LYNGBY STADION (Tipsbladet): FC København fik mandag aften introduceret et nyt navn på Superliga-scenen.
Den 18-årige angriber Amin Chiakha, der har bombet løs for klubbens U19-mandskab, blev mod slutningen af opgøret skiftet ind til sin debut, da FCK åbnede sæsonen med en overbevisende 2-0-sejr over Lyngby.
En scoring kunne det ikke blive til for unge Chiakha, men Rasmus Falk er ikke desto mindre imponeret over, hvad han har set fra ham.
– Han kommer ind og gør det fint. Han bliver rigtig god, ham der. Han har set super skarp ud i pre season. En ung angriber i FC København – det er ikke altid det nemmeste, men ham der kan ikke undgå at blive god, fordi han har en pakke, der er super god. Ham kommer I til at se mere til, det er jeg sikker på.
– Han er stor og stærk, og så er han faktisk også fin med ryggen til mål. Altså en fin teknisk pakke. Han har noget speed og er en iskold afslutter og kynisk, når han får chancen. Han ville sikkert gerne have lavet en enkelt i dag, men han har en rigtig god typisk nier-pakke.
– Man skal også huske at anerkende ham for, at han arbejder stenhårdt i presspillet og er rigtig god der. Det har været et positivt bekendtskab.
Amin Chiakha blev skiftet ind på bekostning af Orri Oskarsson.
De to unge talenter ser altså ud til at skulle duellere om FC Københavns forreste plads, mens Andreas Cornelius er ude, og islændingen har stor respekt for sin to år yngre konkurrent.
– Jeg kan rigtig godt lide Amin. Han er villig til at lære, og han prøver altid at spørge mig om ting, han kan blive bedre til. Vi har et rigtig godt forhold, så jeg prøver at hjælpe ham så meget, jeg kan, selv om jeg kun er to år ældre, siger Oskarsson.
– Han er en dygtig angriber, og han er markant bedre, end jeg var, da jeg var på hans alder!
FC København har papir på Amin Chiakha indtil udgangen af 2025.
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
EKSKLUSIVT
Dansk rekordholder med invitation til Gift Links
OPTAKT
FC Nordsjælland – AGF
INTERVIEW
FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
Kæmpekøb retur til FC København?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
AVIS
Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
BIZART
Så du det? Wass i helt vild aktion
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Brøndby tog vigtig overtidssejr
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
NYHEDER
Silkeborg rykker Vejle ud af Superligaen
INTERVIEW
Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Bayern München er i pokalfinalen
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland