Esbjerg redder sig – FC Vestsjælland rykker ned

Efter 22. spillerunde var de blå- og hvid-stribede fra Esbjerg 11 point foran FC Vestsjælland i tabellen. Før kampen var forskellen nede på 4 point, hvorfor der med 2 spillerunder tilbage skulle sejr på bordet for FC Vestsjælland, da de søndag eftermiddag drog til Blue Water Arena i Esbjerg – og det formåede de trods…



Kampen startede i et stille og roligt tempo, hvor det var tydeligt at se, at de to mandskaber var klar over, at der var meget på spil. 

Det lignede det dog ikke, at Esbjerg-forsvaret havde opfanget, da de ikke fik clearet en løs bold i feltet. Bolden endte hos Anders Due, der sendte bolden ind til Vellios, der umarkeret inde i den lille boks, resolut sendte bolden ind bag Dubravka i Esbjerg-målet. 

Det var et Esbjerg-hold, der uden tro på egne evner jagtede en udligning – lige lidt hjalp det, at flere lange bolde blev sendt i retning af Mick van Buren, der blev domineret i luftspillet af de to FCV-stoppere Kure og Østli. 

I presspillet var FC Vestsjælland aggressive og det lønnede sig, da Esbjerg-spillerne af flere omgange lavede fejl.  

Efter 30 minutters spil var jublen total hos de FCV-tilhængere, der havde taget turen fra Slagelse til Esbjerg. Årsagen var, at Apostolos Vellios for 2. gang havde sendt bolden ind bag Dubravka, dog blev målet annulleret grundet en korrekt dømt offside.

Største Esbjerg-chance faldt i slutningen af første halvleg, da Daniel Larsson via mildest talt elendig boldbehandling smed bolden væk i en fri position efter en glimrende pasning fra Erik Friberg. 

Efter en første halvleg i højt tempo gik holdene efter scoring af Apostolos Vellios til pause med stillingen 0-1. 

Dog virkede det som om, at manager Niels Frederiksen i pausen havde givet en verbal skideballe til Esbjerg-spillerne, der kom genfødte ud til 2. halvleg. Ingen fejlafleveringer, løb uden bold og tro på egne evner kendetegnede spillestilen, der var ændret i forhold til første halvlegs elendige præstation. Belønningen for dette kom efter 47 minutter, da Mohamed Fellah sendte en bold i dybden til Mick van Buren, der rundede Thomas Mikkelsen og sendte bolden ind i et tomt mål. 

Resten af anden halvleg jagtede Esbjerg føringsmålet, hvilket de fik i sen, sen overtid, da Mick van Buren scorede sit andet mål og med sejren sender Esbjerg et flot kæmpende FC Vestsjælland-mandskab ned i 1. divisionen. 



Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Brøndbys store karantænemareridt

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Køber sig ind i dansk klub

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

– Det er fuldkommen meningsløst

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

– Vi tror på et godt resultat

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Thomas Frank afviser at tale om det

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Bayern München sejrer over Sporting CP

Tænker ikke på Danmarks landshold

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’