Haaland scorer vanvittig aftale: Se beløbet her

Erling Haaland får med sin nye aftale med amerikanske Nike en stor forøgelse af sin årsindtægt.



Erling Haaland har fredag lavet en ny sponsoraftale med Nike, der forøger hans samlede årsindtægt betragtelig, hvis man skal tro de tal, der florerer i diverse medier.

Velrespekterede The Athletic skrev om aftalen allerede i februar og meddelte dengang, at den norske angrebsstjerne var ude efter et beløb svarende til omkring 170 millioner kroner om året for at repræsentere Nike.

Den amerikanske sportstøjgigant skriver ikke noget om det økonomiske aspekt i sin officielle meddelelse om aftalen.

Men selv hvis Haaland ikke helt har fået som ønsket, er der formentligt tale om et beløb, der tæt på fordobler hans grundløn fra Manchester City.

Den lyder ifølge flere medier på et beløb svarende til 165 millioner kroner om året inden diverse bonusser, som han med sine præstationer formentligt indløser en del af.

Det amerikanske magasin Forbes, der er kendt for sine pengelister, skrev sidste år, at Haaland tjener omkring 240 millioner kroner i City.

Nordmanden har tidligere haft en aftale med Nike, men den udløb i starten af 2022, og han har siden været uden støvlesponsor. Tøjmærket har i forvejen stjerner som Cristiano Ronaldo og Kylian Mbappe i stalden.

22-årige Haaland har fået en fantomstart på karrieren i Premier League. 42 mål i 37 kampe har han således lavet for Manchester City, siden han i sommer kom til fra Borussia Dortmund.

Senest har missede han Norges EM-kvalifikationskampe med en skade, men fredag melder Pep Guardiola angriberen i spil til lørdagens brag mod Liverpool i Premier League.

– Erling er i bedring. Det bliver lægerne og især spilleren, der kommer til at træffe beslutningen, siger City-manageren ifølge Reuters.

/ritzau/






Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte

FCK-spiller har revet skulderen af led

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM

AC Milan vil hente Man Utd-profil

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Forhandler med Jannik Vestergaard



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Paolo Maldini lander stort job

FCM-flop i chokskifte

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber

Afsløring: Mathias Olesen på plads i Sønderjyske

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Argentinsk træner kræver forbedringer