Den blot 17-årige Vejle-angriber Wahid Faghir har i denne sæson gjort godt opmærksom på sig selv. Det er eksempelvis blevet til fem scoringer, og der er derfor også kommet interesse på ham.
Det erkender Vejles tekniske chef Jacob Krüger i et interview med TV3 Sport. Her kom han også ind på, at det, som kommer i indbakken hos ham er noget, som han ikke deler med spilleren.
– Det er meget lidt. Når der er interesse om sådan en, så er der jo rigtig meget, som kun er interesse, og der er ingen grund til at involvere ham i noget som helst, inden han skal forholde sig til noget konkret, siger han og fortsætter:
– Agenter og klubber og folk, der spørger på ham. Det er klart, at sådan nogle ting går vi sjældent videre med, fordi det sjældent bliver til mere end interesse, lyder det fra Jacob Krüger.
Det er endvidere ikke kun klubber, som Faghir for tiden skal tænke over. Muligheden for at spille for det afghanske landshold er kommet frem, og det er noget, som Vejle-chefen prøver at snakke med ham om. Krüger understreger dog, at det er spillerens egen beslutning.
– Men det er jo dér, hvor jeg synes, at det går lidt hurtigt. Nu så jeg, at der nærmest blev snakket om Hjulmands A-landshold, og han har ikke engang spillet på U21-landsholdet endnu. Så jeg tror også, at vi prøver at slå lidt koldt vand i blodet, og hvis han præsterer, så skal de valg, han skal træffe, nok komme, fortæller den tekniske chef.
Afghanistan-muligheden for Vejle-angriberen er også noget, som DBU har bemærket. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: ‘De er klar til at dø for Messi’
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
Her kan du se Norge mod Senegal
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Frederiksen renser ud
TRANSFER
West Ham opfordres til at hente dansk bomber
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
OPTAKT
Frankrig – Irak
Conrad Harder får argentinsk chef
NYHEDER
– Den største fortrydelse i min FCK-tid er…
TRANSFER
Melder dansk stortalent transferklar
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu
FC Københavns talenter gør rent bord
OPTAKT
England – Ghana
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
VM-målscorer fulgte fødsel via Facetime
OPTAKT
Colombia – DR Congo
NYHEDER
Regler for at begrænse tidsudtræk indføres i SL
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links
Rekord-Messi sparker Argentina videre
OPTAKT
Panama – Kroatien
Historisk Messi rykker forbi Klose
Et skridt tættere Englands største stadion
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Lyngby Boldklub sælger profil
MEDIE
