Færdig i OB: Det har været en underlig proces

Forsvarsspiller forlader OB efter denne sæson – han undrer sig over klubbens ageren.



OB’s trænende sportschef Michael Hemmingsen fastslog i sidste uge, at forsvarsspilleren Oliver Lund med al sandsynlighed er færdig i Ådalen efter denne sæson, hvor hans kontrakt udløber.

Forsvarsspilleren har været på banen i 15 Superliga-kampe for OB i denne sæson, men han har ikke været i aktion i de seneste fire opgør, og han kommer næppe til at spille meget mere i denne sæson.

Over for obstruktion bekræfter Oliver Lund, at han forlader OB, men han bedyrer samtidig, at han undrer sig over klubben, som han mener lige pludselig trak sig fra den dialog, der var i gang.

– Det har været en lidt underlig proces i forhold til den snak, vi havde i december omkring, at vi skulle snakke sammen løbende, og så har jeg ikke hørt noget før i forrige uge, siger Lund og tilføjer:

– Det har været sådan, at man har ligget lidt i sådan et limbo, og så på et tidspunkt traf jeg selv beslutningen, og ringede til min agent, og sagde, han blev nødt til at arbejde på noget andet, for det her holder ikke. Intet nyt kan være godt nyt, men i det her tilfælde var intet nyt ikke så positivt.

– Det har vi egentlig arbejdet ud fra hele tiden, og så kom klubben, og sagde, at de ikke kunne forlænge lige nu, og at de gerne ville se til sommer, og den manede jeg så til jorden, for det var der ikke nogen årsag til.

Oliver Lund har repræsenteret OB i to omgange, og han har samlet spillet 109 kampe i den stribede trøje. I denne sæson har han skiftevis spillet på de to backs, men han kan også benytttes i det centrale forsvar.

Mens OB og Oliver Lund ikke forlænger kontrakten, har fynboerne onsdag indgået en ny aftale med en nøgleperson i klubben – læs mere her.






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Hårdt angreb på DBU-boss



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Fem bud på Brøndbys nye træner

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Storkamp af Patrick Dorgu

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Conte stopper i Napoli

Massefyring i AC Milan

Højlund slutter sæsonen med bravour

Stjerne på vej? Han koster kun 371 millioner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Sammenligner Brøndby med Manchester United