Færdig i OB: Det har været en underlig proces

Forsvarsspiller forlader OB efter denne sæson – han undrer sig over klubbens ageren.



OB’s trænende sportschef Michael Hemmingsen fastslog i sidste uge, at forsvarsspilleren Oliver Lund med al sandsynlighed er færdig i Ådalen efter denne sæson, hvor hans kontrakt udløber.

Forsvarsspilleren har været på banen i 15 Superliga-kampe for OB i denne sæson, men han har ikke været i aktion i de seneste fire opgør, og han kommer næppe til at spille meget mere i denne sæson.

Over for obstruktion bekræfter Oliver Lund, at han forlader OB, men han bedyrer samtidig, at han undrer sig over klubben, som han mener lige pludselig trak sig fra den dialog, der var i gang.

– Det har været en lidt underlig proces i forhold til den snak, vi havde i december omkring, at vi skulle snakke sammen løbende, og så har jeg ikke hørt noget før i forrige uge, siger Lund og tilføjer:

– Det har været sådan, at man har ligget lidt i sådan et limbo, og så på et tidspunkt traf jeg selv beslutningen, og ringede til min agent, og sagde, han blev nødt til at arbejde på noget andet, for det her holder ikke. Intet nyt kan være godt nyt, men i det her tilfælde var intet nyt ikke så positivt.

– Det har vi egentlig arbejdet ud fra hele tiden, og så kom klubben, og sagde, at de ikke kunne forlænge lige nu, og at de gerne ville se til sommer, og den manede jeg så til jorden, for det var der ikke nogen årsag til.

Oliver Lund har repræsenteret OB i to omgange, og han har samlet spillet 109 kampe i den stribede trøje. I denne sæson har han skiftevis spillet på de to backs, men han kan også benytttes i det centrale forsvar.

Mens OB og Oliver Lund ikke forlænger kontrakten, har fynboerne onsdag indgået en ny aftale med en nøgleperson i klubben – læs mere her.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Usikker på Chido Obi-transfer

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Spændende melding

Zorniger fremhæver transfervindue

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Storroser 18-årig FCK-spiller

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Holland – Marokko

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Transferbombe på vej

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Brasilien – Japan