Færdig i FCK: Her er Nicklas Bendtners muligheder

Den store danske angriber, der fylder 32 år i januar, er færdig i FCK. Vi vurderer her, hvad hans muligheder er.



En enkelt scoring for Ståle Solbakkens mandskab blev det til for Nicklas Bendtner, der 31. december 2019 officielt forlader FC København. Målet blev sat ind i en pokalkamp mod FC Nordsjælland, og nu skal angriberen så vurdere, hvad han skal lave fra 1. januar.

Nicklas Bendtner fylder 32 år i januar, og det er spørgsmålet, om det var det for angriberens karriere.

Vi har taget et kig på nogle af mulighederne for Nicklas Bendtner.

KARRIERESTOP
Han er 31 år og har spillet på store adresser, men på det seneste må man også sige, at Nicklas Bendtner har været ganske ordinær. Han gik fra at score masser af mål i Rosenborg til i 2018 at score meget få, inden han i foråret 2019 blev sat af holdet og var helt uønsket, da Ståle Solbakken rakte armen ud. I FCK var det hånden på hjertet ikke godt spillemæssigt. Én scoring blev det til for Bendtner, hvis force var et godt hovedspil. Derfor skal overvejelsen for den tidligere landsholdsangriber være, om det var det for karrieren. En karriere, som tæller mange større klubber, men også alt, alt for lidt succes i forhold til talentet. Det, han viste på landsholdet, kunne Nicklas Bendtner ikke vise på klubholdet over en længere periode.

Der vil helt sikkert ligge flere spændende projekter klar til Bendtner, hvis han stopper – som man for eksempel har set fra de seneste Opel-reklamer med Bendtner i hovedrollen, er han ikke uden humor, og den slags charme tæller af gode grunde, hvis han skal på tv fremover.

SKIFTE TIL ANDEN DANSK KLUB

Hvis lysten er der, kan Nicklas Bendtner sagtens spille videre i Danmark. Men det bliver ikke til store penge, og det bliver heller ikke hos et tophold. Med kontinuerligt spilletid vil Nicklas Bendtner med sikkerhed kunne blive 10-20 procent bedre og score nogle mål i løbet af en sæson. Det er så spørgsmålet, om en kontrakt i OB, SønderjyskE eller en anden midterklub overhovedet er aktuelt for Nicklas Bendtner, hvis motivation for at spille videre i Danmark er lysten til fodbolden og lysten til at være tæt på familien.

ET EVENTYR

Nicklas Bendtner kan også søge et eventyr, men her er mulighederne begrænsede – i hvert fald, hvis han tænker at tage mod vest. Nicklas Bendtner kan med al sandsynlighed ikke spille og arbejde i USA, da han formentlig ikke kan komme ind i landet. Det skyldes, at han tidligere er blevet dømt, og derfor formentlig bliver afvist i døren.

Så skal Bendtner i stedet kigge mod Øst, hvor pengene også må formodes at være størst, og her må mulighederne også umiddelbart være gode for “Lord Bendtner”. Hvis Nicklas Bendtner eksempelvis vil skifte til en klub i Kina, kan han formentlig score en klækkelig hyre for at være kongen af kinesisk fodbold. Men danskeren skal i så fald være langt, langt væk fra sin familie, og det er så spørgsmålet, om det lokker på nuværende tidspunkt i livet.

Nu skal Nicklas Bendtner i første omgang nyde en juleferie med familien, og så må han så vurdere efterfølgende, hvad der skal ske med karrieren.

Læs også:Solbakken om stjerne med udløb: Vi ser, hvordan knæet fungerer efter jul




LIVE

TransferLIVE: Smadrer transferrekord

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes

FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb

Medie: Clement Bischoff skifter til denne klub

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Peter og Kasper Schmeichel stikker til England



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Imponeret af FCK: På Champions League-niveau

Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner

FC København kan miste endnu en stjerne

Vallys afslører flere års hemmelig dialog

Afsløring: FC København sælger Achouri

Emiliano Marcondes træner med i danskerklub



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber

Afsløring: Bud på Jonathan Fischer

Udpeger VM’s tre bedste trænere

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse

Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’

Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional

‘Horsens var et helvede’

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Fransk klub overvejer Victor Bak