VB erkender: Holder interessen hemmelig for Faghir

For Vejles tekniske chef Jacob Krüger er der god grund til at holde interessen for Wahid Faghir væk fra spillerens opmærksomhed.



Den blot 17-årige Vejle-angriber Wahid Faghir har i denne sæson gjort godt opmærksom på sig selv. Det er eksempelvis blevet til fem scoringer, og der er derfor også kommet interesse på ham.

Det erkender Vejles tekniske chef Jacob Krüger i et interview med TV3 Sport. Her kom han også ind på, at det, som kommer i indbakken hos ham er noget, som han ikke deler med spilleren. 

– Det er meget lidt. Når der er interesse om sådan en, så er der jo rigtig meget, som kun er interesse, og der er ingen grund til at involvere ham i noget som helst, inden han skal forholde sig til noget konkret, siger han og fortsætter:

– Agenter og klubber og folk, der spørger på ham. Det er klart, at sådan nogle ting går vi sjældent videre med, fordi det sjældent bliver til mere end interesse, lyder det fra Jacob Krüger.

Det er endvidere ikke kun klubber, som Faghir for tiden skal tænke over. Muligheden for at spille for det afghanske landshold er kommet frem, og det er noget, som Vejle-chefen prøver at snakke med ham om. Krüger understreger dog, at det er spillerens egen beslutning.

– Men det er jo dér, hvor jeg synes, at det går lidt hurtigt. Nu så jeg, at der nærmest blev snakket om Hjulmands A-landshold, og han har ikke engang spillet på U21-landsholdet endnu. Så jeg tror også, at vi prøver at slå lidt koldt vand i blodet, og hvis han præsterer, så skal de valg, han skal træffe, nok komme, fortæller den tekniske chef.

Afghanistan-muligheden for Vejle-angriberen er også noget, som DBU har bemærket. Læs mere om det her.







LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Højlund-statistik bekymrer i Napoli



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Thomas Frank scorer sommerjob

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Transferfri stjerne i København



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Verdensstjerner optræder til historisk VM-show