– Fandme været en succes at hente Henrik Dalsgaard

Henrik Dalsgaard er lykkelig over den måde, hans tid i FC Midtjylland slutter med søndagens ekstremt dramatiske mesterskab.



HERNING (Tipsbladet): Sikke en søndag.

FC Midtjylland blev højst overraskende dansk mester efter at have været helt nede i sækken i pausen af søndagens Superliga-kampe, og det holdt hårdt med Silkeborg-chancer i slutfasen og store tilbud til Brøndby IF på stadion på Vestegnen, hvor AGF holdt ud og vandt en chokerende sejr på 3-2.

Ansatte i klubben kom med shotsrør og fadøl og gik i retning af aftenens fest, fans ventede udenfor for at få flere glimt af heltene, der var bragende varmt overalt, og man mærkede næsten overraskelsen hos alle fra sikkerhedsfolk og dem, der allerede var begyndt at gøre rent efter festen inde på banen, til ejer Anders Holch Povlsen, der glædestrålende gik rundt mellem spillere, ledere og fans med en DM-titel kun ni måneder efter, han købte klubben endegyldigt fri af Matthew Benham.

For anfører Henrik Dalsgaard var dagen en rollercoaster af en anden verden, præcis som foråret har været, hvor FCM-anføreren har vidst, at han skulle til en anden klub efter sommerferien.

Og Dalsgaard, der blev skiftet ud i pausen, havde en hård anden halvleg.

– Fra at være fuldstændig døde og helt væk, står vi med det. Og vi kunne lige pludselig nøjes med uafgjort. Det er jo også det, der er helt vanvittigt. Det var så vanvittig en sidste runde. Hele slutspillet har vist, hvor vanvittig Superligaen har været i år, siger Henrik Dalsgaard.

251671

Foto: Alamy

– Alle har været inde og ude. Det var fuldstændig sindssygt. Jeg tror, min puls var højere ude på bænken, end den var, da jeg spillede første halvleg, siger Henrik Dalsgaard.

I disse minutter samles FC Midtjyllands trup til fest med familien og de ansatte, hvor der skal uddeles interne kåringer og fejres et mesterskab, og så vil det være mere overraskende end den dramatiske afslutning på søndagens kampe, hvis ikke de fleste FC Midtjylland-spillere og ledere skal i byen senere.

– Jeg ved det ikke endnu, men jeg går ud fra, at jeg skal have et par øl med ham, der står lige her, siger Henrik Dalsgaard og peger på Jonas Lössl, der er kommet hen under interviewet.

Lössl: – Det er planen. Du skal være så stiv.

Den vej kunne man søndag aften konstatere, at flere spillere i FC Midtjylland var på vej ned af i den overraskende fest, det også er internt i klubben efter en ekstremt uforudsigelig sæsonafslutning, hvor FCM så færdig ud efter fire point i de første fem kampe i slutspillet.

Da Tipsbladet i fredags interviewede Henrik Dalsgaard om den dramatiske sæson-afslutning, sagde FCM-anføreren, at hans tid i FCM i høj grad ville blive vurderet på søndagens udfald, selv om sølv søndag aften næppe var blevet vurderet som nogen fiasko, når først skuffelsen havde lagt sig.

Og Dalsgaard var ikke overraskende kisteglad for det, han nu kan se tilbage på i de tre år, det blev til i FC Midtjylland efter skiftet fra den daværende søsterklub Brentford.

– Nu kan jeg kigge tilbage på det og sige: Det har fandme været en succes at hente Henrik Dalsgaard til FC Midtjylland, ikke? En pokal, en fed Europa-kampagne. Og nu et dansk mesterskab. Og det er sjovt, for det stod og faldt med kampen i dag, om man synes, det var en succes. Så det er fedt at slutte på den her måde, siger Henrik Dalsgaard.

FC Midtjylland træder med mestertitlen ind i anden runde af Champions League-kvalifikationen, hvor holdet vil være seedet.

Med en sejr der over en modstander, der på papiret sandsynligvis vil være overkommelig, vil FCM være garanteret at komme i et af de tre europæiske ligaspil, der i september træder i stedet for de hidtidige gruppespil (læs mere om det her).

Henrik Dalsgaard skifter med al sandsynlighed til AGF til den kommende sæson, som Tipsbladet tidligt i denne uge kunne fortælle.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Flere ændringer på vej i FC København  

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Deler godt Brøndby-nyt

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Det har jeg ikke set før i Superligaen

‘Schmedes er under pres’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

‘Tæt på et rædselskabinet’

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Det er helt galt, Brøndby!