Færdig i FCK: Her er Nicklas Bendtners muligheder

Den store danske angriber, der fylder 32 år i januar, er færdig i FCK. Vi vurderer her, hvad hans muligheder er.



En enkelt scoring for Ståle Solbakkens mandskab blev det til for Nicklas Bendtner, der 31. december 2019 officielt forlader FC København. Målet blev sat ind i en pokalkamp mod FC Nordsjælland, og nu skal angriberen så vurdere, hvad han skal lave fra 1. januar.

Nicklas Bendtner fylder 32 år i januar, og det er spørgsmålet, om det var det for angriberens karriere.

Vi har taget et kig på nogle af mulighederne for Nicklas Bendtner.

KARRIERESTOP
Han er 31 år og har spillet på store adresser, men på det seneste må man også sige, at Nicklas Bendtner har været ganske ordinær. Han gik fra at score masser af mål i Rosenborg til i 2018 at score meget få, inden han i foråret 2019 blev sat af holdet og var helt uønsket, da Ståle Solbakken rakte armen ud. I FCK var det hånden på hjertet ikke godt spillemæssigt. Én scoring blev det til for Bendtner, hvis force var et godt hovedspil. Derfor skal overvejelsen for den tidligere landsholdsangriber være, om det var det for karrieren. En karriere, som tæller mange større klubber, men også alt, alt for lidt succes i forhold til talentet. Det, han viste på landsholdet, kunne Nicklas Bendtner ikke vise på klubholdet over en længere periode.

Der vil helt sikkert ligge flere spændende projekter klar til Bendtner, hvis han stopper – som man for eksempel har set fra de seneste Opel-reklamer med Bendtner i hovedrollen, er han ikke uden humor, og den slags charme tæller af gode grunde, hvis han skal på tv fremover.

SKIFTE TIL ANDEN DANSK KLUB

Hvis lysten er der, kan Nicklas Bendtner sagtens spille videre i Danmark. Men det bliver ikke til store penge, og det bliver heller ikke hos et tophold. Med kontinuerligt spilletid vil Nicklas Bendtner med sikkerhed kunne blive 10-20 procent bedre og score nogle mål i løbet af en sæson. Det er så spørgsmålet, om en kontrakt i OB, SønderjyskE eller en anden midterklub overhovedet er aktuelt for Nicklas Bendtner, hvis motivation for at spille videre i Danmark er lysten til fodbolden og lysten til at være tæt på familien.

ET EVENTYR

Nicklas Bendtner kan også søge et eventyr, men her er mulighederne begrænsede – i hvert fald, hvis han tænker at tage mod vest. Nicklas Bendtner kan med al sandsynlighed ikke spille og arbejde i USA, da han formentlig ikke kan komme ind i landet. Det skyldes, at han tidligere er blevet dømt, og derfor formentlig bliver afvist i døren.

Så skal Bendtner i stedet kigge mod Øst, hvor pengene også må formodes at være størst, og her må mulighederne også umiddelbart være gode for “Lord Bendtner”. Hvis Nicklas Bendtner eksempelvis vil skifte til en klub i Kina, kan han formentlig score en klækkelig hyre for at være kongen af kinesisk fodbold. Men danskeren skal i så fald være langt, langt væk fra sin familie, og det er så spørgsmålet, om det lokker på nuværende tidspunkt i livet.

Nu skal Nicklas Bendtner i første omgang nyde en juleferie med familien, og så må han så vurdere efterfølgende, hvad der skal ske med karrieren.

Læs også:Solbakken om stjerne med udløb: Vi ser, hvordan knæet fungerer efter jul




LIVE

LIVE: ‘Han kommer nok i job meget snart igen’

Laver aftale med Frederik Birk

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

– Han ender i Premier League

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Bayern slår rekord i ny storsejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Brøndby IF – FC Midtjylland

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Thomas Frank-melding skaber overskrifter



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

Randers FC – FC København

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Sønderjyske – Viborg FF

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere

Silkeborg IF – OB

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Vild kamp! Han ligner guldkandidaternes mareridt

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Nævner Kim Aabech: ‘Altid plads til en som ham’

Tottenham under stregen

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Cooper gav hård og ærlig besked

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Bekræfter klausul: Kan være fortid i Brøndby

– Hvordan fanden kan Brøndby give ham lov til det?

Chelsea – Manchester City

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

Hoff Thorup forstår det: Tog altid FCK-trøje på

Kenneth Emil Petersen: Helt vanvittig situation

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Arsenal snublede i guldkampen

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Mål i Milano

Esbjerg slår toprival og bejler til Superligaen