Erling Haaland har fredag lavet en ny sponsoraftale med Nike, der forøger hans samlede årsindtægt betragtelig, hvis man skal tro de tal, der florerer i diverse medier.
Velrespekterede The Athletic skrev om aftalen allerede i februar og meddelte dengang, at den norske angrebsstjerne var ude efter et beløb svarende til omkring 170 millioner kroner om året for at repræsentere Nike.
Den amerikanske sportstøjgigant skriver ikke noget om det økonomiske aspekt i sin officielle meddelelse om aftalen.
Men selv hvis Haaland ikke helt har fået som ønsket, er der formentligt tale om et beløb, der tæt på fordobler hans grundløn fra Manchester City.
Den lyder ifølge flere medier på et beløb svarende til 165 millioner kroner om året inden diverse bonusser, som han med sine præstationer formentligt indløser en del af.
Det amerikanske magasin Forbes, der er kendt for sine pengelister, skrev sidste år, at Haaland tjener omkring 240 millioner kroner i City.
Nordmanden har tidligere haft en aftale med Nike, men den udløb i starten af 2022, og han har siden været uden støvlesponsor. Tøjmærket har i forvejen stjerner som Cristiano Ronaldo og Kylian Mbappe i stalden.
22-årige Haaland har fået en fantomstart på karrieren i Premier League. 42 mål i 37 kampe har han således lavet for Manchester City, siden han i sommer kom til fra Borussia Dortmund.
Senest har missede han Norges EM-kvalifikationskampe med en skade, men fredag melder Pep Guardiola angriberen i spil til lørdagens brag mod Liverpool i Premier League.
– Erling er i bedring. Det bliver lægerne og især spilleren, der kommer til at træffe beslutningen, siger City-manageren ifølge Reuters.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Smider Salah-bombe
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TOPNYHED