Der var en ambivalent stemning blandt AGF-spillerne søndag, efter at de havde fået overrakt Superligaens bronzemedaljer på bagkant af et 0-1-nederlag til Brøndby i sidste spillerunde.
En tredjeplads giver nemlig ikke i sig selv europæisk fodbold denne sæson, og holdet skal derfor ud i en playoffkamp om europæisk deltagelse på onsdag, når OB gæster Ceres Park i Aarhus.
OB har efter sejre over to kampe mod Horsens sikret sig syvendepladsen fire pladser under AGF, og Patrick Mortensen, der er aarhusianernes topscorer, vil derfor have en flad fornemmelse, hvis holdet ikke formår at vinde den kamp.
– Vi står her og har fået bronze, og det er jeg selvfølgelig vanvittig stolt af vel vidende, at vi har en endnu vigtigere kamp på onsdag, som vi vanvittigt gerne vil vinde. Det vil sgu være en lidt flad fornemmelse at stå på onsdag, og vi så ikke har kvalificeret os til at spille i Europa, mener topscoreren.
Mortensens holdkammerat Sebastian Hausner ved ikke, om han vil være stolt af bronzemedaljerne, der er klubbens første i 23 år, hvis ikke holdet formår at vinde på onsdag.
Læs også:David Nielsen om sølvjagt: Spillerne har været hårdt presset
– Jeg har ikke rigtig tænkt over, om bronzen vil være ligegyldig eller ej. Vi skal bare sørge for at vinde den kamp på onsdag, siger den unge forsvarsspiller.
AGF mener selv, at holdet går ind til kampen med mere på spil end modstanderne fra OB, da østjyderne kommer fra en bedre placering end fynboerne.
Og AGF’s brandvarme venstreback Casper Højer Nielsen er da også sikker på, at onsdagens brag bliver en hård kamp.
– Vi skal ikke glemme, at OB også er en stor klub. Dertil er de også godt kørende, og jeg synes, de har et godt hold.
– Det bliver en svær kamp, og vi skal ud og yde vores absolut bedste for at vinde den kamp, siger han.
Læs også:Solbakken: Sølv var det maksimale, vi kunne opnå
Højer afviser, at OB skulle have en fordel i forhold til selvtillid, efter at sølvmedaljerne glippede for aarhusianerne, som var meget tæt på.
– Jeg tror ikke, at det betyder det helt store, for når vi har været allerlængst nede i denne sæson, så har vi pludselig leveret godt, siger han.
– Og på samme måde har det været, når vi har leveret godt, så har vi efterfølgende leveret noget lort.
/ritzau/
Læs også:Overblik: Sådan sluttede Superliga-sæsonen 2019/20
Læs også:Brøndby-målscorer jubler: Super dejligt at ødelægge AGF’s drøm
Læs også:Ronnie Schwartz er Superliga-topscorer: Det hjalp, at Kamil skiftede
LIVE
LIVE: Skriver under med Viborg
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
