VB erkender: Holder interessen hemmelig for Faghir

For Vejles tekniske chef Jacob Krüger er der god grund til at holde interessen for Wahid Faghir væk fra spillerens opmærksomhed.



Den blot 17-årige Vejle-angriber Wahid Faghir har i denne sæson gjort godt opmærksom på sig selv. Det er eksempelvis blevet til fem scoringer, og der er derfor også kommet interesse på ham.

Det erkender Vejles tekniske chef Jacob Krüger i et interview med TV3 Sport. Her kom han også ind på, at det, som kommer i indbakken hos ham er noget, som han ikke deler med spilleren. 

– Det er meget lidt. Når der er interesse om sådan en, så er der jo rigtig meget, som kun er interesse, og der er ingen grund til at involvere ham i noget som helst, inden han skal forholde sig til noget konkret, siger han og fortsætter:

– Agenter og klubber og folk, der spørger på ham. Det er klart, at sådan nogle ting går vi sjældent videre med, fordi det sjældent bliver til mere end interesse, lyder det fra Jacob Krüger.

Det er endvidere ikke kun klubber, som Faghir for tiden skal tænke over. Muligheden for at spille for det afghanske landshold er kommet frem, og det er noget, som Vejle-chefen prøver at snakke med ham om. Krüger understreger dog, at det er spillerens egen beslutning.

– Men det er jo dér, hvor jeg synes, at det går lidt hurtigt. Nu så jeg, at der nærmest blev snakket om Hjulmands A-landshold, og han har ikke engang spillet på U21-landsholdet endnu. Så jeg tror også, at vi prøver at slå lidt koldt vand i blodet, og hvis han præsterer, så skal de valg, han skal træffe, nok komme, fortæller den tekniske chef.

Afghanistan-muligheden for Vejle-angriberen er også noget, som DBU har bemærket. Læs mere om det her.





LIVE

TransferLIVE: Dansk profil hjem til Superligaen?

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Her kan du se Besiktas mod FC Midtjylland

Her kan du se FC Polissya mod FC København

Real Madrid har ringet: ‘Jeg må lette på hatten’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’

Vildt skifte til Danmark: Lamine Yamal kigger med

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Afslører: Liverpool har megadyr topprioritet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her kan du se de danske hold i Europa

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’

Her er 10 talenter der kan brage igennem i SL

Stort drama – efterforskes for stjerne-transfer

Skylder FCM millioner: Nu får de hård straf



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg har dem som storfavorit til at rykke ned’

Transferkollaps: ‘En stor skuffelse’

Jagtet af FCK: Han laver flere fejl end Kotarski

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Hængemuler i Lyngby: ‘Han var noget helt særligt’

Historisk transfer: Er han Superligaens nye juvel?

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

AGF – Brøndby IF

Jagter kæmpe Premier League-stjerne

På vej til FCK: Her er han ligaens konge



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Osula får stor rolle i Newcastle

Brøndby-flop: De henter Carl Björk

‘En retur til Wolfsburg virker usandsynlig’

FC København – Lyngby BK