Europæisk deltagelse er afgørende for AGF-topscorer

AGF-topscorer Patrick Mortensen kalder det en flad fornemmelse, hvis ikke holdet kvalificerer sig til Europa.



Der var en ambivalent stemning blandt AGF-spillerne søndag, efter at de havde fået overrakt Superligaens bronzemedaljer på bagkant af et 0-1-nederlag til Brøndby i sidste spillerunde.

En tredjeplads giver nemlig ikke i sig selv europæisk fodbold denne sæson, og holdet skal derfor ud i en playoffkamp om europæisk deltagelse på onsdag, når OB gæster Ceres Park i Aarhus.

OB har efter sejre over to kampe mod Horsens sikret sig syvendepladsen fire pladser under AGF, og Patrick Mortensen, der er aarhusianernes topscorer, vil derfor have en flad fornemmelse, hvis holdet ikke formår at vinde den kamp.

– Vi står her og har fået bronze, og det er jeg selvfølgelig vanvittig stolt af vel vidende, at vi har en endnu vigtigere kamp på onsdag, som vi vanvittigt gerne vil vinde. Det vil sgu være en lidt flad fornemmelse at stå på onsdag, og vi så ikke har kvalificeret os til at spille i Europa, mener topscoreren.

Mortensens holdkammerat Sebastian Hausner ved ikke, om han vil være stolt af bronzemedaljerne, der er klubbens første i 23 år, hvis ikke holdet formår at vinde på onsdag.

Læs også:David Nielsen om sølvjagt: Spillerne har været hårdt presset

– Jeg har ikke rigtig tænkt over, om bronzen vil være ligegyldig eller ej. Vi skal bare sørge for at vinde den kamp på onsdag, siger den unge forsvarsspiller.

AGF mener selv, at holdet går ind til kampen med mere på spil end modstanderne fra OB, da østjyderne kommer fra en bedre placering end fynboerne.

Og AGF’s brandvarme venstreback Casper Højer Nielsen er da også sikker på, at onsdagens brag bliver en hård kamp.

– Vi skal ikke glemme, at OB også er en stor klub. Dertil er de også godt kørende, og jeg synes, de har et godt hold.

– Det bliver en svær kamp, og vi skal ud og yde vores absolut bedste for at vinde den kamp, siger han.

Læs også:Solbakken: Sølv var det maksimale, vi kunne opnå

Højer afviser, at OB skulle have en fordel i forhold til selvtillid, efter at sølvmedaljerne glippede for aarhusianerne, som var meget tæt på.

– Jeg tror ikke, at det betyder det helt store, for når vi har været allerlængst nede i denne sæson, så har vi pludselig leveret godt, siger han.

– Og på samme måde har det været, når vi har leveret godt, så har vi efterfølgende leveret noget lort.

/ritzau/

Læs også:Overblik: Sådan sluttede Superliga-sæsonen 2019/20
Læs også:Brøndby-målscorer jubler: Super dejligt at ødelægge AGF’s drøm
Læs også:Ronnie Schwartz er Superliga-topscorer: Det hjalp, at Kamil skiftede






LIVE

LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp

Bombe på vej i Real Madrid?

Arsenal skal til Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Kalder tronskifte i Danmark

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Supercomputer: De vinder Superligaen 

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Så du det? Wass i helt vild aktion