FC København vandt det københavnske derby, da holdet besejrede Brøndby IF med 3-1. Men det var ikke uden dramatik.
For Mohamed Daramys mål til 2-1 blev sat ind, efter Kamil Wilczek misbrugte et straffespark, men billeder – som VAR-vognen angiveligt ikke havde til rådighed – viste, at Daramy og en Brøndby-spiller var i feltet inden sparket fra Wilczek, og dermed skulle der var dømt omspark.
Men det blev der ikke. Og Discoverys fodboldkommentator Flemming Povlsen er ærgerlig over, at VAR får muligheden for at vurdere situationen.
– Det er amatøragtigt, at man ikke – når der er straffespark – kan dække hele feltet med sit kamera, så VAR har mulighed for at opleve det, men i og med at Daramy går med i feltet, tidligere end bolden er sparket – sammen med en Brøndby-spiller – vil det betyde, at sparket skal tages om, og der vil opstå en ny situation, sagde han efter opgøret mellem AGF og FC Midtjylland til Canal 9.
Discoverys tv-ekspert forklarede lidt senere:
– Jeg er nødt til at sige, at det er forfærdeligt, at der ikke er kamera i det der område, hvor tingene foregår. At det her kan ske – uden at vi kan se, hvad der sker omkring sparkeren – det er for mig på allerlaveste niveau, når vi snakker VAR. VAR skal have alle muligheder for at tage fornuftige beslutninger. Det her kan komme til at koste meget for Brøndby, forklarede han.
Med nederlaget er Brøndby nu fire point efter FC Midtjylland i toppen af rækken, mens FC København er nummer tre – fire point efter Brøndby.
Du kan se hele Flemming Povlsens vurdering i videoafspilleren øverst.
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TOPNYHED
Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han
TOPNYHED
Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
LIGE NU
Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
NYHEDER
Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne
10. gang i træk
INTERVIEW
Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
TIPSBLADET SPECIAL
Kræver flere hold i Superligaen
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
TOPNYHED
Brøndby staffes hårdt til AGF-brag
EKSKLUSIVT
Et markant problem for Silkeborg
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
OPTAKT
FC Midtjylland – Viborg FF
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
AVIS
Kultklub jagtede Brøndby-flop
NYHEDER
Ipswich er tilbage i Premier League
TOPNYHED
Emre Mor færdig
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Tidligere Superliga-profil ramt af skrækskade
