Europæisk deltagelse er afgørende for AGF-topscorer

AGF-topscorer Patrick Mortensen kalder det en flad fornemmelse, hvis ikke holdet kvalificerer sig til Europa.



Der var en ambivalent stemning blandt AGF-spillerne søndag, efter at de havde fået overrakt Superligaens bronzemedaljer på bagkant af et 0-1-nederlag til Brøndby i sidste spillerunde.

En tredjeplads giver nemlig ikke i sig selv europæisk fodbold denne sæson, og holdet skal derfor ud i en playoffkamp om europæisk deltagelse på onsdag, når OB gæster Ceres Park i Aarhus.

OB har efter sejre over to kampe mod Horsens sikret sig syvendepladsen fire pladser under AGF, og Patrick Mortensen, der er aarhusianernes topscorer, vil derfor have en flad fornemmelse, hvis holdet ikke formår at vinde den kamp.

– Vi står her og har fået bronze, og det er jeg selvfølgelig vanvittig stolt af vel vidende, at vi har en endnu vigtigere kamp på onsdag, som vi vanvittigt gerne vil vinde. Det vil sgu være en lidt flad fornemmelse at stå på onsdag, og vi så ikke har kvalificeret os til at spille i Europa, mener topscoreren.

Mortensens holdkammerat Sebastian Hausner ved ikke, om han vil være stolt af bronzemedaljerne, der er klubbens første i 23 år, hvis ikke holdet formår at vinde på onsdag.

Læs også:David Nielsen om sølvjagt: Spillerne har været hårdt presset

– Jeg har ikke rigtig tænkt over, om bronzen vil være ligegyldig eller ej. Vi skal bare sørge for at vinde den kamp på onsdag, siger den unge forsvarsspiller.

AGF mener selv, at holdet går ind til kampen med mere på spil end modstanderne fra OB, da østjyderne kommer fra en bedre placering end fynboerne.

Og AGF’s brandvarme venstreback Casper Højer Nielsen er da også sikker på, at onsdagens brag bliver en hård kamp.

– Vi skal ikke glemme, at OB også er en stor klub. Dertil er de også godt kørende, og jeg synes, de har et godt hold.

– Det bliver en svær kamp, og vi skal ud og yde vores absolut bedste for at vinde den kamp, siger han.

Læs også:Solbakken: Sølv var det maksimale, vi kunne opnå

Højer afviser, at OB skulle have en fordel i forhold til selvtillid, efter at sølvmedaljerne glippede for aarhusianerne, som var meget tæt på.

– Jeg tror ikke, at det betyder det helt store, for når vi har været allerlængst nede i denne sæson, så har vi pludselig leveret godt, siger han.

– Og på samme måde har det været, når vi har leveret godt, så har vi efterfølgende leveret noget lort.

/ritzau/

Læs også:Overblik: Sådan sluttede Superliga-sæsonen 2019/20
Læs også:Brøndby-målscorer jubler: Super dejligt at ødelægge AGF’s drøm
Læs også:Ronnie Schwartz er Superliga-topscorer: Det hjalp, at Kamil skiftede






LIVE

LIVE: Forlænger med dansk stortalent

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne



TOPNYHED

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Sur FC København-boss: En følelse af ‘hvorfor?’

Her er de tidligere vindere af Forårets Profil

Dansk landsholdsspiller forlænger med Stuttgart

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Raser: Det er latterligt!

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Simsir overvejede karrieren: Skal jeg give slip?

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

LIVE: Slutfløjt i Parken

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer