Nicklas Bendtner sad over med en skade, da FC København mandag aften afsluttede sit efterår med en 2-1-sejr over OB i 3F Superligaen.
Dermed har den 31-årige angriber ikke flere kampe at vise sig frem i, inden kontrakten med FCK udløber til nytår.
Tirsdag skal Bendtner og hans repræsentanter til møde om fremtiden med Ståle Solbakken. Det bekræftede FCK-træneren efter kampen.
Sent mandag aften skrev Ekstra Bladet, at Ståle Solbakken har besluttet, at FCK ikke forlænger aftalen med Nicklas Bendtner, og at Bendtner har fået beskeden.
Nordmanden ville efter sejren over OB ikke sige mere, men før opgøret gav han over for TV3 Sport udtryk for, at døren er åben for Bendtner trods et beskedent bidrag indtil nu.
Bendtner har siden skiftet fra Rosenborg spillet 406 minutter i alt i FCK fordelt på ni kampe og med en enkelt scoring.
– Han har bidraget med meget og har været en positiv bidragyder til holdet, men det handler lidt om, hvad der skal ske frem over, og hvad han kan bidrage med der.
– Det har vi ikke snakket så meget om endnu, sagde Solbakken til TV3 Sport inden kampen.
Ifølge FCK-træneren har truppen og angrebets sammensætning betydning for situationen med Bendtner.
Langtidsskadede Jonas Wind er først tilbage i april eller maj, og den 34-årige angrebsveteran Dame N’Doye slider med fysikken.
– Han tager til Senegal på ferie nu, men det bliver med en fysioterapeut i de kommende ni-ti dage, så han ikke dovner den, siger Solbakken og tilføjer om N’Doyes kontraktudløb til sommer:
– N’Doye og jeg har haft en snak. Det er vigtigt, at han nu får hvilet sit knæ, og så ser vi, hvordan knæet fungerer i anden del af sæsonen.
– Det er umuligt, at vi forlænger inden da. Og det ved N’Doye godt.
Ud over Bendtner har også 38-årige Stephan Andersen kontraktudløb til nytår, og han får som udgangspunkt ikke forlænget sit ophold i FCK.
– Men han kan holde sig i form lidt endnu i tilfælde af, at der sker noget. Hvis der kommer et stort tilbud på en af de andre keepere, siger Solbakken.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Drømmemelding om Lars Friis
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
NYHEDER
FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
Kæmpekøb retur til FC København?
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
TOPNYHED
Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
OPTAKT
