FC Midtjylland har i denne sæson vundet klubbens tredje mesterskab, og det er sket med god hjælp fra Evander på midtbanen, som hidtil har disket op med syv mål og ni assister undervejs i turneringen.
Han er også spilleren med nummer 10 på ryggen, og for ham er det en stor ting. Det fortæller han i et interview i klubbens kampprogram.
– Det er det største i Brasilien. En trøje der fylder. Manden i nummer 10 har ansvar at vise god fodbold. En tekniker der både scorer mål og laver assister. 10’eren er den vigtigste spiller, og den spiller alle ser efter i kampen, siger han og fortsætter:
– Simpelthen den vigtigste spiller, som også bliver kritiseret af fansene, hvis han ikke leverer. Der hviler et stort pres på ham, lyder det fra Evander, som peger på, at alt, hvad man laver på banen bliver vurderet med dét nummer på ryggen.
Han mener endvidere, at spillet i Danmark er anderledes end det, som han har været vant til i Brasilien. Danskerne bruger mere energi, mens spillet i hjemlandet går lidt langsommere med mere tålmodighed for at finde en åbning.
Evander kom til FC Midtjylland forud for 2018/19-sæsonen, hvor han først var på en lejeaftale fra Vasco Da Gama, som siden blev til en permanent aftale. Dog rækker ambitionerne til mere end fodbold i Danmark for den 22-årige brasser.
– Jeg håber på, at komme til at spille på det brasilianske landshold og kome til en stor europæisk klub og spiller Champions League, fastlår FCM-profilen.
Men inden han når så langt, så skal Evander og resten af den midtjyske trup møde FC Nordsjælland fredag aften klokken 19.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
LIVE
VM-LIVE: Manuel Neuer er færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: De køber det store talent Selim Baskaya
MEDIE
FCK-stjerne ikke med på træningslejr
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Brøndby i dialog med Christopher Olivier
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
NYHEDER
Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
Belgien – Senegal
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby
TOPNYHED
