OB’s trænende sportschef Michael Hemmingsen fastslog i sidste uge, at forsvarsspilleren Oliver Lund med al sandsynlighed er færdig i Ådalen efter denne sæson, hvor hans kontrakt udløber.
Forsvarsspilleren har været på banen i 15 Superliga-kampe for OB i denne sæson, men han har ikke været i aktion i de seneste fire opgør, og han kommer næppe til at spille meget mere i denne sæson.
Over for obstruktion bekræfter Oliver Lund, at han forlader OB, men han bedyrer samtidig, at han undrer sig over klubben, som han mener lige pludselig trak sig fra den dialog, der var i gang.
– Det har været en lidt underlig proces i forhold til den snak, vi havde i december omkring, at vi skulle snakke sammen løbende, og så har jeg ikke hørt noget før i forrige uge, siger Lund og tilføjer:
– Det har været sådan, at man har ligget lidt i sådan et limbo, og så på et tidspunkt traf jeg selv beslutningen, og ringede til min agent, og sagde, han blev nødt til at arbejde på noget andet, for det her holder ikke. Intet nyt kan være godt nyt, men i det her tilfælde var intet nyt ikke så positivt.
– Det har vi egentlig arbejdet ud fra hele tiden, og så kom klubben, og sagde, at de ikke kunne forlænge lige nu, og at de gerne ville se til sommer, og den manede jeg så til jorden, for det var der ikke nogen årsag til.
Oliver Lund har repræsenteret OB i to omgange, og han har samlet spillet 109 kampe i den stribede trøje. I denne sæson har han skiftevis spillet på de to backs, men han kan også benytttes i det centrale forsvar.
Mens OB og Oliver Lund ikke forlænger kontrakten, har fynboerne onsdag indgået en ny aftale med en nøgleperson i klubben – læs mere her.
LIVE
TransferLIVE: Bud afvist – præsident udtaler sig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
NYHEDER
Et ‘angreb’ på Superligaen
LIVE
VM-LIVE: Endnu en spansk scoring
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
INTERVIEW
Vil de købe rettighederne til Superligaen?
OPTAKT
Portugal – Kroatien
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Brøndby i transferduel – jagter Rajmund Toth
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
MEDIE
Afviser monsterbud på Simsir
Eksperter raser: Hvad med Messi?
EKSKLUSIVT
Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
MEDIE
Jagter stor Liverpool-stjerne
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Breum får lang kontrakt i ny klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Mikael Anderson
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
Spanien sender Østrig ud i VM-mørket
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
