Erling Haaland har fredag lavet en ny sponsoraftale med Nike, der forøger hans samlede årsindtægt betragtelig, hvis man skal tro de tal, der florerer i diverse medier.
Velrespekterede The Athletic skrev om aftalen allerede i februar og meddelte dengang, at den norske angrebsstjerne var ude efter et beløb svarende til omkring 170 millioner kroner om året for at repræsentere Nike.
Den amerikanske sportstøjgigant skriver ikke noget om det økonomiske aspekt i sin officielle meddelelse om aftalen.
Men selv hvis Haaland ikke helt har fået som ønsket, er der formentligt tale om et beløb, der tæt på fordobler hans grundløn fra Manchester City.
Den lyder ifølge flere medier på et beløb svarende til 165 millioner kroner om året inden diverse bonusser, som han med sine præstationer formentligt indløser en del af.
Det amerikanske magasin Forbes, der er kendt for sine pengelister, skrev sidste år, at Haaland tjener omkring 240 millioner kroner i City.
Nordmanden har tidligere haft en aftale med Nike, men den udløb i starten af 2022, og han har siden været uden støvlesponsor. Tøjmærket har i forvejen stjerner som Cristiano Ronaldo og Kylian Mbappe i stalden.
22-årige Haaland har fået en fantomstart på karrieren i Premier League. 42 mål i 37 kampe har han således lavet for Manchester City, siden han i sommer kom til fra Borussia Dortmund.
Senest har missede han Norges EM-kvalifikationskampe med en skade, men fredag melder Pep Guardiola angriberen i spil til lørdagens brag mod Liverpool i Premier League.
– Erling er i bedring. Det bliver lægerne og især spilleren, der kommer til at træffe beslutningen, siger City-manageren ifølge Reuters.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Tidligere FCK-ansat fyret
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
Klar transferbesked til Christian Eriksen
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
NYHEDER
Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
HELT VILDT
Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!
NYHEDER
Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
EKSKLUSIVT
Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’
INTERVIEW
Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’
TRANSFER