Færdig i FCK: Her er Nicklas Bendtners muligheder

Den store danske angriber, der fylder 32 år i januar, er færdig i FCK. Vi vurderer her, hvad hans muligheder er.



En enkelt scoring for Ståle Solbakkens mandskab blev det til for Nicklas Bendtner, der 31. december 2019 officielt forlader FC København. Målet blev sat ind i en pokalkamp mod FC Nordsjælland, og nu skal angriberen så vurdere, hvad han skal lave fra 1. januar.

Nicklas Bendtner fylder 32 år i januar, og det er spørgsmålet, om det var det for angriberens karriere.

Vi har taget et kig på nogle af mulighederne for Nicklas Bendtner.

KARRIERESTOP
Han er 31 år og har spillet på store adresser, men på det seneste må man også sige, at Nicklas Bendtner har været ganske ordinær. Han gik fra at score masser af mål i Rosenborg til i 2018 at score meget få, inden han i foråret 2019 blev sat af holdet og var helt uønsket, da Ståle Solbakken rakte armen ud. I FCK var det hånden på hjertet ikke godt spillemæssigt. Én scoring blev det til for Bendtner, hvis force var et godt hovedspil. Derfor skal overvejelsen for den tidligere landsholdsangriber være, om det var det for karrieren. En karriere, som tæller mange større klubber, men også alt, alt for lidt succes i forhold til talentet. Det, han viste på landsholdet, kunne Nicklas Bendtner ikke vise på klubholdet over en længere periode.

Der vil helt sikkert ligge flere spændende projekter klar til Bendtner, hvis han stopper – som man for eksempel har set fra de seneste Opel-reklamer med Bendtner i hovedrollen, er han ikke uden humor, og den slags charme tæller af gode grunde, hvis han skal på tv fremover.

SKIFTE TIL ANDEN DANSK KLUB

Hvis lysten er der, kan Nicklas Bendtner sagtens spille videre i Danmark. Men det bliver ikke til store penge, og det bliver heller ikke hos et tophold. Med kontinuerligt spilletid vil Nicklas Bendtner med sikkerhed kunne blive 10-20 procent bedre og score nogle mål i løbet af en sæson. Det er så spørgsmålet, om en kontrakt i OB, SønderjyskE eller en anden midterklub overhovedet er aktuelt for Nicklas Bendtner, hvis motivation for at spille videre i Danmark er lysten til fodbolden og lysten til at være tæt på familien.

ET EVENTYR

Nicklas Bendtner kan også søge et eventyr, men her er mulighederne begrænsede – i hvert fald, hvis han tænker at tage mod vest. Nicklas Bendtner kan med al sandsynlighed ikke spille og arbejde i USA, da han formentlig ikke kan komme ind i landet. Det skyldes, at han tidligere er blevet dømt, og derfor formentlig bliver afvist i døren.

Så skal Bendtner i stedet kigge mod Øst, hvor pengene også må formodes at være størst, og her må mulighederne også umiddelbart være gode for “Lord Bendtner”. Hvis Nicklas Bendtner eksempelvis vil skifte til en klub i Kina, kan han formentlig score en klækkelig hyre for at være kongen af kinesisk fodbold. Men danskeren skal i så fald være langt, langt væk fra sin familie, og det er så spørgsmålet, om det lokker på nuværende tidspunkt i livet.

Nu skal Nicklas Bendtner i første omgang nyde en juleferie med familien, og så må han så vurdere efterfølgende, hvad der skal ske med karrieren.

Læs også:Solbakken om stjerne med udløb: Vi ser, hvordan knæet fungerer efter jul




LIVE

LIVE: FCK uden flere stjerner

Eriksen med nøglerolle i historisk kamp

Riemer reagerer på stor landsholdschok

I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter

Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske

Kæmpe Martin Braithwaite-kovending

Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Det drømmer alle om’

Her spiller Lasse Schöne i dag

Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes

Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden

Nedtur for Højlund og Napoli



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup

‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’

Fyrer landstræner to måneder før VM

‘Så brænder hele København ned’

I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’

Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud

Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage

Kan koste Brøndby flere millioner

OB siger farvel til seks spillere

Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg

Thomas Frank blandt favoritterne til topjob

Det er aldrig sket før

Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne

Fik blackout på Brøndby Stadion

‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth

På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Steve Cooper storroser stjerne

FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’

– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!

‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’

Lukas Lerager fortryder slet ikke!

Helt vild med Brøndby-profil

Ringet op af Brøndby-træner

Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser

– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!

Fifa kritiserer transportpriser under

Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle

Gudinde tæmmer Ulve i Rom

Jannik Vestergaard stopper på landsholdet

Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske

Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?

Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie

Chelsea – Manchester United

Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal

SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi