Erkender kæmpe VAR-fejl i FCM-Hvidovre

VAR-teamet erkender nu, at den var helt gal i FC Midtjylland - Hvidovre.



Superligaen blev indledt med et drama, som den burde have været foruden, for i VAR-rummet snorksov den ellers normalt så dygtige Mikkel Redder, da Nicolai Geertsen tydeligt blev revet omkuld i FCM's felt.

Dommer Mads-Kristoffer Kristoffersens fløjte forblev tavs, men han fik ikke den hjælp, han skulle have haft af VAR – for her gav man ikke dommeren muligheden for at genvurdere situationen.

Og her under kampene på Superliga-søndagen, på Facebook-siden DBU Elitedommer, fremgår det nu, at man erkender, at det var en fejl ikke at give Mads-Kristoffer Kristoffersen muligheden for at vurdere situationen via en monitor.

– I fredagens 3F Superliga-kamp mellem FC Midtjylland og Hvidovre IF opstår der i det 79. minut en holde-situation, hvor en Hvidovre IF-angriber trækkes til jorden forud for afslutning umiddelbart foran modstanderens mål.

– DBU's dommervalideringsgruppe har vurderet situationen og konstateret, at der er tale om en forseelse til straffespark for "holde" og udvisning for berøvelse af oplagt scoringsmulighed.

– Endvidere er vurderingen, at VAR burde anbefale et on-field review og lade dommeren gense situationen. Ingen af delene skete, hvilket desværre er en fejl.

– Situationen blev tjekket igennem, men for hurtigt og med utilstrækkelig kvalitet. Hvidovre IF er blevet kontaktet med en dyb beklagelse fra alle involverede, som vil gøre alt for at undgå lignende fejl i fremtiden, står der i opslaget, der er underskrevet VAR-teamet.

Altså ikke bare skulle Nicolai Geertsen have haft et straffespark, Sverrir Ingi Ingason skulle også have været udvist.

FCM endte med at vinde opgøret med 1-0 efter et straffespark, hvor VAR-rummet havde kaldt dommer Mads-Kristoffer Kristoffersen til skærmen for at vurdere en hands-situation. 

I øvrigt skulle Mikkel Redder også søndag i Silkeborg have været VAR-dommer i opgøret mellem SIF og Brøndby. Men nu er det Sandi Putros, der fremgår på dbu.dk som VAR-dommer af den kamp.



FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe vurderer

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Dybt skuffet og trist

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

Fyringstruet: – Han har to kampe

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Bo Henriksen fyret

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Nu er han gratis – på vej til OB?

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

FC København-profil ude med sygdom

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Frank reddet i døende sekunder

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt

Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt