FC København vandt det københavnske derby, da holdet besejrede Brøndby IF med 3-1. Men det var ikke uden dramatik.
For Mohamed Daramys mål til 2-1 blev sat ind, efter Kamil Wilczek misbrugte et straffespark, men billeder – som VAR-vognen angiveligt ikke havde til rådighed – viste, at Daramy og en Brøndby-spiller var i feltet inden sparket fra Wilczek, og dermed skulle der var dømt omspark.
Men det blev der ikke. Og Discoverys fodboldkommentator Flemming Povlsen er ærgerlig over, at VAR får muligheden for at vurdere situationen.
– Det er amatøragtigt, at man ikke – når der er straffespark – kan dække hele feltet med sit kamera, så VAR har mulighed for at opleve det, men i og med at Daramy går med i feltet, tidligere end bolden er sparket – sammen med en Brøndby-spiller – vil det betyde, at sparket skal tages om, og der vil opstå en ny situation, sagde han efter opgøret mellem AGF og FC Midtjylland til Canal 9.
Discoverys tv-ekspert forklarede lidt senere:
– Jeg er nødt til at sige, at det er forfærdeligt, at der ikke er kamera i det der område, hvor tingene foregår. At det her kan ske – uden at vi kan se, hvad der sker omkring sparkeren – det er for mig på allerlaveste niveau, når vi snakker VAR. VAR skal have alle muligheder for at tage fornuftige beslutninger. Det her kan komme til at koste meget for Brøndby, forklarede han.
Med nederlaget er Brøndby nu fire point efter FC Midtjylland i toppen af rækken, mens FC København er nummer tre – fire point efter Brøndby.
Du kan se hele Flemming Povlsens vurdering i videoafspilleren øverst.
LIVE
VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
MEDIE
På vej til storklub?
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
HELT VILDT
Graulund chokeret: Ingen havde set det komme
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
TOPNYHED
FCK-profil med hattrick i målfest
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Colombia – Portugal
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AVIS
