Den blot 17-årige Vejle-angriber Wahid Faghir har i denne sæson gjort godt opmærksom på sig selv. Det er eksempelvis blevet til fem scoringer, og der er derfor også kommet interesse på ham.
Det erkender Vejles tekniske chef Jacob Krüger i et interview med TV3 Sport. Her kom han også ind på, at det, som kommer i indbakken hos ham er noget, som han ikke deler med spilleren.
– Det er meget lidt. Når der er interesse om sådan en, så er der jo rigtig meget, som kun er interesse, og der er ingen grund til at involvere ham i noget som helst, inden han skal forholde sig til noget konkret, siger han og fortsætter:
– Agenter og klubber og folk, der spørger på ham. Det er klart, at sådan nogle ting går vi sjældent videre med, fordi det sjældent bliver til mere end interesse, lyder det fra Jacob Krüger.
Det er endvidere ikke kun klubber, som Faghir for tiden skal tænke over. Muligheden for at spille for det afghanske landshold er kommet frem, og det er noget, som Vejle-chefen prøver at snakke med ham om. Krüger understreger dog, at det er spillerens egen beslutning.
– Men det er jo dér, hvor jeg synes, at det går lidt hurtigt. Nu så jeg, at der nærmest blev snakket om Hjulmands A-landshold, og han har ikke engang spillet på U21-landsholdet endnu. Så jeg tror også, at vi prøver at slå lidt koldt vand i blodet, og hvis han præsterer, så skal de valg, han skal træffe, nok komme, fortæller den tekniske chef.
Afghanistan-muligheden for Vejle-angriberen er også noget, som DBU har bemærket. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Medie melder ud om Hatzidiakos
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Dansker tæt på stort skifte efter suveræn sæson
MEDIE
Manchester United afbryder forhandlingerne
TRANSFER
Betaler frikøbsklausul: Real Madrid henter stjerne
TOPNYHED
Benhård kritik af Danmark
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLAN
De burde drømme om denne Brøndby-spiller
MEDIE
Vildt transferrygte skydes ned
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
MEDIE
Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sporting CP køber Silas Andersen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Liverpool præsenterer succestræner
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
MEDIE
Jess Thorup fyret
NYHEDER
Transfer spøger: ‘Ting er lovet men ikke holdt’
De 10 største stjerner, der misser VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chok – Kent Nielsen-stop lurer i SIF
TRANSFER
Christian Eriksen med kryptisk transfer-svar
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
TOPNYHED
Guf for Superligaen? Gartenmann færdig
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort
