Færdig i FCK: Her er Nicklas Bendtners muligheder

Den store danske angriber, der fylder 32 år i januar, er færdig i FCK. Vi vurderer her, hvad hans muligheder er.



En enkelt scoring for Ståle Solbakkens mandskab blev det til for Nicklas Bendtner, der 31. december 2019 officielt forlader FC København. Målet blev sat ind i en pokalkamp mod FC Nordsjælland, og nu skal angriberen så vurdere, hvad han skal lave fra 1. januar.

Nicklas Bendtner fylder 32 år i januar, og det er spørgsmålet, om det var det for angriberens karriere.

Vi har taget et kig på nogle af mulighederne for Nicklas Bendtner.

KARRIERESTOP
Han er 31 år og har spillet på store adresser, men på det seneste må man også sige, at Nicklas Bendtner har været ganske ordinær. Han gik fra at score masser af mål i Rosenborg til i 2018 at score meget få, inden han i foråret 2019 blev sat af holdet og var helt uønsket, da Ståle Solbakken rakte armen ud. I FCK var det hånden på hjertet ikke godt spillemæssigt. Én scoring blev det til for Bendtner, hvis force var et godt hovedspil. Derfor skal overvejelsen for den tidligere landsholdsangriber være, om det var det for karrieren. En karriere, som tæller mange større klubber, men også alt, alt for lidt succes i forhold til talentet. Det, han viste på landsholdet, kunne Nicklas Bendtner ikke vise på klubholdet over en længere periode.

Der vil helt sikkert ligge flere spændende projekter klar til Bendtner, hvis han stopper – som man for eksempel har set fra de seneste Opel-reklamer med Bendtner i hovedrollen, er han ikke uden humor, og den slags charme tæller af gode grunde, hvis han skal på tv fremover.

SKIFTE TIL ANDEN DANSK KLUB

Hvis lysten er der, kan Nicklas Bendtner sagtens spille videre i Danmark. Men det bliver ikke til store penge, og det bliver heller ikke hos et tophold. Med kontinuerligt spilletid vil Nicklas Bendtner med sikkerhed kunne blive 10-20 procent bedre og score nogle mål i løbet af en sæson. Det er så spørgsmålet, om en kontrakt i OB, SønderjyskE eller en anden midterklub overhovedet er aktuelt for Nicklas Bendtner, hvis motivation for at spille videre i Danmark er lysten til fodbolden og lysten til at være tæt på familien.

ET EVENTYR

Nicklas Bendtner kan også søge et eventyr, men her er mulighederne begrænsede – i hvert fald, hvis han tænker at tage mod vest. Nicklas Bendtner kan med al sandsynlighed ikke spille og arbejde i USA, da han formentlig ikke kan komme ind i landet. Det skyldes, at han tidligere er blevet dømt, og derfor formentlig bliver afvist i døren.

Så skal Bendtner i stedet kigge mod Øst, hvor pengene også må formodes at være størst, og her må mulighederne også umiddelbart være gode for “Lord Bendtner”. Hvis Nicklas Bendtner eksempelvis vil skifte til en klub i Kina, kan han formentlig score en klækkelig hyre for at være kongen af kinesisk fodbold. Men danskeren skal i så fald være langt, langt væk fra sin familie, og det er så spørgsmålet, om det lokker på nuværende tidspunkt i livet.

Nu skal Nicklas Bendtner i første omgang nyde en juleferie med familien, og så må han så vurdere efterfølgende, hvad der skal ske med karrieren.

Læs også:Solbakken om stjerne med udløb: Vi ser, hvordan knæet fungerer efter jul


Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

De vil hente Andreas Maxsø

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

Lothar Matthaüs storroser dansker

Brøndbys store karantænemareridt

Køber sig ind i dansk klub

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Dommerekspert: Det giver ingen mening

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Vil hente FCK-spiller: ‘Bolden ligger hos dem’

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Salah-løse Liverpool snupper sen sejr i Milano

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Tænker ikke på Danmarks landshold

– De skal skille sig af med ham!

Thomas Frank afviser at tale om det

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

– Det er fuldkommen meningsløst

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Man City erobrer Madrid

– Vi tror på et godt resultat

Bayern München sejrer over Sporting CP

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde