Christian Eriksen blev både helt og syndebuk for Manchester United, da holdet onsdag aften spillede 1-1 mod hollandske FC Twente i Europa League.
Selv var den danske midtbanespiller mest af alt skuffet over holdets manglende gejst i dets sæsonåbner i Europa League.
Det siger han ifølge det tyske nyhedsbureau dpa til mediet TNT Sports efter kampen.
– Vi er egentlig mest skuffede som hold. Det er klart, at vi gerne ville have fået et bedre resultat, men i sidste ende var det bare slet ikke godt nok.
– Vi har også sagt det nede i omklædningsrummet. Det lignede, at de ville det mere end os, og sådan må det ikke være, siger Christian Eriksen ifølge det tyske nyhedsbureau dpa til TNT Sports.
Danskeren blev selv målscorer for Manchester United, da han klappede til en løs bold i feltet i 35. minut.
Efter 67 minutter tøvede han dog alt for meget og tillod svenske Sam Lammers at hapse bolden og banke den i nettet til slutresultatet.
Fejlen blev kostbar og gør, at United åbnede sin europæiske sæson med et point i stedet for tre. Holdets cheftræner, hollandske Erik ten Hag, kalder det dog en "holdfejl".
– En twentespiller får lov til at drible ned ad banen uden at blive bremset. Sådan et mål må vi ikke give væk, siger træneren ifølge nyhedsbureauet AFP.
Desuden er Uniteds egentlige hovedpine, siger ten Hag, at kampen ikke allerede var blevet lukket med endnu et mål fra Manchester United.
– Vi ser igen, at man er nødt til at kæmpe for det hele vejen. Når man kommer foran med 1-0, er man nødt til at kæmpe videre, kæmpe for mål nummer to. Det er første kamp. Det er vigtigt at få sejren, siger Erik ten Hag.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Succestræner i overraskende skifte?
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattig mandagskamp i New York
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
Brasiliansk VM-mavepuster
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
Afslører dansk toptræners millionløn
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
Læge: Eriksens pacemaker støder, som den skal
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TRANSFER
Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.