Esbjerg redder sig – FC Vestsjælland rykker ned

Efter 22. spillerunde var de blå- og hvid-stribede fra Esbjerg 11 point foran FC Vestsjælland i tabellen. Før kampen var forskellen nede på 4 point, hvorfor der med 2 spillerunder tilbage skulle sejr på bordet for FC Vestsjælland, da de søndag eftermiddag drog til Blue Water Arena i Esbjerg – og det formåede de trods…



Kampen startede i et stille og roligt tempo, hvor det var tydeligt at se, at de to mandskaber var klar over, at der var meget på spil. 

Det lignede det dog ikke, at Esbjerg-forsvaret havde opfanget, da de ikke fik clearet en løs bold i feltet. Bolden endte hos Anders Due, der sendte bolden ind til Vellios, der umarkeret inde i den lille boks, resolut sendte bolden ind bag Dubravka i Esbjerg-målet. 

Det var et Esbjerg-hold, der uden tro på egne evner jagtede en udligning – lige lidt hjalp det, at flere lange bolde blev sendt i retning af Mick van Buren, der blev domineret i luftspillet af de to FCV-stoppere Kure og Østli. 

I presspillet var FC Vestsjælland aggressive og det lønnede sig, da Esbjerg-spillerne af flere omgange lavede fejl.  

Efter 30 minutters spil var jublen total hos de FCV-tilhængere, der havde taget turen fra Slagelse til Esbjerg. Årsagen var, at Apostolos Vellios for 2. gang havde sendt bolden ind bag Dubravka, dog blev målet annulleret grundet en korrekt dømt offside.

Største Esbjerg-chance faldt i slutningen af første halvleg, da Daniel Larsson via mildest talt elendig boldbehandling smed bolden væk i en fri position efter en glimrende pasning fra Erik Friberg. 

Efter en første halvleg i højt tempo gik holdene efter scoring af Apostolos Vellios til pause med stillingen 0-1. 

Dog virkede det som om, at manager Niels Frederiksen i pausen havde givet en verbal skideballe til Esbjerg-spillerne, der kom genfødte ud til 2. halvleg. Ingen fejlafleveringer, løb uden bold og tro på egne evner kendetegnede spillestilen, der var ændret i forhold til første halvlegs elendige præstation. Belønningen for dette kom efter 47 minutter, da Mohamed Fellah sendte en bold i dybden til Mick van Buren, der rundede Thomas Mikkelsen og sendte bolden ind i et tomt mål. 

Resten af anden halvleg jagtede Esbjerg føringsmålet, hvilket de fik i sen, sen overtid, da Mick van Buren scorede sit andet mål og med sejren sender Esbjerg et flot kæmpende FC Vestsjælland-mandskab ned i 1. divisionen. 





Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’




LIVE

LIVE: Viktor Dadason fåmæl om fremtiden

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Skidt nyt om Lukas Lerager

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Afvist – Brøndby undrer sig

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Patrick Dorgu er med

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Smider Salah-bombe

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Amir Richardson scorer kassen i FC København

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!