Manchester United kom torsdag aften tilbage på vinderkurs i Europa League med en 2-0-sejr ude over Sheriff Tiraspol.
I den første kamp tabte United 0-1 hjemme til Real Sociedad for en uge siden. Så Erik ten Hags tropper fik rejst sig efter den dårlige start i gruppespillet.
Danske Christian Eriksen spillede generelt en god kamp og stod for assisten til det første United-mål mod den moldoviske fodboldklub.
Eriksen spillede bolden ind til Jadon Sancho, som efter et par lækre berøringer scorede til 1-0 efter 17 minutter.
Sancho var tæt på at score et mål mere i første halvleg, men forsøget blev sparket væk på målstregen.
Fem minutter før pausen fordoblede United-angriberen Cristiano Ronaldo føringen med en scoring på straffespark.
Det var Ronaldos første mål i denne sæson. Det var samtidig portugiserens første mål i Europa League nogensinde.
I sæsonens første syv kampe, hvor Ronaldo oftest er kommet ind fra bænken, er den 37-årige angriber gået fra banen uden at have scoret.
Trods enkelte chancer til begge hold i anden halvleg blev der ikke scoret flere mål i kampen i Moldova.
I den anden kamp i gruppen vandt Real Sociedad 2-1 ude over Omonia Nicosia. Den tidligere FC Midtjylland-angriber Alexander Sørloth scorede det afgørende mål for Real Sociedad.
Dermed topper det spanske hold gruppen med seks point, mens United og Sheriff Tiraspol følger efter med tre point. Cypriotiske Omonia Nicosia har på sidstepladsen nul point.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tre AGF-talenter hædret
EKSPERT
Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter
TRANSFER
Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag
NYHEDER
Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK
HELT VILDT
Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’
MEDIE
Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage
Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
NYHEDER
Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’
HELT VILDT
Ekspert peger på choktransfer for Dolberg
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
Cooper-interview vækker opsigt: ‘Alarmerende’
Brian Riemer peger på tre årsager
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
FANKLUBBEN
Sådan bør strukturen i Superligaen være
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen
NYHEDER
De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino
TOPNYHED
Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken
Fifa hæver udbetalinger til VM-hold
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TOPNYHED
FC København nærmer sig ny sportsdirektør
TRANSFER
Ud af det blå – OB henter udlandsdansker
MEDIE
Braithwaite del af stor transferplan
OPTAKT
Atletico Madrid – Arsenal
Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen
Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag
Snart kan det give rødt kort
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
EKSKLUSIVT
Melder klart ud: Han har IKKE udløb
NYHEDER
Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
MEDIE
Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho
TOPNYHED