Eriksen-oplæg og Ronaldo-kasse i United-sejr

Manchester United vandt over Sheriff Tiraspol i Europa League. Christian Eriksen assisterede til 1-0-målet.



Manchester United kom torsdag aften tilbage på vinderkurs i Europa League med en 2-0-sejr ude over Sheriff Tiraspol.

I den første kamp tabte United 0-1 hjemme til Real Sociedad for en uge siden. Så Erik ten Hags tropper fik rejst sig efter den dårlige start i gruppespillet.

Danske Christian Eriksen spillede generelt en god kamp og stod for assisten til det første United-mål mod den moldoviske fodboldklub.

Eriksen spillede bolden ind til Jadon Sancho, som efter et par lækre berøringer scorede til 1-0 efter 17 minutter.

Sancho var tæt på at score et mål mere i første halvleg, men forsøget blev sparket væk på målstregen.

Fem minutter før pausen fordoblede United-angriberen Cristiano Ronaldo føringen med en scoring på straffespark.

Det var Ronaldos første mål i denne sæson. Det var samtidig portugiserens første mål i Europa League nogensinde.

I sæsonens første syv kampe, hvor Ronaldo oftest er kommet ind fra bænken, er den 37-årige angriber gået fra banen uden at have scoret.

Trods enkelte chancer til begge hold i anden halvleg blev der ikke scoret flere mål i kampen i Moldova.

I den anden kamp i gruppen vandt Real Sociedad 2-1 ude over Omonia Nicosia. Den tidligere FC Midtjylland-angriber Alexander Sørloth scorede det afgørende mål for Real Sociedad.

Dermed topper det spanske hold gruppen med seks point, mens United og Sheriff Tiraspol følger efter med tre point. Cypriotiske Omonia Nicosia har på sidstepladsen nul point.

/ritzau/







LIVE

LIVE: SL-profil åbner op for muligt skifte

Arsenal er i Champions League-finalen

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

AGF køber dansk profil

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Afsløring: Færdig i Silkeborg



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Millionregn over ‘PC’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

‘Kan ikke se en træner, der er en bedre mulighed’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Tv-vært stopper på Viaplay

Afsløring: DBU-boss stopper

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Kompany ‘forsøger at finde de rette ord’

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

I dialog om Albert Grønbæk