Fanklubben: De har sat røven i klaskehøjde

Det har været et vildt transfervindue i FC København. Meget er spændende og interessant, en enkelt ting skuffer, og så er én ting helt sikkert: Den sportslige ledelse har sat røven i klaskehøjde. Her er FCK-fan Tobias Lawaetz’ vurdering af transfervinduet i FC København.



FCK_996x1024Sikke da et transfervindue vi var vidne til!

Den nytiltrådte sportsdirektør, Sune Smith-Nielsen, har formentlig ikke holdt meget fri med så mange til- og afgange, at det virker uoverskueligt overhovedet at liste op. Antallet har været overvældende. Men har det været det værd? Det vil tiden vise. Men sikkert er det, at klubben har spillet højt spil ved at lave en ordentlig overhaling på holdet denne sommer.

Er vi kommet styrket ud af det? Hvis man betragter det kæde for kæde, ser det sådan ud. På keeper-posten er Grabara blevet til Trott. Grabara havde en rigtig “Jekyll and Hyde” sæson sidste år, hvor efteråret var fantastisk, og foråret skræmmende ringe. Jeg forudser ikke, at Trott rammer samme topniveau lige med det samme, selvom det så overlegent ud mod vores ‘venner’ fra Vestegnen, men rammer han samme niveau som sidste sæson i Vejle, er vi ikke blevet mærkbart svagere.

Forsvaret har været den største akilleshæl, og stort set hele kæden er skiftet, hvis man kigger på idealopstillingen. Tilbage står Birger Meling og Kevin Diks, og ind er kommet blandt andre den brasilianske Gabriel, jeg ser et stort lys i. Når forsvaret bliver mere gennemspillet, SKAL det være en forbedring ift sidste sæson, men der er investeret heftige summer i særligt Gabriel og Garananga, så det forpligter også.

Den sportslige ledelse i FCK har i den grad sat røven i klaskehøjde med dette transfervindue.

Tobias Lawaetz
FC København-fan

Midtbanen har været udsat for en ordentlig oprydning, og ind kom Thomas Delaney. Jeg tror, sammensætningen af spillere er bedre efter dette vindue, end inden vi startede. Plus herfra.

Så til det store negative punkt ved transfervinduet, hvor Oskarsson er blevet til Onughka. Jeg må erkende, at jeg er overordentlig skuffet over den gode German som erstatning for Orri. Det virker heller ikke, som om man er tilfredse på chefgangene, når man kun udstyrer ham med en 2-årig kontrakt. Pilen peger i den grad nedad her.

Det udstiller et sjovt paradoks ved det her transfervindue. Kigger man på vinduet kæde for kæde, ser det fornuftigt ud, og som om vi går styrket ud af vinduet.

Mærker man kun på følelsen omkring holdet, er det langt fra, at det er blevet bedre. Meget af det skyldes helt klart de sidste par døgn med Orris rekordsalg og navnet på afløseren, men hos mig er det også alarmerende, at man ikke formår at holde fast i mange af klubbens store talenter. Højlund-brødrene, Thomas Jørgensen og Noah Sahsah var spillere, som jeg enormt gerne havde set lykkes i FCK – nu er de fortid, og det er ærgerligt.

Den sportslige ledelse i FCK har i den grad sat røven i klaskehøjde med dette transfervindue. Personligt tror jeg, at det var rigtigt at lave en stor udskiftning af truppen, men hvis kvaliteten mangler, vil den store udskiftning hurtigt blive syndebukken. Denne sæson bliver en test af både sportsdirektørens og spillernes beslutninger. Resultaterne på banen vil vise, om denne transformation var et nødvendigt skridt fremad eller en unødvendig risiko – jeg tror og håber, det lykkes.

Få det store overblik over alle sommerens bekræftede handler i Superligaklubberne lige her.

FCK_996x1024





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Denne klub drømmer om Højbjerg

Klar transfermelding

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Vil hente tysk landsholdsstjerne

– Jeg er dybt chokeret og forundret

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

AGF køber ham

FC Midtjylland henter assistent i Superliga-klub

Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom

Østrig – Jordan

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Kap Verde-helt: Drømmen gik i opfyldelse

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

Roser Superliga-klub: Godt set! 



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb

Iran – New Zealand