OB’s trænende sportschef Michael Hemmingsen fastslog i sidste uge, at forsvarsspilleren Oliver Lund med al sandsynlighed er færdig i Ådalen efter denne sæson, hvor hans kontrakt udløber.
Forsvarsspilleren har været på banen i 15 Superliga-kampe for OB i denne sæson, men han har ikke været i aktion i de seneste fire opgør, og han kommer næppe til at spille meget mere i denne sæson.
Over for obstruktion bekræfter Oliver Lund, at han forlader OB, men han bedyrer samtidig, at han undrer sig over klubben, som han mener lige pludselig trak sig fra den dialog, der var i gang.
– Det har været en lidt underlig proces i forhold til den snak, vi havde i december omkring, at vi skulle snakke sammen løbende, og så har jeg ikke hørt noget før i forrige uge, siger Lund og tilføjer:
– Det har været sådan, at man har ligget lidt i sådan et limbo, og så på et tidspunkt traf jeg selv beslutningen, og ringede til min agent, og sagde, han blev nødt til at arbejde på noget andet, for det her holder ikke. Intet nyt kan være godt nyt, men i det her tilfælde var intet nyt ikke så positivt.
– Det har vi egentlig arbejdet ud fra hele tiden, og så kom klubben, og sagde, at de ikke kunne forlænge lige nu, og at de gerne ville se til sommer, og den manede jeg så til jorden, for det var der ikke nogen årsag til.
Oliver Lund har repræsenteret OB i to omgange, og han har samlet spillet 109 kampe i den stribede trøje. I denne sæson har han skiftevis spillet på de to backs, men han kan også benytttes i det centrale forsvar.
Mens OB og Oliver Lund ikke forlænger kontrakten, har fynboerne onsdag indgået en ny aftale med en nøgleperson i klubben – læs mere her.
LIVE
LIVE: Stjerne er tilbage i FCK-truppen
DAGENS SPILFORSLAG
FCK hævner sig mod OB i Parken
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
FC København – OB
Mareridt en realitet: Leicester rykker ned
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
FC Midtjylland-spiller stukket ned
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
