer peger på tre årsager

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Melder klart ud: Han har IKKE udløb



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino