Erkender: Holder hele tiden øje med Theo Sander

Oscar Hiljemark mener, at det er lærerigt for Theo Sander at spille kampene i øjeblikket, selv om alle parter har fået kritik for det.



Debatten om AaB's brug af Theo Sander har fyldt en del, siden den kun 18-årige keeper begik det straffespark, som endte med at koste nordjyderne point i mandagens nederlag til OB. 

For det er ikke første gang i denne sæson, at Theo Sander har begået kostbare fejl, og de koster bare dyrt for AaB, som har kursen rettet direkte mod NordicBet Ligaen. 

Efter kampen kritiserede Viaplay-ekspert Kenneth Emil Petersen AaB's ledelse for ikke at have hentet en god nok målmand, som skulle have erstattet Sander, så der ikke skulle være så meget ansvar på den unge mands skuldre.Nu svarer klubbens cheftræner Oscar Hiljemark på Sanders seneste blunder i et interview med Nordjyske.

Svenskeren erkender, at presset er stort på Sander, men at hans talent er enormt, og at han kommer til at spille på de helt store scener. Derfor er de oplevelser, han får nu – gode som dårlige – lærerige, hvilket Hiljemark har mærket på egen krop.

Derudover kan han ikke mærke på Sander, at ungdomslandsholdsmålmandens humør skulle være trykket.

 – Vi er hele tiden opmærksomme på, hvordan Theo har det, men jeg synes, at han har præsteret rigtig godt for AaB. Jeg har heller ikke kunnet fornemme på ham, at han er mærket af, hvad der skete i mandags.

– Jeg oplevede ham som positiv under træningen i dag, og det samme har været tilfældet under de samtaler, jeg har haft med ham, siger Hiljemark til avisen. 

AaB hentede i sommer Josip Posavec, da Jacob Rinne blev solgt. Kroaten tabte dog sin plads i efteråret på grund af dårlige præstationer. 

I januar lejede man så den tyske U21-landsholdsmålmand Nico Mantl, men han har endnu kun prøvet at stå i Sydbank Pokalen. 

Tipsbladets fodboldkommentator Stig Tøfting har også været ude og banke i bordet i forhold til AaB's brug af Sander. Tøfting mener, at klubben svigter det ansvar, de har i forhold til den unge mand. Læs mere om det HER.






TransferLIVE: Tidl. SL-profil tager til ny PL-klub




LIVE

VM-LIVE: Surt show

Frankrig – Sverige

Stort drama: Brasilien er videre!

Brøndby med transferscoop?

Superliga-klub tæt på FCK’er

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

Kryptisk transfermelding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

FC København-farvel rykker nærmere

Tyskland – Paraguay

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Elfenbenskysten – Norge

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Afviste Premier League-klubber

Holland – Marokko

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Storroser 18-årig FCK-spiller

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Hård dom over Kvistgaarden

Her er 16.-delsfinalerne til VM