Færdig i FCK: Her er Nicklas Bendtners muligheder

Den store danske angriber, der fylder 32 år i januar, er færdig i FCK. Vi vurderer her, hvad hans muligheder er.



En enkelt scoring for Ståle Solbakkens mandskab blev det til for Nicklas Bendtner, der 31. december 2019 officielt forlader FC København. Målet blev sat ind i en pokalkamp mod FC Nordsjælland, og nu skal angriberen så vurdere, hvad han skal lave fra 1. januar.

Nicklas Bendtner fylder 32 år i januar, og det er spørgsmålet, om det var det for angriberens karriere.

Vi har taget et kig på nogle af mulighederne for Nicklas Bendtner.

KARRIERESTOP
Han er 31 år og har spillet på store adresser, men på det seneste må man også sige, at Nicklas Bendtner har været ganske ordinær. Han gik fra at score masser af mål i Rosenborg til i 2018 at score meget få, inden han i foråret 2019 blev sat af holdet og var helt uønsket, da Ståle Solbakken rakte armen ud. I FCK var det hånden på hjertet ikke godt spillemæssigt. Én scoring blev det til for Bendtner, hvis force var et godt hovedspil. Derfor skal overvejelsen for den tidligere landsholdsangriber være, om det var det for karrieren. En karriere, som tæller mange større klubber, men også alt, alt for lidt succes i forhold til talentet. Det, han viste på landsholdet, kunne Nicklas Bendtner ikke vise på klubholdet over en længere periode.

Der vil helt sikkert ligge flere spændende projekter klar til Bendtner, hvis han stopper – som man for eksempel har set fra de seneste Opel-reklamer med Bendtner i hovedrollen, er han ikke uden humor, og den slags charme tæller af gode grunde, hvis han skal på tv fremover.

SKIFTE TIL ANDEN DANSK KLUB

Hvis lysten er der, kan Nicklas Bendtner sagtens spille videre i Danmark. Men det bliver ikke til store penge, og det bliver heller ikke hos et tophold. Med kontinuerligt spilletid vil Nicklas Bendtner med sikkerhed kunne blive 10-20 procent bedre og score nogle mål i løbet af en sæson. Det er så spørgsmålet, om en kontrakt i OB, SønderjyskE eller en anden midterklub overhovedet er aktuelt for Nicklas Bendtner, hvis motivation for at spille videre i Danmark er lysten til fodbolden og lysten til at være tæt på familien.

ET EVENTYR

Nicklas Bendtner kan også søge et eventyr, men her er mulighederne begrænsede – i hvert fald, hvis han tænker at tage mod vest. Nicklas Bendtner kan med al sandsynlighed ikke spille og arbejde i USA, da han formentlig ikke kan komme ind i landet. Det skyldes, at han tidligere er blevet dømt, og derfor formentlig bliver afvist i døren.

Så skal Bendtner i stedet kigge mod Øst, hvor pengene også må formodes at være størst, og her må mulighederne også umiddelbart være gode for “Lord Bendtner”. Hvis Nicklas Bendtner eksempelvis vil skifte til en klub i Kina, kan han formentlig score en klækkelig hyre for at være kongen af kinesisk fodbold. Men danskeren skal i så fald være langt, langt væk fra sin familie, og det er så spørgsmålet, om det lokker på nuværende tidspunkt i livet.

Nu skal Nicklas Bendtner i første omgang nyde en juleferie med familien, og så må han så vurdere efterfølgende, hvad der skal ske med karrieren.

Læs også:Solbakken om stjerne med udløb: Vi ser, hvordan knæet fungerer efter jul


Jubler over AGF: ‘Han er i en liga for sig’

Aldrig nogensinde FCK

Medie opfordrer: Glemt FCK’er skal skifte væk

Disse spillere er på affyringsrampen i Brøndby

Døren vil altid være åben for Andreas Christensen

På røven over dansker: ‘Et exceptionelt talent’

Har forsøgt at overtale Eric Kahl

FC København nærmer sig Ilyas Houira

Stort Yussuf Poulsen-chok

Kamil Grabara-opslag bemærkes

Vild med dansk stjerne: ‘Han er vidunderlig’

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

FCK bød 15 millioner – nu afvises nyt tilbud

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Han er ny cheftræner i Vejle Boldklub

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

AGF med banebrydende tilskuer­tiltag

Afsløring: FC Nordsjælland snupper nyt kæmpetalent

Storklub trak sig – så mange millioner krævede FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Her er AGF’s transferplaner

Brøndby takker nej til to spillere

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

– Lidt af en bombe

Dansker færdig i Ajax?

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Kæmpe gennembrud af Mattsson

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Medier i svime: Den bedste!

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

‘En af sæsonens bedste transfers’

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Brøndby bekræfter salg

Historisk: Victor Froholdt vinder stor pris

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’

Kæmpe brag venter fredag

Her er Danmarks EM-trup

Stor tvivl om Frederik Holsts fremtid

Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Afsløring: FCN forlænger med Stephen Acquah

Manchester City klar til semifinale

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz