Får ingen spilletid i Brøndby: Det kan være hårdt

Den erfarne reserve erkender, at det kan være svært at blive ved med at sætte sig op til træning for så at blive fravalgt til kamp.



Han skiftede til Brøndby IF for snart et års tid siden, men Michael Lumbs ophold på Vestegnen har ikke budt på meget spilletid.

I sin første halvsæson i klubben startede den nu 33-årige venstre back en enkelt gang for de blå-gule i Superligaen, mens han også fik et kort indhop, men i den indeværende sæson har spilletiden været endnu mere sparsom. Michael Lumb har kun spillet en enkelt pokalkamp i den indeværende sæson.
Ofte er venstrebacken også fravalgt til kampene, og det kan være hårdt, erkender han over tv-programmet “Offside” på TV3 Sport.

– Det er jo aldrig sjovt. Man vil gerne spille. Det er det, vi synes er sjovt jo. Men jeg bliver nødt til at være professionel og gribe de muligheder, jeg får, og kæmpe røven ud af bukserne til træning hver dag. Det kan godt være hårdt at sætte sig op hver eneste dag, og så at der gang på gang bliver kigget forbi en, siger Michael Lumb til “Offside” og fortæller også:

– Jeg fortryder ikke. Det er sgu altid nemt at fortryde, og det gider jeg ikke. Jeg tager nogle valg i min karriere, og det har jeg gjort hele min karriere og mit liv. Hvis jeg skal gå og fortryde de fejl, jeg laver… Det er livet sgu for kort til.

Michael Lumbs aftale med Brøndby udløber ved årsskiftet, og her ser forsvarsspilleren frem til at finde et sted og spille en masse fodbold.

– Jeg brænder jo sindssygt meget for at komme ud og vise, at jeg ikke er færdig som fodboldspiller. Jeg synes ikke selv, at jeg er færdig som fodboldspiller. Jeg synes jeg har nogle år i mig endnu. Så længe jeg føler, jeg kan gøre en forskel. Det føler jeg også, at jeg gør til træning ude i Brøndby, men jeg får ikke muligheden for at vise det, og det kunne jeg rigtig godt tænke mig. Nu ved jeg, at jeg har udløb om et par måneder, og det kribler jo overalt for at komme ud og vise, at jeg ikke er færdig, siger Michael Lumb.

Se hele klippet med Brøndby-reserven i videon øverst i artiklen.



Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’

Kæmpe drama – Færøerne laver stort VM-resultat

Her kan du se FC Midtjylland mod FC Nordsjælland

Jonas Wind er i København

FCK med tilbud – nu vil de have ham

Griner af AaB-rygte

Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen

Stor derby-bøde til FC København

Vil være en af verdens største klubber om fem år

– Det har man nok aldrig set før

Rigmand vild med FC København-aftale

På rov i FC København

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Afslører tidligere Brøndby-spilleres indkomst

Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen

– Har ikke ubegrænset kredit

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Ham der, han bliver et gigantisk FCK-salg

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’

Froholdt får kæmpe hæder

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Patrick Da Silva idømt fængsel

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Dybt skuffet og trist

Sker det fredag? Danmark kan nå stor milepæl

Fyringstruet: – Han har to kampe

Får PC mindre magt i Wolfsburg?

Han erstatter Bo Henriksen

FCK ude af guldkampen? Gravesen og Tøffe uenige

Frank reddet i døende sekunder

Arne Slot erkender Liverpools svigtende styrke

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Chelsea og Liverpool flopper fælt

Nu møder de op til VM-lodtrækningen alligevel

Kryptisk Jonas Vingegaard: Ingen kommentar

Nu bliver det endnu dyrere at komme til landskampe

Mål i italiensk pokalderby

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg