Christian Eriksen blev både helt og syndebuk for Manchester United, da holdet onsdag aften spillede 1-1 mod hollandske FC Twente i Europa League.
Selv var den danske midtbanespiller mest af alt skuffet over holdets manglende gejst i dets sæsonåbner i Europa League.
Det siger han ifølge det tyske nyhedsbureau dpa til mediet TNT Sports efter kampen.
– Vi er egentlig mest skuffede som hold. Det er klart, at vi gerne ville have fået et bedre resultat, men i sidste ende var det bare slet ikke godt nok.
– Vi har også sagt det nede i omklædningsrummet. Det lignede, at de ville det mere end os, og sådan må det ikke være, siger Christian Eriksen ifølge det tyske nyhedsbureau dpa til TNT Sports.
Danskeren blev selv målscorer for Manchester United, da han klappede til en løs bold i feltet i 35. minut.
Efter 67 minutter tøvede han dog alt for meget og tillod svenske Sam Lammers at hapse bolden og banke den i nettet til slutresultatet.
Fejlen blev kostbar og gør, at United åbnede sin europæiske sæson med et point i stedet for tre. Holdets cheftræner, hollandske Erik ten Hag, kalder det dog en "holdfejl".
– En twentespiller får lov til at drible ned ad banen uden at blive bremset. Sådan et mål må vi ikke give væk, siger træneren ifølge nyhedsbureauet AFP.
Desuden er Uniteds egentlige hovedpine, siger ten Hag, at kampen ikke allerede var blevet lukket med endnu et mål fra Manchester United.
– Vi ser igen, at man er nødt til at kæmpe for det hele vejen. Når man kommer foran med 1-0, er man nødt til at kæmpe videre, kæmpe for mål nummer to. Det er første kamp. Det er vigtigt at få sejren, siger Erik ten Hag.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
LIVE: Slutfløjt i Parken
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
INTERVIEW
Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk skifte i spil for Mark Csinger
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Transferfri stjerne i København