En enkelt scoring for Ståle Solbakkens mandskab blev det til for Nicklas Bendtner, der 31. december 2019 officielt forlader FC København. Målet blev sat ind i en pokalkamp mod FC Nordsjælland, og nu skal angriberen så vurdere, hvad han skal lave fra 1. januar.
Nicklas Bendtner fylder 32 år i januar, og det er spørgsmålet, om det var det for angriberens karriere.
Vi har taget et kig på nogle af mulighederne for Nicklas Bendtner.
KARRIERESTOP
Han er 31 år og har spillet på store adresser, men på det seneste må man også sige, at Nicklas Bendtner har været ganske ordinær. Han gik fra at score masser af mål i Rosenborg til i 2018 at score meget få, inden han i foråret 2019 blev sat af holdet og var helt uønsket, da Ståle Solbakken rakte armen ud. I FCK var det hånden på hjertet ikke godt spillemæssigt. Én scoring blev det til for Bendtner, hvis force var et godt hovedspil. Derfor skal overvejelsen for den tidligere landsholdsangriber være, om det var det for karrieren. En karriere, som tæller mange større klubber, men også alt, alt for lidt succes i forhold til talentet. Det, han viste på landsholdet, kunne Nicklas Bendtner ikke vise på klubholdet over en længere periode.
Der vil helt sikkert ligge flere spændende projekter klar til Bendtner, hvis han stopper – som man for eksempel har set fra de seneste Opel-reklamer med Bendtner i hovedrollen, er han ikke uden humor, og den slags charme tæller af gode grunde, hvis han skal på tv fremover.
SKIFTE TIL ANDEN DANSK KLUB
Hvis lysten er der, kan Nicklas Bendtner sagtens spille videre i Danmark. Men det bliver ikke til store penge, og det bliver heller ikke hos et tophold. Med kontinuerligt spilletid vil Nicklas Bendtner med sikkerhed kunne blive 10-20 procent bedre og score nogle mål i løbet af en sæson. Det er så spørgsmålet, om en kontrakt i OB, SønderjyskE eller en anden midterklub overhovedet er aktuelt for Nicklas Bendtner, hvis motivation for at spille videre i Danmark er lysten til fodbolden og lysten til at være tæt på familien.
ET EVENTYR
Nicklas Bendtner kan også søge et eventyr, men her er mulighederne begrænsede – i hvert fald, hvis han tænker at tage mod vest. Nicklas Bendtner kan med al sandsynlighed ikke spille og arbejde i USA, da han formentlig ikke kan komme ind i landet. Det skyldes, at han tidligere er blevet dømt, og derfor formentlig bliver afvist i døren.
Så skal Bendtner i stedet kigge mod Øst, hvor pengene også må formodes at være størst, og her må mulighederne også umiddelbart være gode for “Lord Bendtner”. Hvis Nicklas Bendtner eksempelvis vil skifte til en klub i Kina, kan han formentlig score en klækkelig hyre for at være kongen af kinesisk fodbold. Men danskeren skal i så fald være langt, langt væk fra sin familie, og det er så spørgsmålet, om det lokker på nuværende tidspunkt i livet.
Nu skal Nicklas Bendtner i første omgang nyde en juleferie med familien, og så må han så vurdere efterfølgende, hvad der skal ske med karrieren.
Læs også:Solbakken om stjerne med udløb: Vi ser, hvordan knæet fungerer efter jul
HELT VILDT
Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!
NYHEDER
Wozniacki ønsker ny regel: Det skal forbydes!
MEDIE
Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?
HELT VILDT
Rasmus Højlund-episode vækker opsigt
Er han Superligaens bedste træner?
NYHEDER
Riemer var tæt på at udtage FCM- og BIF-spillere
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
HELT VILDT
Blæst bagover: ‘Bemærkelsesværdigt af en 19-årig!’
INTERVIEW
Hjem til FCK? – Jeg ved, der er en klausul
NYHEDER
Tullberg afviser blankt: Stjerne bliver
NYHEDER
Don Ø blander sig i Jacob Neestrup-debat
TOPNYHED
Kras kritik – Jakob Poulsen svarer Peter Sørensen
HELT VILDT
‘Han er til grin – sjældent set noget så dårligt’
NYHEDER
Ekspert revser FCK: ‘Skal stor udskiftning til’
TOPNYHED
Kæmpetransfer – nu skifter dansker nationalitet
NYHEDER
‘Jeg tror ikke, at nogen er så dumme at fyre mig’
Yussuf Poulsen kan få nøglerolle på landsholdet
HELT VILDT
Kæmpe succes for FC Midtjylland-flop
NYHEDER
Froholdt i stor hovedrolle
HELT VILDT
Gravesen raser over FCK: ‘Han er en katastrofe!’
NYHEDER
Giver status på Wahid Faghir
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – Runde 15.
LIGE NU
De ville købe Rasmus Højlund i Sturm Graz
Anders Dreyer sparker San Diego i kvartfinale
Allsvenskan sætter nye tilskuerrekord
Officielt: Wolfsburg fyrer cheftræneren
FANKLUBBEN
Han er min favorit til jobbet i Vejle Boldklub
TOPNYHED
Vil ha’ OBer straffet: Ufattelig ringe selvkontrol
MEDIE
Helt vildt transferrygte om Lionel Messi
TOPNYHED
Ståle Solbakken: Indfør denne regel i fodbold!
TOPNYHED
Superliga-klub: Forhandlingerne er strandet
NYHEDER
Fælder hård dom over Højlund efter ny nedtur
Var i gang med at planlægge sine fridage
NYHEDER
I svime over sensationel dansker
Fyret efter forfærdelig stime
INTERVIEW
Er deres Yussuf Poulsen-drøm gengældt? ‘Måske’
NYHEDER
Holger Rune deler nyt: Har fået grønt lys
NYHEDER
– Det er en katastrofe!
Iffe Lundberg skifter til israelsk storklub
AGF-styrmand er ude resten af 2025
Brian Riemer tvunget til ændring
INTERVIEW
Stor ærgrelse: ‘Vi bliver straffet hårdt’
INTERVIEW
Cooper jubler over ‘forrygende’ Brøndby-stortalent
INTERVIEW
Hylder Brøndby-profil: ‘Han var det åbenlyse valg’
DAGENS SPILFORSLAG
Verdens ældste drukner i helseby
INTERVIEW
Opsigtsvækkende: Fik at vide, at jeg kunne smutte
NYHEDER
Brøndby gør topkampen helt åben
TIPSBLADETS DOM
Overlegent! Steve Cooper må elske ham
NYHEDER
Krisen kradser for Bo Henriksen
NYHEDER
